NGL ها منبعی مطمئن برای تامین خوراک مجتمع های پتروشیمی

 

نتیجه تصویری برای NGL ها منبعی مطمئن برای تامین خوراک مجتمع های پتروشیمی

 

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران گفت: زیر ساخت های لازم برای مشارکت شرکت های پتروشیمی جهت ساخت طرح های NGL با همکاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی فراهم شده است.

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني مشعل؛ تعامل میان بخش های بالادستی ومیان دستی می تواند منجر به توسعه صنعت پتروشیمی شود و تامین به موقع خوراک مورد نیاز وسرمایه گذاری برای تنوع بخشی به محصولات تولید شده دراین بخش با همکاری هلدینگ های فعال در صنعت می تواند زمینه را برای تکمیل زنجیره ارزش و افزایش کارایی بخش های فعال در صنایع تکمیلی نیز فراهم کند.
ساخت و توسعه مجتمع های NGL افزون بر جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه و تامین منافع ملی و حفظ و صیانت از محیط زیست، بازده اقتصادی بالایی برای سرمایه گذاران و درآمد مناسبی برای شرکت ملی نفت ایران به همراه خواهد داشت.
در این راستا، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ساخت 5 کارخانه NGL جدید با ظرفیت تولید 300 هزار بشکه در روز خوراک مایعات گازی را در دست مطالعه و بررسی دارد که می تواند افزون بر تأمین خوراک مجتمع های پتروشیمی منطقه، امکان فروش و صادرات فرآورده های تولیدی به ویژه گازهای پروپان و بوتان را فراهم سازد .
بر اساس این گزارش ، سرمایه گذاری در طرح های NGL با همکاری و مشارکت هلدینگ خلیج فارس و همچنین شرکت سهامی پتروشیمی بندر امام  و سایرسرمایه گذاران در راستای تضمین تأمین خوراک برای بخش های صنایع پایین دستی انجام می شود و پتروشیمی های دیگری مانند پتروشیمی امیر کبیر نیز درحال کسب مجوز برای سرمایه گذاری در طرح های NGL هستند.
براساس برآوردهای انجام شده خوراک ورودی کارخانجات NGL ازگازهای همراه میادین نفتی مناطق نفت خیز جنوب به میزان تقریبی 5٠٠ میلیون فوت مکعب در روز تامین می شود.
گازهای متان، اتان، پروپان، بوتان و مایعات گازی مهمترین محصولات وفرآورده های تولیدی واحدهای NGL هستند که بخش زیادی ازآنها به میدان های نفتی جنوب تزریق می شود و درصورتی که بتوان این گازها را در صنعت پتروشیمی به کار گرفت شاهد بهره وری و استفاده بهینه ازگازهای همراه نفت خواهیم بود.
غلامرضا منوچهری، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران، در گفتگو با خبرنگار نیپنا با تاکید بر تعامل و همکاری میان شرکت ملی نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای تامین خوراک اظهارکرد: در راستای اجرای طرح های اولویت دار در سال جاری صنعت پتروشیمی مکلف شده است تا بستر لازم برای اجرای به موقع طرح‌های تامین خوراک پتروشیمی‌های جدید از جمله طرح‌های NGL با سرمایه گذاری بخش خصوصی را ایجاد کند.
وی تصریح کرد: بر همین اساس واگذاری بعضی از طرح های NGL آغاز شده است و ساخت یک طرح نیز از سوی پتروشیمی بندر امام آغاز شده است.
منوچهری افزود: رویکرد اصلی واگذاری‌ها این بود که شرکت‌های پتروشیمی افزون برسرمایه گذاری در صنایع بالادست نفت از محصولات تولید شده نیز به عنوان خوراک در واحدهای خود استفاده کنند چون اصلی ترین مصرف کننده ی واحد های NGL شرکت های پتروشیمی هستند تا گازهایی مثل بوتان، پروپان و …..که خوراک واحدهای پتروشیمی است برای آنها قابل دسترس باشد.
وی خاطرنشان کرد: عمده قراردادهای واگذاری این واحدها انجام شده است و واحدهایی که قرار بود به شرکت های پتروشیمی واگذار شود در منطقه دهلران، غرب کارون و NGL خارک است.
منوچهری ادامه داد: مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی نفت صادر شده و مراحل واگذاری در حال انجام است و باید به این نکته اشاره کرد که مراحل واگذاری NGL غرب کارون تمام شده و شرکت هلدینگ خلیج فارس سرمایه گذاری خود را آغاز کرده است.
به گزارش نیپنا، واگذاری و توسعه طرح های NGL به شرکت های پتروشیمی هرچند ممکن است نیازمند سرمایه گذاری های گسترده باشد اما منبعی مطمئن برای تامین خوراک در آینده به شمار می رود و امروز پتروشیمی های بندر امام و امیرکبیر در این زمینه پیشگام شده اند تا با استفاده از این مزیت استراتژیک بتوانند در زمینه تامین خوراک به صورت پویا فعال باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *