معرفی شغل مهندس برق

معرفی شغل مهندس برق

معرفی شغل مهندس برق

پردیس فناوری کیش_طرح ملی مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه فنی و مهندسی

رشته مهندسی برق دارای گرایش های تخصصی مختلفی می باشد که می خواهیم هر کدام از این گرایش ها را برایتان تشریح نماییم :

آشنایی با گرایش قدرت

تولید، انتقال و توزیع برق از موضوعات مربوط به این گرایش تخصصی مهندسی برق است و ماشین های الکتریکی و سیستم های قدرت از زمینه های تخصصی این گرایش به شما می روند. تخصص مهندس برق با گرایش ماشین های الکتریکی، مهارت و تسلط کافی را در حوزه های طراحی موتورهای الکتریکی، طراحی درایو (مدارهای الکترونیک قدرت که جهت راه اندازی و کنترل ماشین‌های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد)، مشاوره در نصب و کنترل ژنراتورهای نیروگاهی در اختیار دارد. مهندس برق با تخصص سیستم های قدرت داری توانمندی در زمینه های طراحی و نظارت بر شبکه‌ قدرت، طراحی نیروگاه‌ها و مشاوره در حوزه احداث نیروگاه‌هایی که با انرژی‌های نو کار می کنند می باشد.

آشنایی با گرایش الکترونیک

طراحی آنالوگ، مدارهای دیجیتال، ادوات میکرو و نانو الکترونیک به عنوان زیرگرایش های این گرایش تخصصی از رشته مهندسی برق هستند اشاره ای داریم به تخصص مهندسان برق در این زیر گرایش ها که به این ترتیب تخصص مهندس الکترونیک در طراحی مدارهای آنالوگ برای مورد استفاده قرار دادن در وسایل خانگی، سیستم‌های ارتباطی از حوزه طراحی آنالوگ به حساب می آید. در حوزه مدارهای دیجیتال مهندس برق در طراحی بردهای FPGA، طراحی بردهای کنترلی با استفاده از میکرو کنترلرهای عمومی با تسلط بوده و در بسیاری از پروژه های مخابراتی در کنار مهندس مخابرات مشغول به کار می شود.تخصص ادوات میکرو و نانوالکترونیک انجام تحقیقات در حوزه تکنولوژی نانو در بخش الکترونیک را نشانه گرفته و در کشور ما به عنوان حوزه تازه و بعد تحقیقاتی دارد شناخته می شود.

آشنایی با گرایش کنترل

پرداختن به کنترل فرآیندها و خروجی های آن با توجه به ورودی هایش از موضوعات این گرایش تخصصی است. به این نکته اشاره می نماییم صنایع مختلف مانند خودرو سازی، ذوب آهن، صنایع سیمان، نظامی و … نیازمند حضور مهندس برق با این گرایش است.

آشنایی با گرایش مخابرات

این گرایش تخصصی از رشته مهندسی برق خود نیز دارای زیرگرایش هایی می باشد که عبارتند از گرایش سیستم، گرایش میدان، گرایش رمز. حال به این زیرگرایش ها می پردازیم طراحی سیستم های مخابراتی برای ارتباط اطلاعاتی مثل شبکه های ارتباطی بانک ها، سیستم های رادار و جنگ الکترونیک و نصب و راه اندازی شبکه های ارتباط از راه دور مثل تلفن همراه از تخصص های زیر گرایش سیستم می باشد. از تخصص های مهندس مخابرات در زیر گرایش میدان می توان به تسلط لازم در طراحی اجزای فرستنده و گیرنده های مخابراتی مانند طراحی آنتن‌ها ، موج بر و شبیه سازی آن‌ها اشاره نمود. تخصص داشتن در حوزه تهیه‌ پروتکل های مخابرات امن، تست میزان امنیت شبکه‌های مخابراتی از زمینه های زیرگرایش رمز از گرایش مخابرات است.

توانمندی های لازم برای مهندس برق

در این بخش به برخی از مهارت های که یک مهندس برق می باست دارا باشد اشاره داریم :

۱- پایه اصلی شغل مهندسی برق بر علومی چون ریاضیات، فیزیک و کامپیوتر استوار است بنابراین استعداد و مهارت داشتن در این موارد خیلی می تواند کارساز باشد.

۲- یک مهندس برق موفق می بایست یک تصمیم گیرنده خوب باشد هر مهندس برق برای پروژه و فعالیتی که در حال انجام آن است باید در زمان های لازم قدرت گرفتن تصمیم های حساس را داشته باشد تا پروژه خود را از خطر دور نماید.

۳- از آنجاییکه مهندسی برق از شغل های مهم و حساس به شمار می رود باید برای کار ها و وظایف به شکل درست مورد برنامه ریزی قرار گیرد.

۴- شغل مهندسی برق را خطرات زیادی دنبال می کند بنابراین به قوانین ایمنی و سلامت این رشته شغلی تسلط کافی داشته باشید.

مهندس برق و وظایفش

در حوزه هوا و فضا (رادار، سیستم های هوانوردی) در حوزه ارتباطات داده ای (کامپیوتر خانگی، لب تاپ، کامپیوترهای جیبی و ماشین های خودپرداز) در حوزه وسایل پزشکی (دستگاه های پزشکی و آزمایشگاهی) در حوزه حمل و نقل (سیستم های الکترونیکی خودرو، سیستم های رد یابی) در حوزه مخابرات و ارتباطات (موبایل، رادیو، تلویزیون و ارتباطات ماهواره ای) در حوزه پژوهش های علمی (آکوستیک، اپتیک، فیزیک و فناوری نانو) در حوزه نظامی (ارتباطات، ناوبری و سیستم های تسلیحاتی) در حوزه ساخت و تولید (ماشین آلات صنعتی و کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی) و در حوزه لوازم خانگی (وسایل آشپزخانه و اتاق پذیرایی) یک مهندس برق تحقیق، طراحی و توسعه ابزار و تجهیزات الکترونیکی  انجام می دهد.

وارد شدن به شغل مهندس برق نیازمند چه تحصیلاتی می باشد؟

شرکت ها و سازمان ها برای استخدام از افراد دارای تخصص و تحصیل کرده استفاده می نمایند چون که شغل مهندس برق از ردیف شغل های کاملا حرفه ای می باشد. اگر بخواهیم مهم ترین عوامل دخیل در موفقیت هر مهندس برق و یافتن شغلی مناسب اشاره ای داشته باشیم عبارتند از کسب مهارت و تجربه لازم، آشنایی با نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی برق در کنار داشتن مدرک دانشگاهی.

آینده کاری مهندس برق

نیروگاه ها، کارخانجات سیمان، خودروسازی، ذوب آهن ، سازمان های حوزه مخابراتی، صنایع نظامی و دفاعی و …در بخش دولتی یا خصوصی از جاهایی می باشند که یک مهندس برق طبق گرایش تحصیلی خود می تواند مشغول به فعالیت شود. این صنعت در کشور ما روبه رشد بوده و نسبت به دیگر مشاغل از بازار کار خوبی برخوردار است و استخدام مهندسان این رشته با افزایش همراه می باشد.

آشنایی با درآمد مهندس برق در ایران

تعیین حقوق و درآمد هر شغلی از جمله مهندس برق به عامل مهمی چون تجربه و سابقه کاری مرتبط است با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مهندس برق هم افزایش پیدا خواهد کرد ولی افرادی که خودشان شغل مستقلی را برای خود راه اندازی می کنند شرایط متفاوت است میزان فعالیت، تلاش و تخصص در تعیین درآمد نقش دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *