350 دانش آموز مدال آور المپیادهای علمی تجلیل شدند

 

به نقل از مرکز مشاوره صنعت ipcc در این آیین که روز جمعه با حضور تنی چند از نخبگان، نمایندگان مجلس و شورای اسلامی شهر تهران در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد از 350 مدال آوران دانش آموز در المپیادهای کشوری در رشته های ادبیات، ریاضی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک، کامپیوتر، نجوم و اخترفیزیک تجلیل بعمل آمد.
فاطمه مهاجرانی رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان آموزش و پرورش در حاشیه برگزاری این مراسم در گفت و گو با ایرنا با یبان این که اعضای تیم المپیاد دانش آموزی ایران اعزامی به خارج از کشور در رشته های مختلف انتخاب شده اند، افزود: از مجموع 350 نفر 57 نفر دوره طلا را می گذرانند که از بین آنها 30 نفر به مسابقات خارجی اعزام می شوند.
وی خاطرنشان کرد: دانش آموزان مدال آور حاضر در واقع خروجی های دوره تابستان 1396 هستند که مدال های طلا، نقره و برنز را دریافت کرده بودند.
رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان آموزش و پرورش در خصوص چگونگی برگزاری المپیاد علمی دانش آموزی در کشور نیز با یادآوری این که این المپیاد در چهارمرحله برگزار در سطح کشور برگزار می شود، تاکید کرد: در مرحله نخست نگاه ما به همه مدارس در برگزاری این آزمون کاملا یکسان است و هیچگونه تفاوتی بین مدارس استعادهای درخشان و غیره نیست.
مهاجرانی ادامه داد: همه دانش آموزان جدای از این که در چه مدرسه ای تحصیل می کنند در یک آزمون سراسری شرکت می کنند و این ویژگی در همه مراحل المپیاد رعایت می شود.
وی همچنین گفت: مرحله اول و دوم المپیاد دانش آموزی سراسری است و مرحله سوم در یکی از دانشگاه ها یا مراکز آموزشی تهران با حضور دانش آموزان منتخب سراسر کشور برگزار می شود و دوره طلا که دانش آموزان انتخابی برای اعزام به خارج از کشور در آن مشخص می شوند.
رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان آموزش و پرورش افزود: درواقع بعد از مرحله نخست، مرحله تابستان را در پیش داریم که حدود 350 نفر از دانش آموزان تحت یک دوره آموزشی مفصل قرار می گیرند.
مهاجرانی به تعریف برخی عوامل انگیزشی برای مدال آوران دانش آموز مانند برخورداری از سهمیه کنکور و امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکترا، اهمیت برگزاری المپیادهای دانش آموزی را مورد تاکید قرار داد و گفت: المپیاد های دانش آموزی کار بسیار مهمی به خصوص در حوزه علوم پایه محسوب می شود چراکه می تواند یک جنبش علمی در کشور ایجاد کند.
وی یادآور شد: مسابقه المپیاد علمی دانش آموزی رشته ریاضی امسال در کشور رومانی، شیمی در مجارستان، زیست شناسی در ایران، فیزیک، نجوم و اخترفیزیک در چین ، رایانه در کشور ژاپن و ادبیات نیز به صورت منطقه ای برگزار می شود.
رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان آموزش و پرورش درعین حال اظهارداشت: البته قرار بود ایران امسال میزبان المپیاد دانش آموزی نجوم و اختر فیزیک نیز باشد که به دلیل این که میزبانی مسابقات زیست شناسی را عهده دار شده ایم و برگزاری دو المپیاد به صورت همزمان کار سختی است از پذیرش آن خودداری کردیم.
مهاجرانی با بیان این که امسال بعداز چندین سال المپیادهای علمی دانش آموزی برگزار می شود، خاطرنشان کرد: این اتفاق خود به طور طبیعی یک موج مثبتی را در بین دانش پژوهان ایجاد می کند و عدم برگزاری این رویداد در واقع بی تفاوتی به نخبگان بود و حاشیه ایجاد می کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *