پروژه بزرگ نفتی در جزیره قشم

مشاور مدیرعامل منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی از به زمین نشستن 15 پروژه بزرگ در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با ارزشی بالغ بر 6 میلیارد دلار در جزیره قشم خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس، محمدجواد دهقانی در جمع خبرنگاران افزود: پس از حضور مومنی در سمت مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم استراتژی های سازمان در رابطه با طرح های نفتی این جزیره با هماهنگی کامل با سیاست و استراتژی های وزرات نفت تدوین شد.

وی ادامه داد: تاکنون مجوز احداث 4 مجتمع پتروشیمی با تامین خوراک 25 میلیون متر مکعب گاز طبیعی در جزیره قشم توسط وزارت نفت صادر و زمین این مجتمع ها در سایت جنوبی سوزا آماده و سرمایه گذار داخلی این طرح ها نیز مشخص شده اند.

دهقانی از اعطای مجوز خوراک برای احداث چهار پالایشگاه برای تولید قیر و فرآورده های نفتی از نفت سنگین، فوق سنگین و صادراتی در قشم خبر داد و افزود: این پالایشگاه ها ظرفیتی بالغ بر 140 هزار بشکه دارند و در محدوده ساحلی آنها یک اسکله نفتی با ظرفیت 20 میلیون تن در حال احداث است.

به گفته وی براساس برنامه پنجم و ششم توسعه منطقه سلخ جزیره قشم به عنوان قطب بانکرینگ در جنوب کشور در نظر گرفته شده است و اکنون دو طرح بانکرینگ در جنوب و شمال جزیره در دست اجرا است.

دهقانی ادامه داد: یک طرح بانکرینگ با ظرفیت بیش از 150 هزار تن در ماه در شمال جزیره و طرحی دیگر در منطقه سلخ با ظرفیت 750 هزار تن در ماه در حال اجرا است و فاز اول بانکرینگ این طرح در سلخ با ظرفیت 50 هزار تن بهمن ماه سال گذشته به بهره برداری رسید.

مشاور مدیرعامل منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی از احداث خط لوله 53 کیلومتری برای تامین خوراک طرح های پتروشیمی و سرویس های جانبی آن خبر داد و اضافه کرد: این پروژه از مرداد ماه سال جاری توسط شرکت ملی گاز ایران شروع می شود و در مدت یک سال اجرای آن به پایان می رسد.

دهقانی از طرح ذخیره سازی 30 میلیون بشکه نفت خام و فرآورده های نفتی سخن گفت و افزود: شرکت سرمایه گذاری نفت قشم با ظرفیت شش میلیون بشکه قابل توسعه تا بیست میلیون بشکه است و یک شرکت چینی با شرکت ماشین سازی اراک برای احداث فاز اول طرح ذخیره، تا 10 میلیون بشکه تفاهم نامه امضا کرده اند.

دهقانی خاطرنشان کرد: با شرکت های سوئیسی و نروژی نیز برای توسعه طرح ذخیره سازی تا 30 میلیون بشکه رایزنی شده است و سایت درنظر گرفته شده برای ذخیره سازی ظرفیت توسعه تا سقف 100 میلیون بشکه را دارد.

وی گفت: تمام پروژه های نفتی جزیره بر اساس مطالعات دقیق و علمی انجام و به آنها مجوز داده شده است و با شرکت های بین المللی ژاپنی، ایتالیایی، نروژی، چینی، کره ای مذاکرات متعددی برای دانش فنی، مهندسی، اجرا و سرمایه گذاری انجام شده و در صورت رفع موانع سرمایه گذاری و تامین منابع مالی این پروژه ها آینده نفتی قشم را تغییر خواهند داد .

مشاور مدیرعامل منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی اظهار کرد: عملیات اجرایی دو واحد نیروگاهی 500 مگاواتی سیکل ترکیبی و یک واحد 70 مگاواتی هم شروع شده و واحد 70 مگاواتی به زودی در مدار شبکه سراسری قرار خواهد گرفت.

وی در پایان عنوان کرد: پیش بینی می شود با شروع عملیات اجرایی این پروژه ها و در زمان اوج اجرای طرح ها بالغ بر 20 هزار نفر به صورت مستقیم مشغول به کار شوند و این موضوع یکی از دستاوردهای بزرگ دولت تدبیر و امید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *