۷ نکته برای اینکه بتوانید هرکاری را در زندگی انجام دهید

پردیس فناوری کیش_طرح ملی مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه مدیریت:

مسیری که برای موفقیت وجود دارد همواره همراه با چالش‌ها و موانعی بوده است، هر فردی که در زندگی خود به هرچه که خواسته رسیده، باید بسیار دانا باشد که به شما بگوید، برای رسیدن به این نقطه، فاکتورهای داخلی و خارجی زیادی بوده اند که آن‌ها را نادیده گرفته‌ام، فاکتورهایی که برای ادامه دادن به مسیر موفقیت مضر بوده‌اند و به آن‌ها زیان رسانده‌اند.

۷ نکته برای اینکه بتوانید هرکاری را در زندگی انجام دهید

یکی از مواردی که خودتان در مسیرتان برای انجام هرکاری با آن برخورد می‌کنید این است که چقدر ساده می‌توانید تمرکزتان را از دست دهید و از مسیر خارج شوید. این حالت زمانی رخ می‌دهد که شما چشم‌تان را از حرفه‌تان ببندید و فقط به نکات منفی توجه نمایید.

همانطور که ما برای اهداف و رویاهایی که به آن‌ها علاقه داریم یک خط پایان یا یک نقطه را در نظر می‌گیریم، بدین منظور در این مقاله هم برای رسیدن به خط نهایی نیاز داریم تا مراحل زیر را دنبال کنیم:

۱- از مقایسه خودمان با دیگران دست برداریم

یکی از مهمترین مواردی که شانس ما برای موفقیت را به خطر می اندازد این است که ما خودمان را با بقیه مقایسه کنیم. برای اینکه بتوانیم به اهداف و رویاهای‌مان برسیم نیاز است که چشم و تمرکزمان را روی دیگران ببندیم و تمام تمرکز و حواس مان را روی حرفه خودمان و آینده آن قرار دهیم، باید پذیریم که هر فردی برای خود یک خط جداگانه دارد که هرکدام مقصد متفاوتی با همدیگر را دنبال می‌کنند. هرکدام از ما نقاط قوت و نقاط ضعف، توانایی‌ها، پاداش‌ها و قابلیت‌های مخصوص به خودمان را داریم که این باعث می شود ما کاری را انجام بدهیم که برای آن به دنیا آمده‌ایم و باید در زندگی آن ‌ها را انجام دهیم.

وقت‌ خودتان را با مقایسه خود با دیگران، حسود بودن و یا اینکه سعی داشتن برای اینکه بتوانید شبیه افرادی باشید که آرزوی تبدیل شدن به آن‌ها را دارید بدون اینکه بدانید آن ها برای رسیدن به چنان مرحله‌ای چه سختی ها و از خود گذشتگی هایی کرده‌اند، تلف نکنید. به مسیر خود ادامه دهید و روی مواردی که به شما کمک می کند تا زندگی را آنطور که دوست دارید به جلو ببرید،‌ تمرکز نمایید.

۲- روی اینکه رقابت‌های‌مان چه کاری انجام می‌دهد، تمرکز نکنید

ما نباید وقت‌مان را روی اینکه رقابت ما چه کاری انجام می‌دهد و یا اینکه تلاش‌های ما به چه میزان روی اهداف دیگران تاثیر گذاشته تلف کنیم. بجای این کار می‌توانیم سعی کنیم که روی اهداف خودمان کار کنیم و با خود و اهداف‌مان رقابت کنیم. هر بار که یکسری از موارد در لیست‌تان با موفقیت انجام می‌شود سعی کنید که اهداف بزرگ تری انتخاب کنید و با موفقیت به جلو بروید.

اگرچه ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که متاسفانه افراد فکر می‌کنند که باید از چمنزار خودشان مراقبت کنند و روی حق دیگران پای بگذارند، اما افراد موفق همیشه به این باور دارند که جهان بیش از اندازه بزرگ است، آنقدر بزرگ که برای تمام ما کافی‌ست. آن‌ها همچنان روی اینکه رقابت‌ها و تلاش‌های دیگران چگونه کار می‌کند فکر نمی‌کنند، بجای آن سعی می‌کنند کاری انجام دهند تا از همه جدا باشند. 

در چیزی که خوب هستید دوبرابر کار کنید. – گری واینرچاک

۳- یک عامل باشید، نه یک گوینده

کنش‌های شما همیشه بلند‌تر از حرف‌های‌تان صحبت می‌کنند، ما نیاز داریم که یاد بگیریم بیشتر از آنچه که حرف می‌زنیم عمل کنیم. اگر نیاز داریم که مردم در رابطه با ما، اهداف‌مان و رویاهای‌مان جدی باشند ما باید سعی کنیم تا آن‌ها را از راه عمل به مردم نشان دهیم نه از راه صحبت کردن! اگر ما نتوانیم صحبت‌های‌مان را به عمل تبدیل کنیم، اهداف‌مان جدی گرفته نمی‌شوند و ممکن است هیچوقت به واقعیت تبدیل نشوند.

۴- بگذارید نتایج برای آن‌ها سخن بگوید

مردم وقتی با محصولی مواجه می شوند می توانند کیفیت‌، سرویس‌ها و کارهایی که انجام می‌دهد را تشخیص دهند. اگر می‌خواهیم در تلاش‌های‌مان موفق باشیم ما نیاز داریم به مردم کارهایی که می‌توانیم انجام دهیم و ارزش‌هایی که می‌توانیم به آن‌ها بدهیم را با استفاده از نتایجی که آن‌ها براساس محصولات و سرویس‌های ارائه شده از طرف ما، پیش بینی می‌کنند، نشان دهیم. این راه بسیار بهتری است تا اینکه بخواهیم با استفاده از کلمات به آن‌ها کارهای‌مان را بفهمانیم.

۵- آرزوهای‌تان را به همه نگویید

یکی از مواردی که در مسافرت خود به سمت موفقیت بیشتر از همه با آن مواجه می‌شوید این است که همیشه از طرف اطرافیان پشتیبانی نمی شوید و خیلی کمتر پیش می آید که آن‌ها در رابطه با مواردی که شما با آن‌ها سر و کله می‌زنید اشتیاق داشته باشند. یکی از دلایلی که آن ها از شما پشتیبانی نمی کنند این است که ممکن است آن‌ها از آرزو و اهداف شما درست متوجه نشده و آن را درست درک نکرده باشند. این موضوعی است که باعث می‌شود آن‌ها به سادگی از کنار آرزوهای شما عبور کنند. برای حل این مشکل شما نیاز دارید تا صلاحدید و اختیارتان را قوی نگه دارید تا متوجه شوید که باید با چه کسی آرزوهای‌تان را به اشتراک بگذارید و با چه افرادی این کار را انجام ندهید. بسیاری از اوقات به اشتراک گذاری آرزوها با آدم‌های اشتباه می‌تواند تاثیر بسیار مخربی روی شما بگذارد.

مدتی طول کشید تا متوجه شدم افرادی که موفق هستند و کارها را انجام می‌دهند به ندرت می‌نشینند و منتظر می‌شود که اتفاقی بیافتد، آن‌ها افرادی هستند که اتفاقات را درست می‌کنند. -لئوناردو داوینچی

۶- به افراد و مواردی که به شما گوش می‌دهند دقت کنید

افراد و مواردی که ما در زندگی روزمره‌مان به صورت مستقیم و غیر مستقیم به آن ‌ها گوش می‌دهیم، روی زندگی‌، کنش‌ها و انتخاب‌های ما -ناخواسته- تاثیر می‌گذارند. ما باید توجه بسیاری به مکالمات درونی‌مان بکنیم. چیزهایی که ما به خودمان می‌گوییم و لحظاتی که با خودمان حرف می‌زنیم همگی تاثیر بزرگی روی اینکه چگونه خودمان را می‌بینیم و چه توانایی ها و چه ناتوانی‌هایی داریم تاثیر می‌گذارند. 

در کنار این موارد ما باید مواظب این باشیم که چه افرادی را وارد زندگی مان می‌کنیم و مواظب این باشیم که تنها به افرادی اجازه بدهیم با ما ملاقات کنند، که نکات مثبتی می گویند، به ما کمک می‌کنند و به ما با صحبت‌های‌شان و پشتیبانی‌شان قدرت می‌دهند. چرا باید انقدر مراقب باشیم؟ به این دلیل که خیلی از اوقات بدون آنکه خودمان متوجه باشیم از آن‌ها تاثیر گرفته ایم و خودمان را با چشم آن‌ها زیر نظر می‌گیریم.

۷- منتقدان، ناظران و معترضان را رها نکنید

باید به این مسئله باور کنید زمانی که می‌خواهید چیز قابل توجهی در زندگی تان ایجاد نمایید، با این افراد روبرو می‌شوید. در حقیقت شما باید در رابطه با آن ها ملاحظه کنید، در غیر اینصورت به این معناست کاری که انجام می‌دهید آنقدر مهم نیست.

گوش‌های‌تان را ببندید و به افرادی که سعی می‌کنند شما را از مسیر اصلی دور کنند، توانایی‌های‌تان را زیر سوال ببرند و شما را بی اعتبار جلوه دهند، توجهی نکنید.

حرکت به سوی موفقیت در این مسیر ممکن است خیلی از اوقات تنهایی اتفاق بیافتد. به هیچ چیز و هیچ کسی اجازه ندهید که شما را از مسیر اصلی منحرف و اهداف و خیال‌های‌تان را نابود کند. تا جایی که می‌توانید برای اینکه به خط آخر برسید، گوش‌های‌‌تان، دهان‌تان و چشمان‌تان را ببندید و فقط روی مسیر و انتها تمرکز کنید.

منبع : موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *