موفقیت در کسب و کار ، اکتسابی یا استعداد خدادادی؟

موفقیت در کسب و کار ، اکتسابی یا استعداد خدادادی؟

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_دپارتمان مدیریت بازرگانی :

موفقیت در کسب و کار ، خدادادی نیست 

اغلب مردم تصور می کنند که انسان های موفق ذاتا موفق هستند ، تصور می کنند هر کسی ، موفقیت در کسب و کار خود پیدا کرده است در آن کار استعداد داشته است ، مثلا می گویند : آقای X ذاتا تاجر به دنیا آمده است و تجارت در خون اوست . اگر بخواهیم از جنبه منطق به موضوع نگاه کنیم ،  شاید این حرف ها تا حدودی صحیح باشد ، ولی ، موفقیت یک مهارت اکتسابی است و راه رسیدن به آن انضباط و تمرکز کردن است .

درست همانطور که :

موسیقی دان شدن ، ورزشکار شدن و … مداومت و سالها تمرین مطلبد .

شاید در ابتدای تصمیمات مهم زندگی خودتان کمی تردید داشته باشید ، مثلا برای انتخاب رشته تحصیلی یا شغلی که قصد دارید موفقیت در کسب و کار تان را در آن حیطه تجربه کنید ، اما زمانی که تصمیم قطعی شد باید خیلی جدی و متمرکز مشغول انتخاب خود شوید . این راه رسیدن به موفقیت در کسب و کار است و هیچ ورد و جادویی در کار نیست .

کسب پول و کار کردن هنر است ، و داشتن یک کسب و کار خوب و موفق بهترین هنر .

رازی کوچک ، برای موفقیت در کسب و کار 

همیشه بیشتر از آنچه انتظار می رود کار کنید و بیشتر از آنچه از خود می خواهید بیاموزید .

کار کردن بیش از انتظار ، تنها زمانی به واقعیت تبدیل می شود که شما عاشق کارتان باشید .

منظور ما از کار بیش از اندازه این نیست که برای موفقیت در کسب و کار باید زجر بکشید :

این موضوع مفصل در مطلب کارتان را یک هنر بدانید شرح داده شده است .

خیلی از افراد موفق هم در طول زندگی خود همین موضوع را رعایت کرده اند و صرف نظر از رشته کاریشان ، همیشه بیش از انتظار کار و آموزش را انجام داده اند . « وینستون چرچیل » یک سخنران مشهور و سیاستمداری است که نامش به عنوان فردی باهوش و ذکاوت مادر زادی در بین جوامع مختلف برده می شود . اما اگر قصه زندگی او را مطالعه کنید ، متوجه خواهید شد که بعد از اشتباهات فاحش در ابتدای کار خود ، نا امید نشده ، وقت و انرژی بسیاری را صرف کسب این مهارت کرده است . پس این یک استعداد طبیعی نبوده ، چون دائم روی مهارت خود کار می کرده است .

استعداد او ، نتیجه ی کار متمرکز و آگاهانه بوده است .

اکثر موسیقی دانان نیز از همین روند پیروی کرده اند ،

آنها در سنین پایین اقدام به آموزش کرده و استعداد عادی خود را به دقت رشد داده اند .

موفقیت در کسب و کار

همه استعداد دارند 

« دونالد ترامپ » می گوید :

اگر بخواهم توانمندی ذاتی خود را بیان کنم ، استعداد ذاتی من به عنوان یک تاجر ، این است که می توانم در عین دقت به تمامی جزئیات ، نما و تصویری کلی را هم در ذهن خوب داشته باشم ، در این مرحله از کارم می توانم همزمان روی چند کار تمرکز داشته باشم ، و نتایج آنها را در ذهن ببینم . اما باز هم باید بگویم که این یک مهارت اکتسابی است که بخش اعظم آن را ،  در دوران تحصیل و تمرین بر روی انجام همزمان چند کار آموخته ام .

پس می توانیم نتیجه گیری کنیم که حتی اگر :

یک فرد استعداد ذاتی برای انجام یک کار داشته باشد ، و شما نداشته باشید

شما با تمرین می توانید به همان استعداد دست پیدا کنید .

تنها شما باید زمان و انرژی بیشتری صرف کنید . اما شرطش آن است که به آن کار علاقه داشته باشید

پس تکلیف استعداد مادر زادی چیست ؟

شاید بگوید : برخی از افراد قوی تخیل بالایی دارند .

افراد موفق و مطرح دنیا را مثال بزنید و بیان کنید این قماش از آدم ها در عین حال هم تاجر های خوبی هستند و هم تخیل بالایی دارند . در این بین استعداد چه نقشی دارد . برخی از انسان ها بدون تلاش زیاد به علت داشتن استعداد بالا کارهای خود را به راحتی انجام می دهند . شاید از نظر شما این افراد اعجوبه باشند ، ولی وقتی با دقت این انسان ها را زیر نظر داشته باشیم ، می بینیم که همین اعجوبه ها به دقت تحت آموزش ، تمرین بوده و معمولا هنوز هم هستند .

استعداد کاملا بستگی به کاری دارد که شما انجام می دهید . 

جمله معروف هر کسی را بهر کاری ساختند را شنیده اید ؟

بعضی از افراد کاری را انجام می دهند که برای آن ساخته نشده اند ، و همین افراد ، زمانی که کار مناسب خود را کشف کنند ، به موفقیت می رسند .

سخت کوشی و کار در زمینه درست باید کنار یکدیگر باشند .

استعداد یا شانس

وراثت و محیط دو عاملی هستند که باید در آنها دقت شود .

اگر شما پدری خود ساخته داشته باشید و در محیطی خوب رشد پیدا کنید ، این در نتیجه کار شما بی تاثیر نخواهد بود ، دقت کنید تاثیر را آنها ایجاد نمی کنند ، این دو عامل تنها آموزش شما را به نحو احسن پیش می برد وگرنه این خود شما هستید که نتایج را ایجاد می کنید . پس تصور نکنید که فردی با خوش شانسی در خانواده ای خوب متولد شده و این باعث ایجاد استعداد در وی شده است . ما تاثیر آموزش خوب در خانواده خوب را انکار نمی کنیم اما در نهایت این فرد آموزش دیده شده است که نتایج را خلق می کند .

نقش وراثت و محیط برای موفقیت در کسب و کار

بنابراین :

دقت کنید که گرفتار تله وراثت و محیط نشوید .

چون هیچ تضمینی وجود ندارد تا آموزش های شما درست باشد و اگر هم باشید هیچ تضمینی وجود ندارد که این راه  ، راه شما باشد . برای مثال دو برادر در کار ملک هستند  ، آنها پدری موفق داشته اند و پدر تمامی تجارب خود را به خوبی به فرزندان آموخته است ، اما این موضوع دلیل بر موفقیت آنها نخواهد بود . ممکن است یکی از این دو برادر که شرایط یکسانی داشته اند موفق و دیگر ناموفق شود و اگر علت را جویا شویم متوجه خواهیم شد که برادر ناموفق هیچ علاقه ای به کار ملک و مسکن نداشته و تنها به علت شغل خانوادگی به این کار پیوسته ، پس کلمه درست برای استعداد ، همان علاقه است .

اگر شخصی بهترین مجسمه را در کشور شما ساخته است .

عبارت درستی نیست که بگویم استعداد مجسمه سازی داشته ، این تنها ، مزیت فرد بوده که علاقه شدیدی به کار مجسمه سازی داشته است و قطعا برای خواسته اش که بهترین مجسمه این کشور بوده خیلی خیلی اشتیاق به خرج داده ، در حالی که شاید شما حتی با دیدن یک مجسمه یا کار مجسمه سازی ، حس بدی را به خود القاء کنید ، چون علاقه ای به این کار ندارید .

این به معنی نداشتن استعداد شما در آن کار نیست . 

موفقیت در کسب و کار

مهارت ها قابل پیشرفت هستند

امروزه آزمایش هایی در حال انجام هست برای تمرین متقابل مغز .

دانشمندان قصد دارند تا مهارت های رشد یافته یک انسان را در بقیه زمینه های فعالیت هم به کار ببندند تا آن مهارت ها نیز رشد کنند . راه ساده آن برای شما این است که در دل کاری که عاشق آن هستید ، کارهای دیگر را مرتبط کنید تا مهارت های شما نیز رشد پیدا کند ، برای داشتن افکار پیوسته و رشد دیگر مهارت ها بحث ساختن افکار مرتبط را مطالعه کنید . مثلا یک بازی که به تمرکز چندین حس و فعالیت مختلف نیاز دارد را انتخاب کنید ، خواهید دید که راه حل خیلی از مشکلات در حین انجام همین بازی به ذهن شما خواهد رسید . این کار شما را مجاب می کند تا یک سرگرمی خارج از کارتان نیز داشته باشید که در عین حال باعث تکمیل کارتان خواهد بود .

نقش شانس چیست ؟

شاید شما هم مانند خیلی از افراد ، به شانس اعتقاد داشته باشید .

شاید اگر به شما بگوییم که شانسی در جهان هستی وجود ندارد و همه چیز به خودمان بستگی دارد کمی کلیشه ای به نظر برسد . ولی حداقل قبول کنید که اگر باور داشته باشید خوش شانس خواهید بود . شاید اعتقاد داشته باشید که جهان این طور نیست که همه بتوانند بی اندازه موفق شوند ، اما حداقل قبول کنید که اگر باور داشته باشید ، شما خوش شانس خواهید بود و جز گروه موفق ها قرار می گیرید .

نکته اصلی در کسب و کار خلاقیت است .

خلاقیت هم همانطور که گفته شد بخش هنری کار است .

برای موفقیت صبور باشید 

هر صنعتی پیشگامانی دارد و این افراد در کارشان هوشمندانه و خلاقانه عمل می کنند .

گاهی اوقات مردم تصور می کنند که موفقیت در کسب و کار ، یک شبه اتفاق می افتد ، ولی همیشه این تصور صحیح نیست . حتی اگر در کسب و کار خود جا افتاده باشید هم ، معمولا موفقیت در آن یک شبه اتفاق نخواهد افتاد . موفقیت در کسب و کار با صبر و شکیبایی به دست می آید . صبر ، چیزی است که اگر ذاتن ندارید ، نمی توانید موفق شوید ولی نگران نباشید چون صبر هم یک ویژگی اکتسابی است و می توانید صبور بودن را بیاموزید .

اما در نهایت می توان گفت که موفقیت در کسب و کار :

ترکیبی از صبر ، تلاش ، علاقه ( خلاقیت و استعداد ) ، افکار و آموزش های شماست . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *