استفاده از رابط مغز و کامپیوتر برای مطالعه تمرین ذهنی

محققان با استفاده از رابط مغز و کامپیوتر نشان دادند که تمرین ذهنی یک کار، نظیر فعالیت ورزشی می‌تواند روی انجام عملی آن کار نیز تاثیرگذار باشد.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برخی ورزشکاران در ذهن خود مسابقه آتی خود را مرور می‌کنند و سعی دارند تا آنچه را که قرار است روز مسابقه انجام دهند در ذهن مرور کنند. این کار روی نتیجه و عملکرد کار ورزشکار تاثیرگذار است. به این کار تمرین ذهنی گفته می‌شود که ارتباط مستقیمی با موفقیت ورزشکار دارد.

مقاله‌ای اخیرا در نشریه Neuron به چاپ رسیده است که محققان در آن نشان دادند که ذهن چگونه در غیاب دنیای واقعی، حرکات مورد نظر را تمرین می‌کنند. مطالعه روی تمرین ذهنی کار دشواری است چرا که نمی‌توان در حین این کار مغز را بررسی کرد. برای حل این مشکل محققان از رابط مغز و کامپیوتر استفاده کردند تا نشان دهند مغز ورزشکار در حین تمرین ذهنی دقیقا چه کاری انجام می‌دهد.

رابط مغز و کامپیوتر ابزاری است که می‌توان از آن برای مطالعه مغز و همچنین کمک به افراد استفاده کرد. در آینده نزدیک پروتزهای رابط مغز و کامپیوتر در مغز افراد قرار داده می‌شود تا بتوان برخی مشکلات مغز را با استفاده از آن رفع کرد.

برای مطالعه روی تمرین ذهنی، محققان آزمایشی را روی میمون‌ها تدارک دیدن تا آنها فرآیندی را با استفاده از رابط مغز و کامپیوتر انجام دهند. این کار که حرکت موس از جایی روی صفحه کامپیوتر به نقطه‌ای دیگر است، با مرور پیچیده‌تر می‌شود و زاویه چرخش نشانگر موس تغییر می‌کند. ابتدا میمون این کار را با رابط انجام می‌دهد اما بعد از دست خود برای این کار استفاده می‌کند. این کار به نوعی شبیه‌سازی تمرین ذهنی است.

یافته‌های این پروژه نشان داد که تمرین ذهنی و انجام کار با رابط مغز و کامپیوتر، میمون را آماده می‌کند تا این کار را به خوبی با دست انجام دهد. این گروه نشان دادن که تمرین ذهنی روی عملکرد عملی تاثیرگذار است. در قدم بعد محققان قصد دارند تا نشان دهند که چگونه تمرین با رابط مغز و کامپیوتر به بهبود عملکرد تاثیر می‌گذارد.رابط مغز و کامپیوتر ابزار جدیدی برای مطالعه مغز و فکر است، از این دستگاه می‌توان برای پیمایش مغز استفاده کرد.

فناوری‌های همگرا به عنوان یکی از اولویت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح است در همین راستا نیز از ابتدای سال ۹۴ برنامه ترویج و آموزش فناوری‌های همگرا در سایت فناوری‌های همگرا به نشانی nbic.isti.ir آغاز شده است. همچنین ارتقای نقش‌آفرینی حوزه‌های مختلف فناوری برای دستیابی به محصولات نوظهور و با اثرات اقتصادی و اجتماعی بالا، یکی از اقداماتی است که مرکز راهبردی فناوری های همگرا در معاونت علمی در راستای آن فعالیت می کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *