جاوا چيست؟

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره متخصصین صنعت ومدیریت_دپارتمان فناوری اطلاعات وارتباطات

جاوا JAVA يک زبان برنامه نويسي است که درسال 1994 توسط يکي از مهندسين شرکت سان (sun) به نام جيمز گوسلينگ نوشته شد، جيمز از نوشتن برنامه با ++C خسته شده بود و جاوا را براي رفع نيازهاي خود طراحي کرد. مثل لينوکس ترودلز که لينوکس (Linux) را براي استفاده خود پديد آورد. 
جيمز ابتدا نام اين برنامه را oak گذاشت. در آن‌زمان شرکت sun از توسعه oak منصرف شد ولي با پيشرفت و گسترش اينترنت و مشخص شدن قابليت هاي برنامه و تطابق بعضي ويژگي هاي آن با نيازهاي اينترنت شرکت sun پروژه oak را فعال نمود و نام جاوا را براي آن برگزيد. 

جاوا یک زبان برنامه نویسی چند پلتفرمی است

جاوا زبانی است که با آن می توان یک بار برنامه ای را نوشت و در چندین پلتفرم آن را اجرا کرد. استفاده جاوا از JVM مخفف (Java Virtual Machine) سبب شده است که برنامه های نوشته شده در زبان برنامه نویسی جاوا این قابلیت را داشته باشند که در سیستم های عامل مختلف با استفاده از JVM متناسب با هر یک از آن ها به اجرا گذاشته شوند. همین ویژگی همچنین سبب شده است که برنامه های نوشته شده به زبان جاوا دارای سطح امنیتی بسیار بالاتری نسبت به برنامه های مشابه در زبان های دیگر مثل C++ باشند. چرا که JVM همانند یک سیستم عامل کرده و حیطه اثر و نفوذ برنامه های جاوا را در یک سطح قابل قبول محدود می نماید.

جاوا به عنوان زبان برنامه نویسی اپلیکیشن های موبایل های اندروید

ظهور و گسترش تلفن های همراه هوشمند و این حقیقت که بازار این وسایل ارتباطی تحت سیطره بی چون و چرای سیستم عامل اندروید می باشد سبب شده است که برنامه نویسی اپلیکیشن های اندروید رونق چشمگیری پیدا کند.  بعلاوه بر خلاف بازار برنامه های کاربردی دسکتاپ که در دست شرکت های نرم افزاری بزرگ است، بازار اپلیکیشن های موبایل اندروید کاملاً عمومی بوده و حتی اشخاص حقیقی نیز می توانند با سرمایه ای اندک ولی با ایده های درخشان و پشتکار در این بازار فعالیت کرده و موفقیت های بسیار خوبی را کسب کنند.

این موضوع نیز به نوبه خود توجه و اقبال گسترده برنامه نویسان به تولید و انتشار اپلیکیشن های اندروید را تشدید نموده است. در این میان زبان برنامه نویسی جاوا به عنوان اولین و مهمترین زبان برنامه نویسی مورد نیاز توسعه اپلیکیشن های اندروید مورد عنایت ویژه ای می باشد. سادگی برنامه نویسی اندروید با استفاده از جاوا سبب شده غالب اپلیکیشن های اندروید موجود در بازار گسترده اپلیکیشن های موبایل به این زبان نوشته شوند. شرکت های کوچک و بزرگ نرم افزاری نیز از این مطلب غافل نمانده و با توجه به آگهی های استخدامی منتشره توسط آن ها بوضوح دیده می شود که این شرکت ها نیز اشتهای بسیار زیادی برای استخدام برنامه نویسان جاوا و اندروید دارند.

بهترین زبان برای یادگیری برنامه نویسی شی گرا

برنامه نویسی شی گرا به سبکی از برنامه نویسی گفته می شود که در آن برنامه نویس برای حل مسئله مورد بحث بجای تمرکز روی طراحی فرآیندهای الگوریتمی حل مسئله، ابتدا بر روی اشیاء دخیل در مسئله تمرکز می نماید و با شبیه سازی هر یک از این اشیاء توسط یک نوع داده ای خاص که رفتارهای خاص آن شی را دارا می باشد به مدلی از کل مسئله دست می یابد که با استفاده از آن به آسانی و وضوح کامل طراحی جریان کلی حل مسئله میسر می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *