مهمترین قوانینی که یک حسابدار باید یاد بگیرد؟

مهمترین قوانینی که یک حسابدار باید یاد بگیرد

یک حسابدار برای اینکه به یک حسابدار حرفه ای تبدیل بشود باید با یک سری از قوانین و استانداردها آشنا باشد و آن ها را به صورت کامل یاد بگیرد در این مقاله من قصد دارم مهمترین قوانینی که یک حسابدار باید یاد بگیرد را به شما معرفی کنم. برای مطالعه  این قوانین در ادامه مطلب با پردیس فناوری کیش همراه باشید.

یکی از ویژگی های یک حسابدار حرفه ای و موفق این است که با قوانین و استاندارد های زیر آشنا باشد و بتواند از آنها برای موارد مرتبط با حرفه ای  خود استفاده بکند.

استانداردهای حسابداری

مهمترین موردی که حسابداران باید تسلط کافی به آنها داشته باشند استانداردهای حسابداری هستند. این استاندارد ها پایه و اساس اصلی کار حسابداران هستند و باید به صورت کامل با این استانداردها آشنا باشند. همچنین این استانداردها چهارچوب اصلی فعالیت حسابداران را مشخص نموده بیان می‌کنند که حسابداران در موارد گوناگون چه رفتارهایی باید داشته باشند، و اینکه چه کارهایی بکنند.

در  بخش استاندارد های حسابداری  میتوانید فایل استاندارد ها را به صورت رایگان دانلود کنید

قانون مالیات های مستقیم و ارزش افزوده

بدون تردید بخش حسابداری هر واحد اقتصادی در مرحله ای از فعالیت خود، با مالیات و قوانین آن ارتباط پیدا می‌کند. مثل مالیات حقوق پرسنل، مالیات اجاره، مالیات عملکرد و… می باشد. به صورت کلی قانون مالیات های مستقیم یکی از مهمترین قوانینی هست  که حسابداران باید با آنها آشنایی داشته باشند.

قانون کار

قانون کار تعیین کننده ضوابط بین کارگر (کارمند) و کارفرما و شرایط محیط کار آنان می باشد. مفاد این قانون باید در زمان عقد قرارداد، تعیین حق و حقوق پرسنل، حق و حقوق کارگر و کارفرما نسبت به هم و … در نظر گرفته شده و در روابط بین آنان لحاظ شود. آگاهی از این قانون می تواند شما را به عنوان حسابداری که توان بالایی دارد معرفی نموده و باعث برخورداری شما از جایگاه بالاتری شود.

قانون تامین اجتماعی

در این قانون حق و حقوق کارگران و کارفرمایان نسبت به هم در خصوص مواردی مانند بیمه، بازنشستگی و شرایط آن، از کار افتادگی و شرایط آن، درمان و .. بیان شده است. از جمله مهمترین موارد ذکر شده در این قانون بیمه پرسنل می باشد که حسابداران در طی ماه حداقل یک با آن برخورد دارند (در زمان محاسبه حقوق و سهم بیمه پرسنل).

قانون تجارت

در این قانون ضوابط و قوانین مربوط به تشکیل شرکت های تجاری اعم از شرکت های سهامی عام، شرکت های سهامی خاص، وظایف سهامداران و بازرسان، نحوه تقسیم سود، انحلال شرکت ها، تشکیل جلسات و … بیان شده است و حسابداران در این خصوص باید با موارد موجود در این قانون آشنایی کافی داشته باشند تا در مواقع لزوم بهترین تصمیم گیری را انجام دهند.

من در این پست فقط پنج گروه اصلی قوانین رو که یک حسابدار حرفه ای باید بداند را نام بردم و مسلما حسابداران میتوانند با یادگیری بهتر و کامل تر این قوانین و سایر قوانین میتوانند باعث افزایش سطح علمی خود بشوند و در نتیجه به سطح درآمدی بالاتری هم برسند. امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *