۱۰ عادت مالی غلط در افراد کم درآمد

۱۰ عادت مالی غلط در افراد کم درآمد

افراد در زندگی روزمره خود برای پولدار شدن روش خاص خودشان را دارند. بعضی‌ها از راه شانس ثروتمند می‌شوند؛ برخی دیگر ممکن است از طریق فعالیت و کار زیاد درآمدشان را افزایش دهند. معمولاً اشخاصی که همیشه ثروتمند هستند، نقاط مشترکی باهم دارند. با این‌حال، چه آنهایی که شانس داشته‌اند و چه آنهایی که از طریق کار زیاد پولدار شده‌اند، ممکن است به دلیل عادت‌های بد مالی نتوانند پول‌شان را حفظ کنند. اینکه چرا برخی افراد همیشه پولدار باقی می‌مانند و برخی دیگر همیشه دچارمشکل هستند سؤالی است که ممکن است ذهن همه‌ی ما را درگیرکند. برای پاسخ به این سؤال، محققان در یک مطالعه به مدت ۵ سال دو گروه از افراد ثروتمند و فقیر را با یکدیگر مقایسه کردند. منظور از افراد بی‌پول لزوماً قشر کم‌درآمد نیست، چه بسا افرادی که درآمد خوبی دارند ولی در مدیریت پول خود مهارت کافی ندارند و بنابراین همیشه جیب‌شان خالی است. نتایج مطالعه نشان داد بزرگترین تفاوت‌های ثروتمندان و فقرا به عادات رفتاری آنها مربوط است. بنابراین اگر می‌خواهید پولدار شوید، این مطلب را بخوانید و عادت‌ها و طرز تفکر افراد بی پول را ترک کنید.

۱- افرادکم درآمد تنها روی شانس و سرنوشت خود حساب باز می کنند.

فقط در موارد بسیارکمی می‌توان روی شانس و تقدیر اتکا کرد؛ مثل مواقعی که نمی‌دانید رنگ بلوز خود را سبز انتخاب کنید یا بنفش . اما هرگز نباید در مسائل بسیار مهم زندگی به این چیزها اعتقاد داشته باشید. افراد ثروتند معتقدند که مسیر زندگی‌شان را خودشان تعیین می‌کنند. در مقابل، ۹۰ درصد مردمی که بی‌پول هستند برای بدبختی و عواملی که نمی‌توانند آنها را کنترل کنند سرنوشت را سرزنش می‌کنند. این افراد برای بهبود رفاه‌شان ‌به‌جای آنکه پول‌شان را در راستای یادگیری و تحصیل خرج کنند، آن را برای پدیده‌های ماورایی و بخت‌آزمایی‌ها خرج می‌کنند.

۲- افراد کم درآمد از آشنایی با افراد جدید اجتناب می‌کنند.

بیش از ۶۵ درصد افراد ثروتمند عاشق آشنایی و برقراری ارتباط با افراد جدید هستند، درحالی‌که فقط ۱۱ درصد از افراد بی‌پول این‌گونه رفتار می‌کنند. بیشتر اشخاصی که از لحاظ مالی ثبات دارند ، برای داشتن یک حس عالی و حفظ آن تلاش می‌کنند. آنها حتی ممکن است روزهای مهم مانند روزهای عید و مناسبت های مهم و نظایر آن را به دوستان جدید (و البته آشنایان قدیمی) تبریک بگویند، درحالی‌که بسیاری از افراد فقیر معمولاً تمایلی برای انجام این کارندارند.

۳- عدم عشق ورزی افراد کم درآمد نسبت به شغل خود

در حدود۹۰  درصد افرادی که در زمینه مالی موفق هستند ، به شغل‌شان عشق میورزند . برعکس افراد بی‌پول فقط معایب و ایرادات شغل‌شان را می‌بینند. با چنین نگرشی، هرگز وضع مالی‌تان بهبود پیدا نخواهد کرد. اگر کارتان را دوست ندارید به دنبال شغل مورد علاقه‌تان بروید، اما گله نکنید. اگر هم نمی‌توانید آن را تغییر دهید سعی کنید جنبه‌های مثبت آن را ببینید.

۴- افراد کم درآمد توجهی به وضعیت سلامتی خود ندارند

افرادثروتمند زمان زیادی را برای سلامتی صرف می‌کنند. این اشخاص به طور مرتب به پزشک‌شان مراجعه می‌کنند، شیوه زندگی سالم را انتخاب کرده‌اند، از فواید ورزش برای سلامتی خود کاملاً آگاه‌اند و مرتب ورزش می‌کنند (۷۵ درصد از افراد پولدار به طور متوسط روزانه ۱ ساعت ورزش می‌کنند.، رژیم غذایی آنها سالم و درجهت خفظ سلامت آنهاست و موفق به ترک عادت‌های بد زندگی‌شان شده‌اند. اما در بین افراد بی‌پول، فقط ۱۵درصد قبول دارند که سلامتی و موفقیت با یکدیگر ارتباط نزدیک دارند.

۵- افراد کم درآمد قدرت ریسک پایینی دارند.

تنها ۷ درصد از افراد فقیر حاضرند برای بهبود وضعیت مالی‌شان ریسک کنند. درحالی‌که میزان این ریسک پذیری برای افراد پولدار بیش از ۶۰درصد است. بسیاری از افراد ثروتمند در این مطالعه ابراز داشته‌اند که در طول زندگی‌شان حداقل یک‌ بار با ریسک‌هایی مواجه شده‌اند که به شکست‌های بزرگ منجر شده است. اما آنها سعی کرده‌اند به‌جای گیرکردن در آن، با موفقیت از آن عبور کنند.

۶- وابستگی زیاد افراد کم درآمد به برنامه‌های تلویزیونی

معمولاً ۸۰ درصد افراد کم بضاعت جامعه علاقه شدیدی به برنامه‌هایی تلویزیون دارند که در آن جزئیات زندگی خصوصی دیگران نمایش داده می‌شود. درحالی‌که تنها ۸درصد پولدارها چنین عادتی دارند. به‌طور کلی افراد پولدار زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون نمی‌کنند و شاید کمتر از یک ساعت در روز را به آن اختصاص می‌دهند (شاید اگر افراد با ضررهای اعتیاد به تلویزیون آگاه می‌شدند ، زمان کمتری را به تماشای آن اختصاص بدهند همین امر در مورد استفاده زیاد از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی نیز صادق است؛ افراد موفق کمتر از یک ساعت در روز در محیط اینترنت گشت می‌زنند، مگر اینکه به‌طور کلی کارشان بر مبنای اینترنت باشد.

۷- افراد کم درآمد اهل مطالعه نیستند.

افراد موفق روزانه بخشی ازوقت خود را صرف مطالعه می‌کنند. داستایوسکی نویسنده بزرگ می‌گوید: «مطالعه‌نکردن به ‌معنای فکرنکردن است». ۸۸ درصد افراد پولدار با این گفته موافق هستند و آنها حداقل روزانه ۳۰ دقیقه در روز کتاب‌هایی درباره‌ی مسائل حرفه‌ای و شغلی، رشد فردی و ادبیات تاریخی مطالعه می‌کنند. درحالی‌که فقط ۲درصد درصد افراد کم‌درآمد چنین کاری انجام می‌دهند. البته همان‌طور که گفته شد، منظور از افراد بی‌پول، لزوما قشر کم‌درآمد جامعه نیست. بسیاری از افراد به‌اندازه‌ی کافی درآمد دارند و آن را خرج چیزهای غیرضروری می‌کنند، اما به کتاب که می‌رسند دیگر پول ندارند. خوشبختانه امروزه روش‌های زیادی برای مطالعه وجود دارد مانند کتابخانه‌ها، کانال‌های تلگرام مخصوص مطالعه‌ی کتاب و نظایر آنها و حتماً نیاز نیست کتاب بخرید تا مطالعه کنید. بنابراین بهانه نیاورید و سعی کنید عادت به مطالعه را در خود بپرورانید.

۸- افراد کم درآمد صبح‌ها دیر از خواب برمی‌خیزند.

تقریباً بیش از ۶۰ درصد از صاحبان کسب و کار با درآمد بالا، حداقل ۳ ساعت پیش از آغاز روز و ساعت کاری ازخواب بیدار می‌شوند. آنها این ساعت‌های صبح را برای ورزش، برنامه ریزی برای کارهایی که باید انجام دهند، بررسی و انجام پروژه‌های شخصی‌شان و نظایر آنها صرف می‌کنند. بسیاری از افراد موفق ۱۰ تا ۱۵ دقیقه را به مراقبه اختصاص می‌دهند یا اینکه در سکوت فکر می‌کنند. البته زود بیدارشدن این افراد به این معنا نیست که کمبود خواب دارند. اتفاقا ۹۰درصد از افراد ثروتمند به اندازه کافی می خوابند و بین ساعت‌های ۹ تا ۱۰ شب به رختخواب می‌روند و ۷ تا ۸ ساعت در شب می‌خوابند.

۹- بیشتر افراد کم درآمد نمی‌توانند افراد منفی را از خودشان دور کنند

اغلب افرادی که بی پول هستند، حداقل یک نفر را در اطراف‌شان دارند که عاشق شایعه‌پراکنی و شکایت از زندگی (یا افراد منفی) است. افراد موفق دوست دارند با کسانی معاشرت کنند که نه‌تنها جزو افراد منفی‌گرا نیستند، بلکه مثبت و الهام‌بخش نیز هستند. شما نیز می‌توانید چنین افراد فوق‌العاده‌ای را در رویدادهای فرهنگی، کارهای داوطلبانه یا عضویت در سازمان‌های غیرانتفاعی پیدا کنید. تمام وقت‌تان را صرف آشنایی با این افراد با ارزش کنید و ببینید که چگونه زندگی‌تان تغییر می‌کند.

۱۰- ول‌خرجی بدترین عادت کم درآمدهاست.

بسیاری از افراد بی‌پول بیش از آنچه عایدی دارند هزینه می‌کنند و روی هزینه‌ها و مخارجشان تسلط ندارند و امور مالی‌شان را مدیریت نمی‌کنند. احتمالاً شما نیز اشخاصی را می‌شناسید که برای وسیله نقلیه، موبایل و وسایل گران‌قیمت دیگر پول خرج می‌کنند، درحالی‌که نه قدرت خرید آنها را دارند و نه حتی به آنها نیاز دارند. مثلا کسی را درنظر بگیرید که در حساب بانکی‌اش فقط ۲۰۰ هزار تومان پس‌انداز دارد، اما تلفن همراهش دو میلیون تومان ارزش دارد. این‌کار ضعف در مدیریت مالی‌اش را نشان می‌دهد. افراد پولدار حساب ‌و کتاب دخل ‌و خرج‌شان را دارند و معمولا درآمد‌شان را به این شیوه تقسیم می‌کنند:

۲۰ درصد پس‌انداز

۲۵ درصد پرداخت اجاره، اقساط و نظایر آن

۱۵ درصد غذا

۱۰ درصد سرگرمی

۵ درصد هزینه‌ی وسایل‌نقلیه اعم از اتومبیل شخصی یا حمل و نقل عمومی

و مابقی پول نیز برای مواردی مانند لباس، دارو و آموزش مصرف می‌شود

پیشنهاد ما به شما این است که این عادت‌ها را هر چه زودتر ترک کنید. افراد موفق بی‌دلیل موفق نیستند. راز آنها این است که اول به ‌دنبال کارهای مورد علاقه‌شان می‌روند و سپس آن کارها را به منبع درآمدشان تبدیل می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *