روش‌هایی برای شناسایی ایده‌های کسب‌وکار که جهان را تغییر می‌دهند

پردیس فناوری کیش-طرح مشاوره تخصصی صنعت- گروه صنعت:

روش‌هایی برای شناسایی ایده‌های کسب‌وکار که جهان را تغییر می‌دهند

آیا می‌خواهید ایده‌ی کسب‌وکاری داشته باشید که جهان را تغییر دهد؟ قدم اول اینکه به‌صورت محلی فکر کنید؛ ببینید جامعه‌ی محلی شما دقیقا به چه چیزی نیاز دارد.

توانایی شناسایی صنایع و کسب‌وکارهایی که آماده‌ی موفقیت بزرگ در بازار هستند، قدم اول است؛ اما کارآفرینی نیازمند موردی بیش از یافتن ایده‌ ای است که بتواند درآمد زیادی ایجاد کند. کارآفرینان برای بهره‌مندی از قدرت انگیزشی لازم که منجر به موفقیت پایدار شود، باید به ایده‌هایی دست یابند که به قدر کافی قدرتمند باشند تا جهان را ازطریق تاثیرات عمده‌ی اقتصادی، اجتماعی یا زیست‌محیطی تغییر دهند.

اگر ایده‌ی شما این معیار را برآورده کند و محصول یا خدمات شما در جهت منافع جامعه باشد، به‌سادگی، از انگیزه‌ی بیشتری برای درگیرشدن با چالش‌های کارآفرینی پیش رو برخوردار خواهید بود. به‌دلیل اینکه این ایده‌ای است که شما واقعا می‌توانید از لحاظ احساسی و عاطفی در آن سرمایه‌گذاری کنید. البته، مشکل اصلی در وهله اول، شناسایی این ایده‌های کسب‌ و کاراست.

چگونه این ایده‌ها را پیدا کنیم؟ در ادامه پنج راه ساده معرفی می‌شود که ازطریق آن‌ها می‌توانید ایده‌های تجاری تغییردهنده‌ی جهان را پیدا کنید:

ایده / Idea

۱. فرصت‌ها را در جامعه‌ی اطراف خود جست‌وجو کنید

گرچه فرهنگ‌ها و زبان‌ها ممکن است متفاوت باشد، بسیاری از چالش‌های دنیای ما در بین بسیاری از نقاط جهان مشابه هم هستند. به همین ترتیب، یکی از بهترین راه‌ها برای شناسایی ایده‌های متحول‌کننده‌ی جهان، این است که محلی شروع کنید؛ به‌دنبال مسائلی باشید که مربوط‌به جامعه‌ی محلی شما باشد.

نظر جفری لسلی، مدیرعامل شرکت Screems در مورد چگونگی جست‌وجوی فرصت‌های محلی، جالب توجه است. پیش‌بینی شده است که این شرکت هلندی، تغییراتی را در سطح محلی و جهانی با استفاده از MAPS) Major Appliance Power Station) ایجاد خواهد کرد. مپس، یک دستگاه تولید انرژی پاک است که می‌تواند در خانه یا محل کار نصب شود. این دستگاه می‌تواند جوامع را در سراسر جهان ازطریق برق مقرون‌به‌صرفه و پایدار تغییر دهد. لسلی این نکته در مورد محلی فکر کردن را تأیید می‌کند:

بسیاری از بهترین ایده‌ها از مشاهدات شخصی ما به دست می‌آید، اما برای به دست آوردن این بینش، شما باید به درون این جامعه بروید.

وی پیشنهاد می‌کند تا برای یادگیری بیشتر در مورد مسائلی که او اشاره می‌کند، به یک گروه داوطلب ملحق شوید و مقاله‌های خبری را بخوانید که در مورد مشکلات شهر شما صحبت می‌کنند. لسلی می‌گوید:

این تعاملات در سطح میکرو، می‌تواند در یافتن مسئله‌ای که بتوانید به آن پاسخ دهید، کمک کنند.

شما می‌توانید به‌جای تلاش برای تحول کل جهان در یک اقدام، ایده‌هایی را شناسایی کنید که ابتدا بتوانند در جامعه محلی شما آزمایش شوند. این کار می‌تواند به‌عنوان یک راه عالی برای تنظیم دقیق تلاش‌های شما و اندازه‌گیری تاثیرات آن همگام با آمادگی برای بردن ایده‌ی خود به یک مرحله‌ی بزرگ‌تر عمل کند.

دزدیدن ایده

۲. از تجارب شخصی خود استفاده کنید

بسیاری از قدرتمندترین ایده‌های متحول‌کننده‌ی جهان از تجربیات و چالش‌هایی ناشی می‌شود که کارآفرین در زندگی خود با آن مواجه بوده است. لحظه‌ای به مشکلی که در حال حاضر با آن رو‌به‌رو هستید فکر کنید. این مشکلات می‌تواند در حال تاثیرگذاری بر تلاش‌های کسب‌وکاری فعلی، زندگی شخصی و خانه‌ی شما باشند.

احتمالا شما تنها کسی نیستید که با این مسائل رو‌به‌رو هستید.

به‌جای اینکه منتظر فرد دیگری باشید تا مشکل شما را حل کند، با توسعه‌ی یک ایده‌ی کسب‌وکار که به‌طور مستقیم مسائل گریبان‌گیر شما را نشانه گرفته است، اقدام به تغییر جهان کنید. مهم‌تر از این، بدانید که وقتی به مشکلات خود رسیدگی می‌کنید احتمال بیشتری خواهد داشت که برای ایجاد بهترین راه‌حل ممکن مشتاق و علاقه‌مند باشید.

به‌عنوان مثال، در مورد لسلی، به معنای نگاه‌کردن به خانه‌اش در هلند و دیدن وابستگی سنگین به سوخت‌های فسیلی بود. این حقیقت، همراه‌با افزایش نگرانی در مورد تغییرات آب‌وهوایی، راه‌حل او را نه‌تنها به پیشرفتی مهم برای شرکتش، بلکه به پیشرفتی بزرگ برای جهان با ظرفیت اصلاح الگوی تولید انرژی تبدیل کرده است.

ایده

۳. به‌دنبال ایده‌هایی باشید که دیگران نیز درگیر آن شوند

بسیاری از موفق‌ترین ایده‌های متحول‌کننده‌ی جهان، صرفا محصول یا خدمت جدیدی را ارائه نمی‌دهند. آن‌ها به‌دنبال تغییر نحوه‌ی برخورد مردم با زندگی روزمره خود هستند. تغییر چشم‌انداز ذهنی یک فرد در درازمدت به میزان قابل ملاحظه‌ای تاثیر بیشتری خواهد داشت.

این مثال را که مونیکا بورژئو، مشاور کسب‌وکار، به اشتراک گذاشته درنظر بگیرید. همان‌طور که در هافینگتون‌پست می‌نویسد، جان پل فلینتوف (نویسنده و سخنران TEDx) برای کمک به حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از گرمایش جهانی کار می‌کند. او متوجه شد که می‌تواند تفاوت‌های فوری را با کمک گرفتن از همسایگانش ایجاد کند. اگرچه، او این کار را با غرق کردن آن‌ها در حقایق و تحقیقات انجام نداد، بلکه با دادن … نهال‌های گوجه فرنگی. بورژئو می‌نویسد:

فلینتوف هرساله، نهال‌های گوجه فرنگی مازاد خود را به همسایگانش می‌داد. این اقدام ساده و محبت‌آمیز باعث شد همسایگان او شروع به کاشت برخی از مواد غذایی خود و در نتیجه کاهش تاثیرات زیست‌محیطی کنند.

با درگیر کردن مشتریان و اعضای جامعه به‌صورت شخصی، شما تفاوت‌های بسیار بیشتری را نسبت به کار به‌صورت انفرادی ایجاد می‌کنید.

۴. از مسیر خود بیرون بیایید تا از دیگران بپرسید چگونه می‌توانید کمک کنید

کشف ایده به‌تنهایی همیشه آسان نیست. به همین دلیل است که طوفان مغزی به‌طور مداوم به‌عنوان یک ابزار قدرتمند شناخته شده است. شما ممکن است در حال تقلا برای ارائه‌ی یک ایده‌ی تغییردهنده‌ی جهان باشید؛ اما ممکن است افراد زیادی در اطراف شما وجود داشته باشند که دارای بینش عالی هستند و می‌توانند شما را در مسیر درست هدایت کنند.

از مشورت کردن با چندین گروه مختلف برای پیدا کردن ایده‌ها نهراسید.

به‌عنوان مثال، می‌توانید از خانواده و دوستان درباره چالش‌های خاصی بپرسید. می‌توانید با همکاران هم‌فکر خود که مایل به تأثیرگذاری نیز هستند، مشورت کنید. شما حتی می‌توانید گروه‌های کانونی را در جامعه‌ی خود ایجاد کنید.

کسب‌وکارهای موفق در خلاء کار نمی‌کنند، به‌ویژه اگر می‌خواهند جهان را تغییر دهند. با استفاده از ورودی‌های دیگران، ایده‌های بیشتری برای حل مسائل و مشکلات بالقوه می‎‌توانید ایجاد کنید.

کسب و کار

۵. ازطریق کارهای خیرخواهانه، سهم خود را ادا کنید

ایده‌ی اولیه‌ی کسب‌وکار شما لزوما به خودی خود، نیازی به تغییر جهان ندارد. اما هنگامی‌که به‌درستی آن را با تلاشی بشردوستانه هماهنگ کنید، می‌توانید به نیرویی واقعی برای خوبی تبدیل شوید.

حبیر سایان، شرکت عینک‌سازی خود را به چیزی بیش از یک کسب‌وکار سنتی تبدیل کرد؛ زیرا او عینک‌هایش را اهدا کرده و کلینیک‌های چشم‌پزشکی را در کشورهای فقیر راه‌اندازی کرد. سایان در ابتدای راه‌اندازی کسب‌وکار خود، این ایده‌های بشردوستانه را در ذهن نداشت. اما با شناسایی مسائل واقعی مربوط‌به صنعتش، توانست این تلاش‌های خیرخواهانه را به‌عنوان بخش اصلی هویت شرکتش تبدیل کند. یک عینک به خودی خود ممکن است جهان را تغییر ندهد؛ اما همگام کردن آن‌ها با کمک‌رسانی‌های بشردوستانه قطعا این پتانسیل را دارد.

چه به‌دنبال بهبود شرایط زندگی برای افراد فقیر و تلاش برای ایجاد انقلاب در صنعت خود هستید، پیدا کردن یک هدف عالی‌تر در کار خود می‌تواند تمام تلاش‌های کارآفرینی شما را تغییر دهد.

ایجاد یک تفاوت معنادار، به آن اندازه که ممکن است فکر کنید، دور از دسترس نیست.

منبع:زومیت