الکترونیکی شدن معاملات دولتی

رضا باقری اصل، معاون سازمان فناوری اطلاعات، گفت: «برای پیاده‌سازی کامل دولت الکترونیک، شورای اجرایی فناوری اطلاعات متولی نظارت بر ۳ پروژه‌ی اساسی و مهم سلامت الکترونیک، مالیات الکترونیک و معادلات الکترونیک دولت شده است.»

باقری اصل افزود: «این سه پروژه‌ی بزرگ در راستای نقشه‌ی جامع دولت الکترونیک تعریف شده است. بر این اساس قرار است که سامانه‌ی تدارکات الکترونیکی دولت (تاد) با هدف الکترونیکی شدن تمام فرآیندهای معاملاتی دولتی راه‌اندازی شود.»

به گفته‌ی معاون سازمان فناوری اطلاعات، در سامانه‌ی تاد باید تمام اسناد الکترونیکی شود. در ضمن قابلیت پرداخت و دریافت الکترونیکی هم در آن ایجاد شود. تمام اسناد الکترونیکی و پرداخت‌های الکترونیکی تحت این سامانه باید به تأیید دیوان محاسبات و خزانه‌داری کل کشور برسد. این مصوبه با همراهی نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات تنظیم شده است.

باقری اصل گفت: «۳۰ درصد تولید ناخالص ملی (GDP) ایران از این معاملات دولتی به دست می‌آید. با راه‌اندازی سامانه‌ی تدارکات الکترونیکی دولت (تاد)، تمام مزایده‌ها، مناقصه‌ها و خریدهای دولتی به‌صورت الکترونیکی و شفاف انجام خواهد شد.»

معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران تأکید کرد که این مصوبه از سوی دولت ابلاغ شده و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت و معدن، متولی انجام این سامانه است. بنا بر ماده ۶۸ قانون برنامه، شورای اجرایی فناوری اطلاعات ناظر صحت انجام این مصوبه است.

به گفته‌ی باقری اصل، الکترونیکی شدن اسناد، سبب روان و شفاف شدن معاملات دولت می‌شود. زیرساخت‌های بانک مرکزی برای پرداخت آنلاین این معاملات آماده هستند. برای نهایی شدن اجرای الکترونیکی شدن دولت، باید شرایط انتقال حساب‌های دولتی به بانک مرکزی با سرعت بیشتری پیگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *