ژئوپارک قشم می تواند الگوی خاورمیانه باشد

 

به نقل از مرکز مشاوره صنعت؛ipcc از مرکز معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ژئوپارک قشم در کنار اهمیت ملی آن می تواند به عنوان الگوی موفق ژئوپارک های خاورمیانه و غرب آسیا مطرح شود.پروین فرشچی عصر شنبه در آیین آغاز نخستین نشست بین المللی توسعه ژئوپارک های یونسکو در جزیره قشم افزود: برخورداری از ژئوپارک ها به معنای مشارکت اجرایی مردم در توسعه پایدار با محوریت گردشگری طبیعی است.
وی ادامه داد: پیش از این نقش مردم در موضوع هایی مانند تغییر اقلیم دیده شده اما این تاثیرگذاری در ژئوپارک ها از سایر عرصه ها پر رنگ تر است.
وی اظهار امیدواری کرد ژئوپارک قشم بسترساز آموزش و پژوهش های گسترده در منطقه شود.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: داشتن ژئوپارک شکوفایی فرهنگی و اقتصادی جامعه محلی را به دنبال خواهد داشت.

** برای شناسایی ژئوپارک های جدید آماده ایم
رییس سازمان زمین شناسی کشور نیز در این نشست گفت: این مجموعه با توجه به توانمندی های علمی و اجرایی خود، آماده شناسایی ژئوپارک های جدید در ایران و کشورهای منطقه است.
به گزارش ایرنا، راضیه لک در آیین آغاز نخستین نشست بین المللی توسعه ژئوپارک های یونسکو در جزیره قشم افزود: سازمان زمین شناسی پیش از این نقش مهمی در شناسایی ژئوپارک های قشم، ارس و طبس ایفا کرده است.
وی افزود: از حدود 20 سال قبل سازمان زمین شناسی فعالیت های خودجوش و فرآیندی خود برای شناسایی ژئوپارک های ایران را آغاز کرده و اکنون آماده است توانمندی خود را برای توسعه و شناسایی ژئوپارک های جدید را به کار گیرد.
نخستین نشست بین المللی توسعه ژئوپارک های یونسکو عصر شنبه در قشم آغاز شده و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.
نمایندگان 22 کشور جهان و بیش از 250 شرکت کننده داخلی در این نشست آموزشی – تخصصی حضور دارند.
برگزاری کارگاه های آموزشی – تخصصی با موضوع توسعه ژئوپارک های جهانی از برنامه های پیش بینی شده در این نشست سه روزه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *