تولید داروی جدید برای درمان سرطان کبد

 

به نقل از مرکز تخصصی مشاوره صنعت ipcc  محققان دانشگاه ملی سنگاپور داروی جدیدی موسوم به FFW را تولید کردند که قادر است مانع پیشرفت سرطان اولیه کبد شود.به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، سرطان اولیه کبد (HCC) نوعی سرطان کبد با پیشروی سریع است که در آن نرخ بقای بیماران حدود 11 ماه پس از تشخیص بوده و عامل 90 درصد از مرگ و میر ناشی از انواع سرطان های کبد محسوب می شود. این بیماری یک مشکل سلامت جدی در آسیا و اقیانوسیه محسوب می شود.
درمان اصلی این سرطان داروی «سورافنیب» است که عوارض جانبی بسیاری داشته و فقط 3 ماه عمر بیماران را افزایش می دهد. فقدان داروی مناسب و کشف دیرهنگام HCC این سرطان را به دومین سرطان مرگبار در تمام جهان تبدیل کرده است.
محققان پیش از این دریافتند که نوعی پروتئین موسوم به SALL4 در تعامل با پروتئین دیگری به نام NuRD عامل اصلی پیشرفت انواع سرطان از جمله HCC هستند. به همین علت مولکول جدیدی موسوم به FFW را تولید کردند که مانع تعامل این پروتئین ها می شود.
در آزمایشات اولیه، ممانعت از تعامل دو پروتئین مذکور منجر به کاهش تحرک سلول های تومور و مرگ آن ها شد. همچنین در این بررسی ها مشخص شد ترکیب FFW با سورافنیب موجب کاهش مقاومت HCC در برابر این دارو می شود.
گزارش کامل این تحقیقات درنشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *