10 بهشت برای مهندسان صنعت نفت ✨

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه فنی و مهندسی

مهندسان نفت در آغاز فعالیت حرفه ای باید تصمیم بگیرند در چه منطقه ای، خواهان فعالیت هستند. و اگر در کشور زادگاهشان، حقوق های پرداختی اندک است، کشورهایی وجود دارند که در آنها دستمزدهای بالایی به مهندسان نفت پرداخت می گردد.و نکته جالب اینکه کشورهایی که بیشترین پرداختی را به مهندسان نفت می پردازند، بالاترین حقوق ها را نیز به حساب معلمان کشورشان واریز می نمایند.

در سال های اخیر، نرخ رشد تقاضا برای مهندسان نفت از رشد سالانه دورقمی برخوردار بوده و براساس پیش بینی ها در افق سال ۲۰۲۰ میلادی، ما شاهد رشد ۱۷ درصدی در هر سال خواهیم بود. این عدد با وجود سقوط قیمت نفت در بازارهای بین المللی، خوش بینانه نیست.

به هر حال تردیدی وجود ندارد که مهندسان نفت از امنیت شغلی بالایی برخوردارند، چراکه همچنان نفت در فهرست نیازهای اساسی شهروندان دنیای ما قرار دارد.

پژوهش انجام شده توسط اداره آمار شغلی نشان می دهد میانگین دریافتی سالانه مهندسان نفت در سال ۲۰۰۸ میلادی، ۱۰۸۰۰۰ دلار بوده است. اما اینک ما شاهد رشد چشمگیر نرخ فوق هستیم. هرچند مهندسان نفت باید به کشورهای دوردست سفر کنند و زمان زیادی را بر روی سکوهای فراساحلی بگذرانند.

با وجود فراز و نشیب قیمت نفت در بازارهای جهانی، کشورهای دارای پرداخت های بالا به مهندسان نفت به این حرفه، نیاز زیادی دارند. فراموش نکنید همچنان فرصت های شغلی زیادی برای مهندسان نفت در بسیاری از کشورها وجود دارد. و با اجرای عملیات اکتشاف در نواحی جدید، تعداد مناطق دارای پروژه های نفتی همواره در حال گسترش است.

ما برای بالا بردن دقت نتایج این پژوهش از دو منبع استفاده نموده ایم. با این روش به دلیل وجود انحراف در تخمین حقوق پرداختی،گدقت اعداد نهایی افزایش یافته است. در این پژوهش، ما از اطلاعات منتشر شده توسط انجمن مهندسان نفت و انجمن بین المللی دستمزدهای صنعت نفت و گاز هایس استفاده کرده ایم.

در ادامه با ۱۰ کشور دارای بیشترین پرداختی به مهندسان صنعت نفت آشنا می شویم:

۱. نروژ
درآمد سالانه یک مهندس نفت 228 هزار و 500دلار
 پس از کشف نفت در آب های سرد دریای شمال در دهه 1960میلادی، نروژ به بهشت مهندسان نفتی تبدیل گردید. صنعت نفت و گاز مهمترین بخش اقتصاد این کشور بوده و تامین یک سوم نفت اروپا و 20 درصد گاز مصرفی انگلستان را نروژی ها بر عهده دارند. به همین دلیل، نروژ را پایتخت انرژی اروپا می نامند. 

2- استرالیا
درآمد سالانه یک مهندس نفت 211 هزار و 500 دلار حقوق پرداختی به مهندسان نفتی در استرالیا، یکی از بالاترین ارقام در دنیا محسوب می شود. البته حقوق پرداختی رابطه ای مستقیم با سال های تجربه کاری دارد.

3- ایالات متحده
درآمد سالانه یک مهندس نفت 203 هزار دلار
 اکثر فرصت های شغلی این کشور به سرزمین یخ زده آلاسکا اختصاص دارد. از سوی دیگر، تگزاس از دیگر مقاصد مهندسان نفتی است. وجود 5 هزار شرکت نفتی در تگزاس، این شهر را به یکی از کانون های فعالیت مهندسان نفت تبدیل نموده است. 

4- نیوزیلند
درآمد سالانه یک مهندس نفت 187 هزار دلار
 این کشور یکی از بهترین کشورهای میزبان مهندسان نفت به حساب می آید. صادرات نفت این کشور اندک است، اما اقتصاد نیوزیلند به سرعت در حال پیشرفت می باشد. وجود طبیعت زیبا و استانداردهای بالای زندگی از دیگر ویژگی های این کشور قرار گرفته در نیمکره جنوبی به شمار می آید.

5- کانادا
درآمد سالانه یک مهندس نفت 183 هزار دلار
شهر کالگری پایتخت نفتی این کشور است. حقوق پرداختی در این شهر، بالاترین رقم در آمریکای شمالی محسوب می شود. هم اینک، تعداد مهندسان نفت شاغل در این شهر 2500 نفر است و پیش بینی ها حاکی از افزایش این عدد در آینده به دلیل رشد سریع اقتصاد کالگری است.

6- هلند
درآمد سالانه یک مهندس نفت 180 هزار دلار
حقوق پرداختی در این کشور به مهندسان نفت 83 درصد بالاتر از میانگین‌ ملی دستمزدهای سایر شهروندان است. مراحل جذب در این کشور اینترنتی و با آزمون آنلاین آغاز می گردد و در صورت کسب کمینه امتیازات، داوطلب به مصاحبه حضوری دعوت خواهد شد.

7-دانمارک
درآمد سالانه یک مهندس نفت 171 هزار دلار

بررسی ها نشان می دهد ذخایر نفتی این کشور، بالاتر از ارقام اعلام شده در سال های گذشته است. سرمایه گذاران از حضور در دانمارک استقبال نموده و اقتصاد این کشور در انتظار روزهای بهتر است. لذا فرصت های شغلی زیادی برای مهندسان نفت وجود دارد.

8- انگلستان
درآمد سالانه یک مهندس نفت 163 هزار دلار
در انگلستان حقوق سالانه مهندسان تازه کار 40 هزار تا 50 هزار دلار است. البته این رقم برای فارغ التحصیلان مقطع دکترا بیشتر است.

9- فرانسه
درآمد سالانه یک مهندس نفت 160 هزار دلار
در کشور فرانسه مهندسان نفت از درآمد قابل توجهی برخوردارند.  برای کار در این کشور، تسلط به زبان فرانسه الزامی است. استانداردهای زند‌گی در این کشور بالا بوده و یک مقصد جذاب برای مهندسان به شمار می رود.

10-  کلمبیا
درآمد سالانه یک مهندس نفت 142 هزار و 500 دلار
در این کشور استانداردهای زندگی چندان بالا نیست. اما حقوق پرداختی به یک مهندس نفت، در رتبه دهم فهرست بالاترین دستمزدهای دنیا قرار دارد. تسلط به زبان اسپانیولی، پیش شرط فعالیت در طرح های بالادستی این کشور است.

? منبع: www.mizenaft.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *