NLP ان ال پی چیست؟

NLP ان ال پی چیست؟

پردیس فناوری کیش_طرح ملی مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه مدیریت:

امروزه روشهاي متعددی در مباحث تعالی فردی و روانشناسی بكار گرفته ميشود. يكي از اين علوم، برنامه ريزی عصبی كلامی يا ان ال پی است. ما قصد داريم مقدمه و كاربردهای آن در تجارت، درمان، دستیابی به اهداف و… را حضورتان ارائه كنیم.

ان ال پی NLP به عنوان نسل جدید روانشناسی تاکید بر عمل، تغییر و اثر بخشی دارد. این علم از طریق رویکردی جدید به ما یاد می دهد که افراد موفق چگونه از این ساختارها استفاده کرده اند.

زمانی را بیاد بیاورید که تلفن های همراه به اندازه یک تکه آجر بودند. تنها کاری که میکردند فقط مکالمه تلفنی بود( آنهم اگر آنتن میدادند). ولی امروزه با پیشرفت علم، گوشی هایی وارد بازار شده اند که علاوه بر تماس میتوانید ایمیل ها را چک کنید، عکس و فيلم بگیرید و… این مثال را با علوم تغییرات فردی مقایسه میکنیم.

زمانی برای رفع فوبیا (ترسهای واهی)، وسواس و از بین بردن خاطرات ناگوار، نیاز به پروسه چندین ماهه روانشناسی بود که این مشکلات رفع شود ولی امروزه به کمک علم ان ال پی این درمانها به روزها و حتی ساعت ها محدود شده است. همچنین در ورزش، تجارت، فروش و.. کاربردهای گسترده ای دارد.

اگر فرآیند ترس (ترس از ارتفاع، آسانسور، حضور در جمع و..) را بررسی نماییم، به این مطلب میرسیم که واقعا خود ارتفاع یا تاریکی و غیره نیستند که مارا میترسانند، بلکه مغز ماست که باعث ترس میشود.

وقتی ما به محیطی شرطی میشویم، مثل این میماند که روی ما کلیدی نصب کرده اند و وقتی در آن شرایط قرار میگیریم، کلید زده میشود و آن رفتار یا ترس انجام میشود. در ان ال پی NLP تکنیك هایی وجود دارد که این حالت ترس و رنج را به لذت تبدیل میکند و حالت شرطی را تغییر میدهد.

مخفف Neuro Linguistic Programming به معنای برنامه ریزی عصبی ، کلامی است .NLP دانش تاثیر زبان شفاهی و غیر شفاهی (رفتار غیر کلامی ) بر دستگاه اعصاب است منظور از زبان غیر کلامی، تغییرات فیزیکی و رفتار چون حرکت چشم، دست و پا و نظایر آن است.

فواید ان ال پی چیست؟

برنامه ریزی مجدد ذهن

تغییر دیدگاه و نگرش تازه در زندگی

تمرکز بر استعدادها و توانایی های درونی

کنترل بر بروز احساسات

کنترل گفتگوی ذهنی

ترک عادات نامطلوب

تجدید نظر در ارزشها و باورهای خود

ایجاد توانایی های جدید برای انجام فعالیت های خاص

غلبه بر تاثیر خاطرات منفی گذشته

در این علم شما با تجسم خلاق و اجرای برخی تکنیک ها براحتی سیستم عصبی خود را تغییر می دهید.

برای اثبات حرفهایم شما را دعوت به تمرینی میکنم. لطفا چشم ها را ببندید (البته بعد از خواندن این متن) سپس در تصور خود به آشپزخانه رفته و از یخچال یک لیمو ترش را برداشته و با کارد به دو نیم تقصیم کنید. یک تکه را در دهان گذاشته و بین دندانها فشار دهید. در این حال مزه ترشی لیمو را حس خواهید کرد. میبینید!!

در حال اجرای این تمرین، بزاغ دهان شما ترشح شده و کاملا حس خوردن لیمو تداعی می شود. این تمرین نشانگر این است که ما میتوانیم بصورت آگاهانه روی ذهن خود و اطرافیان تاثیر بگذاریم.

lemon-Properties-amazing-ir-1

مبتکران NLP، ریچارد بندلر و جان گریندر در اوایل دهه ۱۹۷۰ تحقیقات در این زمینه را در دانشگاه کالیفرنیا بطور مشترک آغاز کردند . آنان در بدو امر عوامل موفقیت استادان بزرگ را در تغییر رفتار دیگران مورد مطالعه و ارزیابی قرار دادند و به الگوهای قابل ملاحظه و گاها اعجاب آوری دست یافتند . در واقع NLP ، فراگیری نحوه رفتار انسان های موفق است.

این دو محقق رفتارهای افراد موفق را مطالعه کردند و دریافتند چگونه می توان با دیگران ارتباط موثر برقرار کرد و نتایج اعجاب آوری بدست آورد . در واقع NLP فن مدل سازی است .

ریچارد بندلر

                      چان گریندر

هدف اصلی دوره های آموزشی NLP فراگیری شیوه هایی است که در آن الگو سازان NLP می آموزند تا فرد به کمک مدل سازی ، موفقیت عالی کسب کند . و مهمتر اینکه چگونه افراد بتوانند این مدل را در ضمیر ناخود آگاهی خود بکارند.

اگر بخواهیم فرق ان ال پی را با سایر علوم دیگری که در زمینه تحولات فردی هستند بگوئیم، میتوان گفت که: فرض کنید وارد اداره ای میشوید و بدنبال گرفتن امضایی از مسئول مربوطه هستید، ولی نمی دانید کدام اتاق است.

در این حالت از طبقه اول و اتاق اول شروع می کنید و تا اخرین طبقه در پی او هستید و سرانجام با سعی و خطا او را پیدا میکنید. اما در این علم شما به وسیله مربی و تکنیک ها، مستقیما به اتاق مورد نظر میروید. به همین دلیل است که امروزه درمانهای این علم سریعتر از سایر علوم است.

پیش فرض های ان ال پی NLP

هر مكتب و علمی دارای پيش فرض هایی است كه ستون فقرات آنرا تشكیل میدهد. در ان ال پی نيز این اصول، پایه های اصلی و فكری پدیدآورندگان آن بوده است.

۱- وجود نقشه نشانگر همان سرزمین نیست

شاید اصلی ترین پیش فرض در این جمله خلاصه شده باشد. به نعبیر ریچارد بندلر هر یك از انسانها از پشت عینك به جهان و وقایع نگاه می كنند و از این طریق نقشه ذهنی آنها شكل می گيرد. ما هیچگاه نمی توانیم مدعی باشیم كه درك درستی از دنیا پیدا كرده ایم.

ما واقعیت هاي اطراف را باتوجه به نقشه ذهنی خود مي سنجیم.

۲- تمام انسانها منابع كافی برای تغییر را دارند

برخی افراد موفقیت را امری ذاتی و منحصر بفرد می دانند و بهانه های زيادی برای تلاش نكردن دارند. ان ال پی معتقد است انسانها همانند كامپیوتر هستند، در واقع همه ما سخت افزارهای مورد نیاز (منابع) را داریم فقط باید برنامه ریزی (نرم افزار) مورد نظر را اعمال كنیم.

۳- اگر كسی میتواند كاری را انجام دهد، شما هم می توانيد.

اين پیش فرض بیان می كند تمام انسانها دارای سیستم عصبی یكسان هستند و طبق اصول مدل برداری اگر كسی میتواند در فعالیتی موفق باشد، شما هم می توانيد. از تكنیك الگو برداری از انسانهای موفق بعنوان قلب NLP ياد می شود و این پيام را به ما می دهد كه با اصول ان ال پی میتوان به نتایجی مشابه الگوی خود رسید.

nlp

۴- ما نمی توانیم ارتباط برقرار نكنیم

همانطور كه خورشید نمی تواند نور خود را ساطع نكند، ما هم نمی توانیم ارتباط برقرار نكنیم. با هر یك از حركات بدن و صورت و هر كلمه ای كه میگوییم، پیامی به مخاطب ارسال می كنیم. از اینرو باید تلاش كنیم اين پیام هایی كه بصورت ناخودآگاه ارسال می كنيم را كنترل كنیم.

۵- هر رفتاری دارای نیت مثبت و سازنده است

پذیرش این پیش فرض ان ال پی برای برخی افراد سخت است. آنها می گويند مگر می شود یك رفتار یا عادت نامطلوب مانند ترس، وسواس، خشونت، ترس از ارتفاع و… نیت سازنده باشد؟

در جواب باید گفت ضمیر ناخودآگاه هر فرد طوری طراحي شده است كه پيام هاي خود را از طریق بیماری و دردهای مختلف نشان میدهد. حال فرض كنید اگر شما دچار پوسیدگي دندان شده اید و هیچ دردی نداشته باشید، پس از مدتی بدلیل عدم درمان آن آسیب های جبران ناپذیری خواهِد ديد.

همچنین اگر از ارتفاع ترسی نداشته باشید، شاید دچار سقوط شوید. از اینرو هر یك از رفتارهای به ظاهر ناخوب ما حامل پیام های سازنده هستند. پس از این تلاش كنید به دردها و رنج های زندگی به دید دیگر نگاه كنید زیزا:

” رنجها و دردها حرف های مفیدی برای گفتن دارند “

۶- شكست وجود ندارد، تنها نتایج فرق می كنند

انسانها در موقعیت های مختلف نتایجي كسب میكنند كه اگر مطابق ميل و خواسته آنها نباشد تز آن بعنوان شكست یاد میكنند. اما رویكرد ان ال پی بگونه ای است كه انسانها يا موفق می شوند يا تجربه مِكنند. پس شكست وجود ندارد و نتایج متفاوت بدست می آید.

۷- روان و بدن واحد هستند و بر روی یكدیگر تاثیر می گذارند

لحظاتی كه خیلی ناراحت هستید، به زبان بدن و فرم اندام خود دقت كنید، خواهید دید سر رو پایین است و اطرافیان متوجه احساسات شما خواهند شد. از اینرو ذهن میتواند بر روی زبان بدن ما تاثیر بگذارد. از طرف دیگر اگر وانمود بكنید كه خوشحال هستید و فقط ۲ دقیقه بتوانید ادامه دهید، خواهید دید ذهن شما این پیام را دریافت می كند كه شاد باشد.

nlp mind map

۸- براي هر مشكلی راه حلی وجود دارد

اگر فكر می كنيد كه برخی مشكلات لاينحل هستند، در افكار خود تجدید نظر كنيد.

۹- معیار كیفیت هر ارتباط، پاسخ مخاطب به آن است

اگر می خواهید بدانید كه كیفیت ارتباطی شما با اطرافیان به چه شكل است، به پاسخ و واكنش آنان توجه كنید. خواهید دید برداشت ما از یك رابطه خوب بااطرافین فرق دارد.

۱۰- اگر كاری كه انجام میدهید نتیجه نداد، روش دیگری را امتحان كنید

این پیش فرض به اصل انعطاف پذیری اشاره دارد. لطفا بر روی یك روش خاص پافشاری نكنيد و راههای دیگر را امتحان كنید.

مشخصات افراد دیداری

اینگونه افراد از طریق تصاویر و اشکال با محیط اطراف خود ارتباط برقرار می کنند. در بین تیپ های شخصیتی موجود در ان ال پی این تیپ مشخصات خاص خود را دارد.

اینگونه افراد دارای تنفس های سطحی و سریعتری هستند.

پردازش ذهنی در آنها بالا بوده و به همین دلیل سریعتر صحبت می کنند و پیام خود را با حرکات دست نیز همراه می کنند.

تمایل دارند از فاصله نسبتا دور ارتباط برقرار کنند.

از کلماتی نظیر: از دیدگاه من، تصور من این است، چشم انداز و… استفاده می کنند.

به ظاهر بسیار اهمیت می دهند.

اگر می خواهید آنان را خوشحال کنید، از هدیه هایی با کادوی زیبا استفاده کنید.

برای ارتباط بهتر با آنان از زبان تصاویر استفاده کنید. کاملا صریح و روشن منظور خود را بگویید. با آنها ارتباط چشمی برقرار کنید.

مشخصات افراد شنیداری

حتما افرادی را دیده اید که در حین کار زمزمه می کنند و مکالمات تلفنی طولانی مدت دارند. بلندی صدا برای آنان بسیار مهم است.

افراد شنیداری بر روی لحن و تمجید و انتقاد حساس هستند.

شمرده و صحیح صحبت می کنند و سریع صحبت کردن را بی احترامی تلقی می کنند.

اگر بدنبال ارتباط خوبی با آنها هستید، آنها را تمجید و تشویق کنید و در انتقاد کردن احتیاط کنید.

بجای هدیه های خاص و زیبا، از کلام و تقدیر استفاده کنید.

مشخصات افراد حسی

اینگونه افراد دارای حرکات و واکنشهای کند تری نسبت به سایر تیپها دارند و شاید به این دلیل آمار تصادفات در این قشر بیشتر باشد.

تنفس شکمی دارند و به آرامی صحبت می کنند.

اکثر اوقات برای بیاد آوری چیزی به پایین نگاه می کنند.

تمایل به لم دادن و حس کردن محیط اطراف خود از طریق لمس کردن را دارند.

از جملاتی مثل: حس میکنم، احساس من این است، سنگینی روی دوشم حس می کنم، او مثل کوه سخت است و… استفاده می کنند.

اگر بدنبال ارتباطی مناسب با آنها هستید، از هل دادن و حرکات ناگهانی پرهیز کنید و به آنها زل نزنید.

همیشه در کنار آنها قرار بگیرید نه روبروی آنها.

تحلیل حرکات چشم در ان ال پی

در ان ال پی به بررسی حرکات چشم پرداخته میشود. باتوجه به حرکت چشم می توان به برخی از احساسات افراد پی برد.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن kishtech.png است

 آیا میدانید از طریق حركات چشم می توان تیپ شخصیتی و كانال ادراكی افراد را شناخت؟

طبق شكل بالا هر يك از افراد در بانمایی اطلاعات اطراف از حركات چشم كمك میگیرند. بدین صورت كه باتوجه به ارتباط نیمكره های مغز با حركات چشم میتوان به سرنخ های احساسی دست یافت. در ان ال پی NLP اين تكنكیك چشم خوانی يا تحلیل كانال ادراكی نامیده می شود.

نگاه به بالا و راست: تصور در آینده و خلق یك تصویر

نگاه به بالا و چپ: بیادآوری خاطرات و تصاویر گذشته. در واقع فرد با بازنمایی تجارب گذشته، سعی در مرور تصاویر ذهنی دارد.

نگاه به راست: افراد شنیداری برای ساختن اصوات در آینده از این جهت استفاده می كنند. اگر به فردی بگویید صدای خود را به شكل دیگري فرض كند، احتمالا توجه او به سمت راست جلب خواهد شد.

نگاه به چپ: اكنون به یكی از بهترین موسیقی هایی كه گوش كرده اید فكر كنيد، خواهید دید چشمان شما متوجه سمت چپ میشوند و در حال بازنمایی اصوات گذشته هستند.

نگاه به پایین و راست: حتما افرادی را دیده اید که وقتی درباره احساسات از آنها سئوال میشود، ناخودآگاه به پایین نگاه می کنند. این جهت در تحلیل حرکات چشم ساخت تصویر و تجربه کردن آن اتفاق می افتد و حتی طبق نظریه ای افرادی که دروغ می گویند نیز از این جهت چشم استفاده می کنند.

نگاه به پایین و چپ : در این جهت ذهن به بازنمایی احساسات تجربه شده در گذشته می پردازد. در واقع در این جهت گفتگو با خود شکل می گیرد و فرد به گذشته رجوع می کند.

جهت ثبت نام در کارگاه NLP به سامانه زیر مراجعه فرمایید

www.portal.kishtech.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *