گلخانه هوشمند

گلخانه هوشمند

پردیس فناوری کیش – طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت – گروه محیط زیست

تاریخچه 

پیچیده ترین گلخانه های امروزی، کنترل ساده ای دارند و تنها با لمس یک دکمه می توان تمامی تنظیمات را انجام داد. مدرن ترین گلخانه های امروزی، گلخانه های کاملا خودکار هستند و آن ها را گلخانه هوشمند می نامند.

نکته قابل توجه این است که این گلخانه و پرورش گیاهان گلخانه ای یک تکنولوژی جدید به نظر می رسد، اما  این سازه ها، قرن ها پیش (حدودا از زمان روم باستان) به وجود آمده اند.

کار اصلی گلخانه ها ایجاد محیطی برای زندگی گیاهان با افزایش طول عمر آن هاست. گ

لخانه ها قدرت طبیعت را مهار کرده و فضای مطلوبی را برای گیاهان به وجود می آورند. آن ها گرمای نور خورشید را حتی در سردترین فصول سال جذب می کنند، در خود نگه می دارند و به دام می اندازند.

گلخانه ها همچنین از گیاهان در برابر باد، برف و یخ زدن محافظت می کنند. تکنولوژی در طول زمان تکامل پیدا می کند و راهی را می یابد که انسان از طریق آن به محیط خود کنترل داشته باشد.

انواع کنترل گلخانه های هوشمند

کنترل دستی

برای کنترل دستی باید در محل حضور داشته باشید .

روشن و خاموش کردن تجهیزات هوشمند گلخانه را به صورت دستی انجام دهید. کنترل دستی گزینه ی مطلوبی برای گلخانه داران نیست؛ به خصوص اگر گلخانه بزرگ یا تعداد آن زیاد باشد.

تجهیزات نیمه خودکار

در این سطح، سیستم های نیمه خودکار میزان خوبی از استقلال و خودکار بودن تجهیزات هوشمند را به گلخانه هوشمند شما می آورند. اما باز هم به کمی نظارت و حضور نیاز است تا تجهیزات به درستی کار کنند.

تجهیزات کاملا خودکار

خودکار سازی کامل گلخانه حتی به کوچکترین مداخله از طرف شخص پرورش دهنده یا هیچ کس دیگری احتیاجی ندارد. در این سطح از کنترل گلخانه، می توانید کارها را ازطریق گوشی هوشمند، کامپیوتر و یا تبلت نظارت و مدیریت کنید.

گلخانه هوشمند

چه چیزهایی را میتوان کنترل کرد؟

دما ، رطوبت ، کود دهی و آبیاری خاک ، غلظت گاز CO2 و تابش نور .

مزیت های گلخانه هوشمند

⇐ کنترل از راه دور

⇐ امکان زمانبندی و برنامه ریزی

⇐ سناریو پذیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *