جشن خودکفایی بنزین کشور با افتتاح رسمی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیش از ظهر امروز (شنبه، دوم اردیبهشت) همزمان با سالروز تأسیس رسمی این نهاد، از پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس بازدید و از همت جهادی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در ساخت این پالایشگاه قدردانی کرد.

وی گفت: با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس نه تنها کشور در تأمین بنزین مورد نیاز خودکفا شده است بلکه قادر است صادرات بنزین به کشورهای دیگر را نیز آغاز کند.

سرلشگر جعفری اظهار کرد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی در سه فاز ٣٦٠ هزار بشکه ای در کنار پالایشگاه کنونی بندرعباس با همت و تلاش جهادی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء ساخته شده و قادر به تولید روزانه ٣٧ میلیون لیتر بنزین خواهد بود که هم اکنون میزان تولید آن ١٢ میلیون لیتر است.

وی افزود: خوراک (میعانات گازی) مورد نیاز این پالایشگاه از طریق یک خط لوله به طول بیش از ٣٨٨ کیلومتر از پالایشگاه‌های گازی عسلویه تأمین می شود.

سرلشکر جعفری با بیان این‌که پالایشگاه ستاره خلیج فارس بزرگترین پالایشگاه جهان به لحاظ وسعت است، گفت: مساحت ٧٠٠ هکتاری پیش بینی شده قابلیت توسعه آن در آینده را فراهم کرده استپالایشگاه ستاره- پردیس فناوری کیش.

وی یادآور شد: ساخت این پالایشگاه از بهمن ماه سال ١٣٨٩ و در اوج تحریم‌های ظالمانه ازسوی پیمانکاران و مشاوران داخلی و متخصصان و جهادگران قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) آغاز شد و حدود ٨٠ درصد تجهیزات به‌کار گرفته شده در آن ساخت داخل است.

فرمانده کل سپاه با بیان این‌که در مراحل ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس بیش از ١٠ هزار نفر نقش آفرین بوده‌اند، اظهار کرد: ملت ایران می دانند که هم اکنون نیاز کشور برای تامین بنزین مورد نیاز داخل روزانه ٥٩ میلیون لیتر بنزین است که بیش از ١٠ میلیون لیتر آن وارد می شود.

سرلشکر جعفری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه موضوع «اقتصاد مقاومتی» بدون مدیریت جهادی و نگاه انقلابی محقق نمی شود، گفت: کانون اصلی و منشأ این نوع نگاه، اخلاص، فداکاری و روحیه جهادی دوران دفاع مقدس است که امیدواریم با توسعه و تعمیق این نگاه مشکلات کشور برطرف شود.

وی افزود: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در این عرصه تنها پشتیبان و حامی جدی ما بوده است که نه تنها از حرکت‌های جهادی و انقلابی دفاع، بلکه همگان را به تعمیق و گسترش آن توصیه می کنند.

فرمانده کل سپاه از ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان توانمندی ارزشمند و تجربه ای گرانسنگ یاد کرد و خطاب به تلاشگران و مهندسان جوان این پالایشگاه گفت: تردیدی نیست که اگر در اجرای این پروژه باور توان و ظرفیت داخلی و نگاه انقلابی و مدیریت جهادی وجود نداشت سرنوشت این پروژه مشخص نبود، به همین دلیل شما می بایست این تجربیات را ثبت و آن را بهینه و کارآمدتر کنید.

وی با تأکید بر این‌که سرنوشت اسلام عزیز و نظام مقدس جمهوری اسلامی به هم گره خورده است، اظهار کرد: این نظام بستر انقلاب بزرگی است که می بایست به انقلاب جهانی حضرت مهدی (عج) متصل شود و این حرکت سرنوشت ساز و بزرگ رسالت یکایک ما را سنگین تر می کند.

سرلشکر جعفری در ادامه از «ظلم ستیزی» و «مقابله با استکبار» به عنوان مهم ترین عوامل دستیابی به عظمت و اقتدار انقلاب اسلامی و ایران در جهان یاد کرد و گفت: این مسئله به ابعاد بیرونی انقلاب اسلامی مربوط شده و بحمدالله امروز گفتمان انقلاب اسلامی توسعه یافته و نتایج و دستاوردهای ارزشمند و مهمی را به ارمغان آورده است.

وی یادآور شد: خدمت رسانی به مردم و انجام کارها در کشور در صورتی که براساس الگوهای دینی و انقلابی به انجام رسد به طور قطع نتایج شگفت انگیزی را به دنبال خواهد داشت که این وضع مطلوب است؛ هنر ما باید در این باشد که بدانیم در کجا کار قرار داشته و فاصله ما با وضع مطلوب به چه میزان است.

سرلشکر جعفری در ادامه با بیان این‎که بنده به قصد بازدید از حاصل زحمات مجاهدان عرصه اقتصاد کشور و خسته نباشید به تمامی عوامل اجرایی و مدیران این پروژه و تبریک به ملت ایران به واسطه این دستاورد بزرگ و تاریخی در جمع این عزیزان حضور پیدا کرده‎ام، تصریح کرد: افتخار دارم این نوید را به ملت ایران بدهم که طی چند روز آینده “جشن خودکفایی بنزین کشور” با افتتاح رسمی پالایشگاه ستاره خلیج فارس رقم خواهد خورد.

فرمانده کل سپاه در پایان با تأکید بر اینکه افتتاح این پالایشگاه بار دیگر اثبات «ما می توانیم» ایرانی‌ها را به رخ دشمنان و آنانی که فکر می کنند بایستی با فشار و تحریم ما را نیازمند خود نگه دارند، خواهد بود، گفت: به فضل الهی این روحیه انقلابی و مدیریت جهادی دستاوردهای تازه‎ای در عرصه‌های دیگر اقتصادی را به دنبال خواهد داشت و ثمره‌های حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی و تکیه بر خودباوری بومی را به همگان نشان خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *