کاربرد های نفت خام در زندگی روزانه

پردیس فناوری کیش-طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت-(گروه مهندسی شیمی)

کاربرد اصلی نفت خام در روزگار نو چندان تعجب بر انگیز نیست. بیش از 50 درصد آن تبدیل به بنزین می شود. در حقیقت حدود 70 درصد نفت خام برای جابجایی و حمل و نقل تبدیل و مصرف می شود.

اما جالب است بدانید نفت خام موارد استفاده بیشتری نیز دارد، مانند پزشکی و داروسازی، صنایع غذایی و لوازم آرایشی، تجهیزات ورزشی و حتی آلات موسیقی !

1. لوازم آرایشی و بهداشتی

شاید نمی دانستید که محصولات نفتی تا 80٪ از مواد تشکیل دهنده لوازم آرایشی و بهداشتی را تشکیل می دهند.

نفت به عنوان ماده اولیه برای تولید وازلین، عطر و ادکلن، رنگ مو، انواع صابون، شامپو و نرم کننده مو و رژلب استفاده می شود.

2. لاستیک مصنوعی

نفت ماده اولیه برای تولید لاستیک مصنوعی می باشد. لاستیک مصنوعی برای تولید کامپیوتر، تلفن همراه، دوربین، کالا های ورزشی، کفش، تایر ماشین، اسباب بازی های کودکان و همچنین به عنوان عایق سیم و کابل استفاده می شود.

3. روغن ها

نفت به عنوان ماده اولیه برای تولید انواع روان کننده های ماشین آلات که در زندگی روزمره با آن ها سر و کار داریم استفاده می شود. از جمله شایع ترین روان کننده ها می توان به روغن موتور، گریس و موم پارافین اشاره کرد.

4. دارو ها

بسیاری از دارو ها از بنزن مشتق می شوند و بنزن به نوبه خود از نفت تولید می شود.

شاید جالب باشد که بدانید تقریبا تمام دارو های ضد درد از جمله آسپرین، کورتیزون و دارو های بیهوشی از مشتقات نفت هستند. اکثر مکمل های ویتامین شامل ویتامین A، ویتامین B6 و ویتامین B9 هم از مشتقات نفتی هستند.

4. محصولات پاک کننده

جالب است بدانید که نفت ماده ی اولیه ی تولید بسیاری از مواد شوینده و پاک کننده می باشد، قبل از جنگ جهانی دوم مواد شوینده از روغن های طبیعی و چربی های گیاهان و حیوانات ساخته می شد. اگر به لیست مواد تشکیل دهنده یک محصول پاک کننده دقت کنید می بینید که گلیسیرین که یکی از محصولات پتروشیمی است در تولید آن ها استفاده شده است

5. آسفالت

نفت به عنوان ماده ی اولیه برای تولید آسفالت استفاده می شود.

آسفالت از ترکیب قیر و سنگ های تولید شده در تقطیر زغال سنگ تشکیل می شود و برای جاده سازی اهمیت بالایی دارد، قیر یک ماده ی نیمه جامد است که از نفت به دست می آید.

6. پارچه های مصنوعی

نفت ماده ی اولیه ی تولید الیاف مصنوعی است که برای تولید لباس از آن ها استفاده می شود.

الیاف مصنوعی از جمله نایلون، اسپندکس، اکریلیک و پلی استر امروزه به عنوان ماده ی اولیه برای تولید لباس استفاده می شوند، همچنین چوب لباسی ها هم از جنس رزین نفتی تولید می شوند.

7. مواد غذایی

فرآورده های نفتی در بسیاری از کودهای شیمیایی و آفت کش ها استفاده می شود، نفت برای تولید آمونیاک که پایه ی تولید کود شیمیایی است استفاده می شود، همچنین محصولات پتروشیمی در مواد نگهدارنده غذا، طعم دهنده ها و رنگ های غذا کاربرد دارند.

نکته جالب که شاید نمی دانستید این است که پلیمرهای تولید شده از نفت در تولید آدامس استفاده می شوند. تا به حال چند بار آدامس را قورت داده اید؟

8. پلاستیک

تقریبا تمام پلاستیک ها از محصولات پتروشیمی ساخته می شوند و لازم نیست که بگوییم پلاستیک در همه جا یافت می شود.

مبلمان، بیشتر وسایل آشپزخانه و همچنین بطری های آب و نوشابه از محصولات پلاستیکی هستند.

9. سوخت

نفت ماده اولیه برای تولید منابع سوختی از جمله بنزین، سوخت دیزل و سوخت جت می باشد.

10. تجهیزات ورزشی بدون وجود نفت، بی شک ورزش مدرن، وضعیت فعلی خود را نداشت. تولید توپ های گلف مدرن، تورهای فوتبال، چمن مصنوعی، بسکتبال، راکت های تنیس، توپ های راگبی و… مدیون نفت و مشتقات آن هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *