نرم افزار ChemCAD

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه فنی و مهندسی شیمی

شبیه سازی دینامیکی یک فناوری مهم در خصوص افزایش سود است. صنایع دارای ماهیت دینامیکی هستند و به ندرت به صورت پایدار فعالیت می­نمایند. هر نوع تغییر در دبی و ترکیب جریان خوراک، اغتشاشات خارجی و تغییر عملکرد تجهیزات به صورت پیوسته بر روی فرایند تأثیر گذار می­باشد.

به کمک  نرم افزارChemCAD می­توان تقطیر، گاز شویی، جذب و دفع واکنش­های شیمیایی، سینتیک و تعادل، فرایندهای برگشتی، افت فشار، خنثی سازی اسید و باز، تبادل گرما با چگالش و تبخیر، تعادل فازی با نمودارها، انتقال گازها، مایعات، اختلاط فازها در لوله­ها با پمپ، کمپرسور، شیرهای که به منظور محاسبه افت فشار نصب می­شوند، آسیاب جامدات و جداسازی بر مبنای اندازه و واکنش­های الکترولیتی را شبیه سازی نمود.

این نرم افزار دارای خصوصیت scalable است و به کاربر اجازه می­دهد که تنها برخی از ویژگی­هایی که آنها برای صنایع حود نیاز دارند را خریداری نمایند.

از ویژگی­های این نرم افزار می­توان به مواردی از قبیل:

 • قالیت مناسب سازی برای کاربر
 • ایجاد و نیز کار با PFD
 • دارای جدول رنگ و الگ برای سهولت کشیدن عملیات واحد، متن و نمادها
 • نمایش صفحات پیغام که موجب سهولت عیب یابی سیستم شبیه سازی شده می­شوند.
 • تعبیه نوار ابزاری که دسترسی به کارهای رایج را آسان می­کند.

این نرم افزار حل نمودن محاسبات اصلی و تکمیل امور روزانه تسریع نموده و بدین وسیله تولید محصول افزایش می­یابد.

پایگاه داده­ها شامل بیش از 2000 ماده گازی، جامد، مایع و الکترولیت می­باشد که خواص فیزیکی آنها درون نرم افزار موجود می­باشد. واحدهای مهندسی قابل تنطیم به S.I. می­باشند. تعادلات فازی به کمک مدل­هایی از قبیل NRTL و UNIFAC صورت می­گیرد. مدل­های معادلات حالت از قبیل Soave-Redlich-Kwong موجود می­باشند. این نرم افزار قادر است به کمک نوع ماده، فشار و دما بهترین معادله ترمودینامیکی را مورد استفاده قرار دهد.

در این نرم افزار امکان تعریف ماده جدید بر اساس ساختار به کمک کاربر وجود دارد. علاوه بر این، می‌توان از داده­های کاربر برای محاسبات خواص فیزیکی برای عملیات واحد مد نظر استفاده نمود. این نرم افزار به Excel متصل می­باشد.

 از مزایای ChemCAD می­توان به سهولت کاربرد، عملیات واحد برای فرایندهای گاز، مایع و جامد، پایگاه داده­ای با بیش از 2000 ترکیت (گاز، مایع، جامد و الکترولیت)، مدل­های ترمودینامیکی برای VLE، LLE، SLE اشاره نمود.

پروژه­های بزرگ با چندین عضو به کمک ابزارهای CHEMCAD به صورت مؤثرتری اداره خواهند شد.

پردازشگرهای خطوط جریان CHEMCAD برای پروژه­های کوچک و به منظور بهبود روند انجام کارها مورد استفاده قرار می­گیرند.

از کاربردهای این نرم افزار می­توان به تحقیق و توسعه، طراحی فرایند/پروژه، طراحی مجدد و بهینه سازی پروژه/فرایند، بهره برداری/نگهداری، آنالیز خطر و ایمنی، آنالیز و مطالعات محیطی، فروش محصول و پروژه و آموزش اشاره نمود [21].

ملزومات رایانه­ای مورد نیاز برای نصب برنامه:

 • سرعت پردازش:500 مگاهرتز یا بیشتر
 • سیستم عامل:Wndows 2000، XR، vista یا7
 • RAM: 245 مگابایت
 • کارت گرافیک: 128 مگابایت یا بیشتر
 • وضوح نمایش: 1024×768 یا بالاتر
 • فضای هارد: 500 مگابایت (750 مگابایت در حین نصب نمودن)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *