دورکاری در دوران قرنطینه

دورکاری در دوران قرنطینه

کیش تک_طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه کسب و کار :

کارکنان اپل برای دورکاری در دوران قرنطینه با مشکل مواجه شده‌اند ...

این روز ها به دلیل قرنطینه و داستانهای مربوط به ویروس کرونا خیلی از ما در خانه هستیم و با پایان نورزو و تعطیلات نیاز هست تا به کار خودمون ادامه بدیم. خیلی از شرکت ها این روز ها اجازه دورکاری رو به کارمندانشون دادن و خیلی از ما از خانه مشغول به کار هستیم.

اما کار از خانه در کنار بعضی از مزایا مثل اینکه خیلی راحت تر میتونی بشینی، هر وقت دلت خواست غذا بخوری و از دستشویی خونه ی خودت استفاده کنی (هیچ جا دستشویی خونه خود آدم نمیشه) مضراتی هم داره.مثلا: فضای خونه برای کار درست نشده. امکان داره توی خونه عوامل حواس پرتی زیادی باشه، مثل حضور بچه ها، اعضای خانواده ای که شاید متوجه نباشن که شما نیاز به تمرکز دارین و یا اون کنسول بازی که نشسته اون گوشه و به شما چشمک میزنه.

برای همین نیاز داریم تا تلاش بیشتری برای تمرکز و بالا بردن بازدهی خودمون داشته باشیم.

شرکت Ctrip در گذشته یک بار تحقیقی رو انجام داد و 1000 نفر از کارمندانش رو به خانه ودورکاری فرستاد در اون زمان نتیجه تحقیق این بود که بازدهی افراد 13% افزایش داشتو 50% کمتر استعفا دادند یا اخراج شدند. اما در طول اون آزمایش شرایط با امروزتفاوت هایی داشت.

اولین تفاوت انتخابی بودن اون شرایط بود. به این صورت که فقط افرادی که میخواستند و در خانه یک محیط کاری داشتند میتونستند وارد این تخقیق بشن. اما امروز اکثر ما یک اتاق برای کار نداریم.مجبوریم از محیط پذیرایی و یا اتاق خواب استفاده کنیم که سرشار از عوامل حواس پرتی هست. در کنار اون امروز که ما داریم این روش رو پیاده میکنیم با تعطیلی مدارس ومراکز علمی روبه رو هستیم که باعث شده فرزندان و یا خواهر و برادرهای ما خونه باشن که خودش میتونه عامل حواس پرتی باشه.

در کنار اون در تحقیق که Ctrip انجام داده بود کارمندان 4 روز رو کار میکردن و روز پنجم رو به سرکار میرفتن. بهاین دلیل که جلسه های حضوری بسیار نقش مهمی رو برای ما دارن.

در کنار اون در پایان تحقیق 9 ماهه،وقتی از کارمندان پرسیده شد که دوست دارن به همین روش ادامه بدن و یا به سر کاربرگردن 50 درصد اونها گفتن میخوان برگردن.

علت چی بود؟ اونها میگفتن احساس میکننکه در خونه جدا افتادن و ایزوله شدن. افسرده هستن و تنها.

پس کار از راه دور حتی میتونه باعث بشه افراد از لحاظ روحی هم آسیب بزنن.

اکثر افراد در طول روز کاری در شعاعی از مدیرانشون هستن که بهشون این فرصت رو میده تا با اونها صحبت کنن. اما وقتی ازخونه کار میکنیم این مزیت رو از دست میدیم.

راه حلی که برای این مشکل وجودداره پایه ریزی و استفاده بهینه از سیستم های گفتگو هست. پیشنهاد من به شما استفاده از ویدیوکنفرانس با استفاده از اپلیکیشن های اسکایپ و زوم (zoom) و استفاده از برنامه ی slack و یا مشابه اون برای چت ها هست.

استفاده از برنامه هایی مثل واتس اپ و تلگرام در این مواقع توصیه نمیشه. چون در این اپلیکیشن ها همه ی ما چت های شخصی داریم که میتونن مداوما باعث حواس پرتی ما بشن.

تماس های تلفنی معمولی به ما کمک نمیکنن. چون نمیدونن افرادی که پشت کنفرانس کال هستن آیا واقعا دارن توجه میکنن یانه. اما با ویدیو کال کردن میتونین این مورد رو تایید کنین.

مهمترین نکته بعدی این هست که وقتیافراد از خونه کار میکنن، به کارشون به چشم کار نگاه نمیکنن و یا اون رو خیلی جدی نمیگیرن. مثلا با لباس های خوابشون پای کار میرن و یا لپ تاپشون رو توی رخت خواب بغل میکنن و مشغول میشن.

مهمترین نکته بعدی این هست که وقتی افراد از خونه کار میکنن، به کارشون به چشم کار نگاه نمیکنن و یا اون رو خیلی جدی نمیگیرن. مثلا با لباس های خوابشون پای کار میرن و یا لپ تاپشون رو توی رخت خواب بغل میکنن و مشغول میشن.

اولین قدم این هست که برای خودتون یکفضای کاری درست کنین. همونطور که سر کار میرین براش آماده بشین و سر ساعت کار روشروع کنین. با این روش میتونین به اعضای خانواده هم تفهیم کنین که شما مشغول بهکار هستین.

مساله ی بعدی که پیش میاد مرز کشی ذهن ما بین کار و زندگی شخصی هست. وقتی شما از خونه کار میکنین برای ذهن ما دشوار هستکه بین این دو خطی رو بکشه. در روزهای عادی اون مسیری که بین خانه و محل کار طی میکنیم این مرز رو داره برای ما میکشه. حالا این وظیفه ی ما هست که این کار روبکنیم.

من به شما پیشنهاد میکنم که صبحانه ویک قهوه رو مرز صبحگاهی خودتون قرار بدین و عصر ها بعد از کار ورزش کنین. اجازه بدین مغزتون بدونه که ما از این فاز در اومدیم و وارد فاز بعدی شدیم.

با وجود تمام این تماس ها و در ارتباط بودن های آنلاین باز هم امکان داره شما احساس تنهایی و جدا افتادگی کنین. به هرحال انسان موجودی اجتماعی هست. برای اینکه این اتفاق نیوفته میتونین به کارهای عجیب روی بیارین. مثلا یک روز همه با هم یک کنسرت آنلاین برین. وقتی تولد یکی هست همه باهاش ویدیو کال کنین و یک کیک دیجیتال براش بفرستین. عجیبه اما برای همه ی ما عجیبه پس کیف میده!

در پایان، شرایط آسونی رو نمیگذرونیم.سختی ها و استرس هایی از همه جهت به ما وارد میشن که تنها با همدلی و همیاریمیتونیم ازشون عبور کنیم. اگر شما هم راه حلی رو اجرایی کردین با ما در میون بزارین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *