حسابدار حرفه ای

 حسابدار حرفه ای

پردیس فناوری کیش_ طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه مدیریت مالی:

در این مطلب آموزش حسابداری ویژگی‎ هایی که یک حسابدار حرفه‎ ای دارد را در چند نکته خلاصه کرده ایم .این نکات مهم و ابزارهای پیشرفته ای در رشته حسابداری است اما این نکات نه آنچنان سری هستند که نتوان از آن اطلاع یافت و نه آن چنان پیچیده هستند که نتوان آنها را بکار بست. امیدواریم با به کار بردن این نکات علاوه بر اینکه در کار خود به یک حسابدار حرفه‎ ای تبدیل می شوید؛ از جایگاه بالاتر و مزایای بهتری نیز برخوردار گردید:

 • اولین نکته آموزش حسابداری : مطالعه همه قوانین

آشنایی کافی به قوانین جاری کشور همواره جزء اصلی ترین کارهای یک حسابدار حرفه‎ ای است .علی الخصوص قوانین مالیاتی، قوانین سازمان تامین اجتماعی ،قوانین مربوط به وزارت کار رفاه و امور اجتماعی ، قوانین حقوق تجارت، قوانین مدنی و …. که اطلاع از وضعیت به روز آنها کار دشواری نخواهد بود .
 • دومین نکته آموزش حسابداری :مطالعه و به روز بودن اطلاعات

مطالعه و کسب اطلاعات درباره رشته حسابداری و موارد مرتبط به آن یکی از مهمترین مواردی است که حسابداران حرفه‎ ای انجام می‎دهند. این مطالعات شامل مسایل مالی ، مالیاتی ، بیمه و … می باشد.  شما نیز به هر میزان از تنوع اطلاعات مالی بیشتری برخوردار باشید؛ می توانید خود را یک حسابداری حرفه‎ای بدانید و به همان نسبت از درآمد بالاتر و جایگاه بهتری برخوردار باشید. کتاب، روزنامه، مجله، فیلم های آموزشی ، اینترنت می توانند منابع کاربردی خوبی برای مطالعه و کسب اطلاعات درباره رشته حسابداری و موارد مرتبط به آن باشند. ضمنا دوره های آموزش حسابداری نیز با توجه به تغییرات زیاد اطلاعات می توانند روز به روز در این مورد اهمیت بیشتری پیدا کنند.
 • سومین نکته آموزش حسابداری :فراگیری کاربا انواع نرم افزار حسابداری

اصولا با وجود تنوع در حوزه نرم افزار حسابداری هر حسابدار حرفه ای باید نسبت به الگوریتم و روش کار این نرم افزارها مسلط باشد . در این صورت به محض نیاز به کاربری هر نرم افزار حسابداری می تواند ظرف کوتاهترین مدت ، نهایتا یک هفته به اشراف کامل و تسلط به آن نرم افزار شود . برای این کار باید دانش نرم افزاری داشته باشد . منظور ما تخصص در زمینه نرم افزار و برنامه نویسی نیست بلکه تسلط بر روش کار و حلقه های برنامه هاست که عموما یکسان هستند و از الگوریتمهای تقریبا واحدی استفاده می کنند . یکی از نرم افزارهای بسیار کاربردی در این زمینه نرم افزار حسابداری تحت وب است که می توان با آن از هر نقطه و در هر زمان به راحتی کار کرد .
 • چهارمین نکته آموزش حسابداری : کاربردهای اکسل در حسابداری

نرم افزار فوق العاده قدرتمند و کاربردی اکسل؛ محصول شرکت مایکروسافت، یکی از نرم افزارهایی است که قطعا حسابداران حرفه‎ای به آن تسلط کافی دارند و در بسیاری مواقع محاسبات و گزارشات بسیار خوبی می توان از آن استخراج کرد و همراه با سایر گزارشات به عنوان اطلاعات جانبی ارائه نمود. حتی برای اموری مثل محاسبه حقوق ، استهلاک و … نیز کاربردهای فراوانی دارد.
 • پنجمین نکته آموزش حسابداری : حسابداری با اولویت بندی

اولویت بندی مناسب برای انجام کار حسابداری،  ثبت اسناد و مبلغ آنها یکی دیگر از خصوصیات یک حسابدار حرفه ‎ای است. ثبت و بایگانی یک رسید بانکی  با میلغ پانصد میلیون ریال اولویت بالاتری نسبت به ثبت یک هزینه جاری صد میلیون ریالی داراست. بنابراین ثبت هزینه حقوق و دستمزد ماهانه پرسنل اهمیت بیشتری نسبت به ثبت هزینه چند هزار تومانی خواهد داشت.
 • ششمین نکته آموزش حسابداری : نگهداری اسناد و مدارک حسابداری

اسناد و مدارک و حتی نامه هایی که در زمان کار و انجام محاسبات یا ثبت اسناد به دست یک حسابدار می رسد تا در برخی موارد به عنوان مبنای محاسبات یا ثبت های حسابداری قرار گیرد؛ دارای اهمیت بسیار زیادی است که حتما باید نسبت به بایگانی و نگهداری آنها با دقت و ظرافت اقدام گردد. حتی در صورتی که فکر می کنید برخی مدارک یا یادداشت ها بی ارزش و کم اهمیتند، تا مدتی نسبت به نگهداری آنها اقدام نمایید. گاهی اوقات امحاء زودهنگام همین مدارک بی ارزش مشکلات و مسائل زیادی را به وجود می آورد و خیلی وقتها نگهداری منظم و طبقه بندی شده آنها بهترین حلال مشکلات شماست و حتی بعضی اوقات با استفاده از همین مدارک که روزی کم اهمیت شمرده می شدند می توانید از حیثیت و شرافت خود دفاع کنید.
 • هفتمین نکته آموزش حسابداری : آگاهی از اهمیت کار حسابداری

حسابداری قلب هر سیستم است .بخش حسابداری و امور مالی مهمترین بخش شرکت است که بوسیله تصمیم ها و عملکرد خود باعث ایجاد سود و یا زیان می شود و حتی آتیه شرکت را دستخوش تغییرات حساس می کند. یک حسابدار حرفه ای اهمیت حرفه خود و تاثیر آن را بر سازمان درک می کند.
 • هشتمین نکته آموزش حسابداری : تسلط بر اصول و قواعد بایگانی اسناد

یک حسابدار حرفه‎ ای بایگانی اسناد را باید به نحوی انجام دهد که به ساده ترین شکل و در سریعترین زمان به آن دسترسی داشته باشد ضمنا طبقه بندی و حیطه بندی اسناد در بایگانی باید طوری باشد که کمترین احتمال گم شدن، مخدوش شدن و در دسترس سایر پرسنل قرار گرفتن اسناد وجود نداشته باشد.
 • نهمین نکته آموزش حسابداری : تسلط بر اصول و قواعد نامه نگاری و آیین نگارش

تسلط  کافی جهت نگارش انواع نامه های اداری برای یک حسابدار آگاه و حرفه ای از شرایط الزامی است. همچنین بار حقوقی نامه ها باید درنظر گرفته شود. در نامه نگاری به سازمان امور مالیاتی یا سازمان بیمه تامین اجتماعی دقت و تمرکز علاوه بر تخصص و تجربه لازم است .
 • دهمین نکته آموزش حسابداری : اخذ تاییدیه برای هر دریافت و پرداخت

تجزیه تحلیل و ثبت رویدادها و فرایندها از جمله امور روزمره حسابداران است لذا یک حسابدار حرفه‎ ای باید برای جزئی ترین امور، از مافوق خود و طرف مقابل عملیات تاییدیه های لازم را اخذ نموده و اصطلاحا سرخود کاری را انجام ندهد مگر اینکه برای آن دستور و تاییدیه دریافت کرده باشد. با در نظر گرفتن این موضع که صاحبان سرمایه افراد دیگری هستند حتما در خصوص مواردی مانند پرداخت ها، صدور چک، تسویه حساب با مشتریان، میزان حقوق همکاران و … تاییدیه های لازم را از مدیران شرکت و افراد صاحب امضا و اختیار دریافت نموده و این تاییدیه ها و مدارک دریافتی را جهت مراجعات احتمالی ، بایگانی و نگهداری کند.
 • یازدهمین نکته آموزش حسابداری : ثبت به موقع اسناد مالی

ارزش گزارشات به روز و کامل بسیار بیشتر از گزارشات ناقص و قدیمی است. یک حسابدار حرفه ای، با ثبت به موقع اسناد حسابداری؛ گزارشات را به روز کرده و چون از نظر زمانی فاصله کمی بین زمان وقوع با ثبت حسابداری هر رویداد وجود دارد؛ با اتکا به حضور ذهن خود حدالامکان از بروزاشتباهات جلوگیری کرده یا خطاهای احتمالی را تصحیح می کند.
 • دوازدهمین نکته آموزش حسابداری :ارائه گزارشات متمرکز و دقیق به مدیران به منظور اتخاذ تصمیمات

یک حسابدار حرفه‎ ای باید حدالامکان گزارشاتی صحیح، شفاف و قابل اتکا به مدیران و تصمیم گیرندگان شرکت ارائه دهد چون آنها از این گزارشات و اطلاعات مالی برای تصمیمات خود استفاده می نمایند و در صورت داشتن ابهام، باید بلافاصله آن را دقیقا به مدیران و سایر افراد ذینفع اعلام کند و موارد ابهام را توضیح دهد. این را بدانید که همیشه کارآمدی یک سیستم حسابداری با صحت و قابلیت اتکای همین گزارشات سنجیده خواهد شد.
 • سیزدهمین نکته آموزش حسابداری :رازداری و امانت داری

اطلاعات و اسنادی که در اختیار امور مالی و حسابداری قرار داده می شود بسیار مهم و محرمانه است. از قبیل موجودی حساب بانکی ، ، میزان حقوق دریافتی همکاران و میزان مطالبات یا بدهی های شرکت و یا سود و زیان شرکت است که افشای آن به هر شکل و برای هرکسی ممکن است باعت ایجاد ضرر و زیان جبران ناپذیری گردد. بنابراین یکی از مهمترین ویژگی یک حسابدار حرفه‎ ای رازداری است که سبب عدم افشای اینگونه اطلاعات می شود. یک حسابدار حرفه ای از نظر اخلاقی نیز باید حرفه ای عمل کند. امانتداری یکی دیگر از خصوصیات مهم و موثر یک حسابدار حرفه‎ ای است. اوراق بهادار، وجوه نقد، اسناد و مدارک شرکت وهرگونه مواردی از این قبیل که جزء سرمایه شرکت ها است در اختیار حسابدار قرار میگیرد و یک حسابدار حرفه ای باید به دقت از آنها نگهداری و مراقبت نماید.
 • چهاردهمین نکته آموزش حسابداری :تهیه بکاپ و پشتیبان گیری از اطلاعات

یک حسابدار حرفه‎ ای قبل از انجام هر عملیاتی از قبیل ابطال، حذف یا ویرایش اسناد در نرم افزار حسابداری؛ یا حتی انتقال نرم افزار حسابداری به کامپیوتر جدید، باید پس از اتمام ثبت های روزانه ویا بستن حساب ها در پایان دوره و به طور کلی هر نوع تغییری که خارج از روال عادی ثبت های روزانه است؛ بدون استثنا باید نسبت به تهیه فایل پشتیبان از اطلاعات نرم‎افزار حسابداری اقدام کند تا در صورت بروز هر گونه مشکل احتمالی،  به آخرین وضعیت اطلاعات و سوابق دسترسی داشته باشد. نگهداری فایل پشتیبان اطلاعات  در چند جای مختلف در صورت بروز مشکل برای یکی از آنها، از جمله راهکارهایی است که یک حسابدار حرفه ای انجام می دهد.
 • پانزدهمین نکته آموزش حسابداری :تمدید قرارداد های پشتیبانی نرم افزارها

عموما هر نرم افزار حسابداری مدت زمان معینی پشتیبانی رایگان دارد و پس از پایان دوره پشتیبانی رایگان، برای دریافت هرگونه خدمات پشتیبانی باید انعقاد قرارداد پشتیبانی و پرداخت وجه انجام شود. لذا تمدید قرارداد پشتیبانی نرم افزارها اعم از نرم افزار حسابداری ، نرم افزار انبار یا نرم افزار ساعت زن از اقدامات ضروری است تا در صورت بروز مشکل امکان استفاده از خدمات پشتیبانی شرکت های سازنده این نرم افزارها وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *