رایانش ابری

پردیس فناوری کیش-طرح مشاوره ،متخصصین صنعت ومدیریت-دپارتمان فناوری اطلاعات وارتباطات

به زبان ساده، رایانش ابری ارائه سرویس‌های رایانشی-سرورها، ذخیره‌سازها، پایگاه داده‌ها، شبکه، نرم‌افزار، تحلیل‌ها و موارد بیشتر-از طریق اینترنت است.

به شرکت‌هایی که این سرویس‌های رایانشی را ارائه می‌دهند، ارائه کننده ابر گفته می‌شود و به طور معمول، هزینه سرویس‌های رایانش ابری را براساس میزان استفاده محاسبه می‌کنند، کاملاً مشابه سرویس‌های همگانی آب، برق و گاز در منازل.

مزایای استفاده از رایانش ابری

رایانش ابری جهش بزرگی در استفاده‌ی سنتی از منابع رایانشی فن‌آوری اطلاعات ایجاد کرده است. در ادامه شش دلیلی که سازمان‌ها به سمت سرویس‌های رایانش ابری روی آورده‌اند را بیان می‌کنیم:

cost رایانش ابری به زبان ساده

۱- هزینه

رایانش ابری هزینه‌های مرتبط با خرید سخت افزار، نرم‌افزار و استقرار آن‌ها در مراکز داده-که نیازمند خرید سرورها و رک‌ها، پرداخت هزینه‌های برق و خنک‌سازی است را به شدت کاهش می‌دهد.

speed رایانش ابری به زبان ساده

۲- سرعت

اغلب سرویس‌های رایانش ابری مبتی بر درخواست ارائه می‌شوند، بنابراین حجم زیادی از منابع رایانشی می‌تواند در عرض چند دقیقه اختصاص داده شوند، غالباً تنها با چند کلیک موس کسب و کارها به انعطاف پذیری زیادی دست پیدا می‌کنند و از سختی‌های برنامه ریزی برای منابع رهایی می‌یابند.

global-scale رایانش ابری به زبان ساده

۳- مقیاس پذیری جهانی

از جمله مزایای سرویس‌های رایانش ابری مقیاس پذیری انعطاف پذیر آن است. در ادبیات ابر این بدان معناست که میزان مناسبی از منابع IT-به طور مثال، توان پردازشی، ذخیره سازی و پهنای باند-دقیقاً هنگامیکه بدان احتیاج است و از مکان جغرافیایی مناسبی فراهم شود.

productivity رایانش ابری به زبان ساده

۴- بهره وری

سایت‌های مراکز داده معمولاً احتیاج به حجم قابل توجهی از کارها-راه اندازی سخت افزار، بروز رسانی نرم افزارها و سایر عملیات زمانبر مدیریت فن‌آوری اطلاعات دارند. رایانش ابری احتیاج به خیلی از این فعالیت‌ها را از بین می‌برد و به طبع آن تیم‌های فن‌آوری اطلاعات می‌توانند زمان خود را صرف امور مهم‌تری کنند.

performance رایانش ابری به زبان ساده

۵- کارآیی

بزرگترین سرویس‌های رایانش ابری روی شبکه جهانی امن مراکز داده اجرا می‌شوند، که مرتباً به آخرین نسل سخت افزارهای کارا و سریع بروز می‌شوند. که مزایای بیشتری نسبت به یک پایگاه داده سازمانی از جمله کاهش تأخیر شبکه را به دنبال دارد.

reliability رایانش ابری به زبان ساده

۶- قابلیت اطمینان

رایانش ابری پشتیبان‌گیری از داده‌ها، بازیابی بحران و تداوم کسب و کار را از طریق پشتیبان‌گیری از داده‌ها در سایت‌های مختلف ساده‌ترو کم هزینه‌تر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *