تفکر طراحی می‌تواند جلسات طوفان فکری را متحول کند.

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره تخصصی صنعت_گروه مدیریت:

فرایند تفکر طراحی می‌تواند به شما در کشف ایده‌ی بزرگ بعدی کسب‌وکار کمک کند. هرچه تاکنون در مورد طوفان فکری می‌دانید، فراموش کنید و به‌جای آن این فرایند را برای تولید ایده انجام دهید.

شرکت‌ها از بزرگ و کوچک برای جلب مشتری در یک بازار رقابتی، نیازمند ارائه‌ی مستمر محصولات و خدمات جدید هستند؛ اما در محیط رقابتی و پرشتاب امروز، تولید مداوم ایده‌های جدید و باکیفیت و پرهیز از مفاهیم و پیشنهاد‌ها قدیمی، می‌تواند مشکل باشد. رهبر کسب‌وکار هرقدر هم که مستعد و باهوش باشد، برای یافتن ایده‌ی سرنوشت‌ساز بعدی به دفعات ممکن است به بیراهه کشیده شود. بنابراین سوالی که او را شب‌ها بیدار نگه می‌دارد این است که «چگونه می‌توانم تفکر پایدار، انتقادی و خلاق را در کل شرکتم پرورش دهم؟»

شایلا کالیس مدیر طراحی و نوآوری در بیمه‌ی کشاورزی می‌گوید:

شغل من، حول کمک به ارائه پاسخ به این سؤال می‌چرخد. من متوجه شدم که طوفان فکری وقتی با فرایند تفکر طراحی شروع شود، می‌تواند راهی بسیار مؤثر برای ایجاد ایده‌های جدید و ارزشمند باشد. از ترکیب اصول تفکر طراحی با تمرکز بر همدلی کاربر (User Empathy: درک واقعی تجربیات و احساسات کاربر نهایی)، ایده‌های جدید واقعا می‌تواند شروع به جاری‌شدن کند.

برای ساختاردهی بهتر و بهینه‌سازی این جلسات ایده‌پردازی، از این فهرست بایدها و نبایدها به‌عنوان راهنما استفاده کنید:

با محدودیت‌ و مرزبندی شروع نکنید

برای مبارزه با ترس گفتن «موردی اشتباه» و برای راحت‌بودن شرکت‌کنندگان، کل فرایند را با پذیرش باز و گسترده‌ی تمام ایده‌‎ها آغاز کنید. به‌صراحت بگویید که از گزینه‌های غیرمنطقی نه‌تنها استقبال می‌شود، بلکه تشویق نیز می‌شود. درحالی‌که یک مفهوم عجیب و غریب ممکن است به خودی خود ارزشمند و مناسب نباشد، مکالمه‌ای که در این بین شکل می‌گیرد، می‌تواند جرقه‌ی ایده‌ی خلاق یکی دیگر از همکاران را روشن کرده و منجر به تولید محصول یا فرایند نوآورانه‌ی بعدی شود.

هیچ پیش‌فرضی را روی میز نیاورید

وسوسه‌انگیز است فرض کنیم که چه مواردی می‌تواند از جلسه‌ی طوفان فکری خاصی بیرون بیاید. مدیری که برای مدت زیادی با چالش موجود از نزدیک سروکار داشته است، می‌تواند تصور کند که همه‌ی پیامدها، مخالفت‌ها و سوالات را قبلا شنیده است. زیبایی فرایند تفکر طراحی، در ارتباطات پیش‌بینی‌نشده‌ای است که تیم شما می‌تواند ایجاد کند، زمانی‌که آن‌ها اجازه داشته باشند تا ایده‌های فیلترنشده را بیان کنند.

اهداف خود را به‌طور واضح مشخص کنید

اگر هر شرکت‌کننده‌ای هروقت خواست شروع به صحبت‌کردن زیاد در مورد ایده‌های خود کند، شرکت‌کنندگان فعال می‌توانند صدای اعضای ساکت‌تر تیم را خاموش کنند. برای افزایش تمرکز و تشویق همه به مشارکت، جلسه را با بیان واضح و روشن چالش یا بیانیه‌ی هدف شروع کنید. تسهیل‌کننده هنوز هم می‌تواند بیان ایده‌های خارج از چارچوب را آزاد بگذارد و در عین حال تمرکز تفکر تیم را بر مشکل خاصی که باید حل شود، معطوف کند.

همدلی کاربر را تشویق کنید و به آن زندگی ببخشید

با قراردادن اعضای تیم به‌جای کاربر نهایی، زمانی را برای انسانی‌کردن چالش صرف کنید. با ایجاد شخصیت‌هایی برای کاربران نهایی، نگاشت همدلی انجام دهید؛ توصیف‌گرهایی از آنچه این افراد «فکر می‌کنند»، «می‌بینند»، «احساس می‌کنند» و «انجام می‌دهند» را در یک ناحیه‌ی قابل رویت برای همه شرکت‌کنندگان به‌عنوان مرجع در طول جلسه قرار دهید.

از فرایند «اول بنویس، بعد بحث کن» استفاده کنید

به هریک از شرکت‌کنندگان ۱۰ تا ۱۲ دقیقه وقت بدهید تا هر تعداد ایده یا راه‌حل بالقوه‌ای را که برای مسئله‌ی موردنظر سراغ دارند، بنویسند. در این مرحله، به‌دنبال کمیت باشید نه کیفیت و هر مکالمه‌ای را که ممکن است پیش از موعد راه‌حل‌ها را تعیین کند، محدود کنید. زمانی‌که وقت تمام شد، از هر فرد بخواهید افکار خود را به دو یا سه ایده‌ی مورد علاقه‌ی خود محدود کند و آن‌ها را با گروه بزرگ‌تر به اشتراک بگذارید. از آنجا، کل تیم می‌تواند بازخورد داده و برخی مفاهیم را برای توسعه بیشتر انتخاب کند. کل روند نباید بیش از ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول بکشد.

تست کنید، تصحیح کنید و دوباره تست کنید

پس از ایجاد گزینه‌های مفصل و دقیق، شروع به دریافت بازخورد ازطریق آزمایش راه‌حل‌ها با کاربرانی کنید که تحت تاثیر این تغییرات قرار می‌گیرند. در نظر داشته باشید که احتمال اصلاح وجود دارد و ایجاد یک حلقه‌ی بازخورد مصرف‌کننده برای محصول نهایی سودمند خواهد بود.

معمولا راه‌حل‌های خلاقانه با یک بینش کور آنی از راه نمی‌رسند بلکه در یک سری از مراحل کوچک حاصل می‌شوند. یک ایده، تفکر جدید و مرتبطی را تحریک کرده که به نوبه‌ی خود جرقه‌ی ایده دیگری را زده و این چرخه همین‌طور ادامه می‌یابد. به یاد داشته باشید، ایده‌های عالی از هرجایی می‎توانند بیایند. جلسات سریع، گسترده و تکرارشونده‌ی تفکر طراحی می‌توانند به ادامه‌ی رشد سازمان شما با سرعت تغییر بازار امروزی کمک کنند.