پل خورشیدی

پل خورشیدی

پردیس فناوری کیش-طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت- گروه مکانیک

پل خورشیدی در ایتالیا

در آگوست سال 2018 بخشی از پل مورندی جنوا در اثر باران شدید فرو ریخت و باعث کشته شدن 43 نفر شد. در پی این فاجعه ، شرکت رفیع برجسته ایتالیایی رنزو پیانو برای طراحی جایگزینی آن انتخاب شد و پس از 15 ماه کار تقریباً بدون توقف ، این پل جدید اکنون کامل و در حال استفاده است. بیش از ۱۰۰۰ نفر برای تکمیل آن در سه شیفت فعالیت کرده اند.

این پل یکی از مهم ترین مسیرهای حمل  و نقل است که فروپاشی آن یک تراژدی به تمام معنا بود به همین دلیل باید تعمیر و بازسازی آن با بیشترین سرعت انجام میگرفت.

در این راستا 1000 نفر از 40 شرکت مختلف بدون توقف  بجز روز کریسمس و چند روز دیگر که هوای شدید کار را غیرممکن میساخت ، مشغول بکار شدند تا این پل را که اسم آنGenova San Giorgio Bridge بود را در اسرع وقت به حالت اولیه خود بازگردانند.

اجزای پل

این پل شامل یک عرشه فولادی خمیده است که در بخش های بزرگی ساخته شده و سپس به محل منتقل شده و با هم جوش داده شده اند. طول کلی آن 1،067 متر است و توسط 18 تخته بتون مسلح پشتیبانی می شود. یک مانع شیشه ای به طول 2.5 متر در برابر سقوط پل را محافظت می کند و وزش باد ناشی از این پل را کاهش می دهد.

کارگاه ساختمان سازی رنزو پیانو (RPBW) طراحی کلی آن را به بدنه کشتی تشبیه می کند.

استفاده از رنگ سبک برای پوشش عناصر فولادی باعث می شود این پل روشن شود و هماهنگ کننده حضور آن در منظره باشد.

این پل دارای صفحات خورشیدی یکپارچه است که در امتداد لبه عرشه کار می کنند که انرژی کافی برای اجرای روشنایی و سایر سیستم ها را در شبانه روز دارد.

توجه زیادی به ایمنی و نگهداری از پل نیز شده است. میراگرهای مخصوص (دفع کننده های ضربه) در برابر فعالیت های لرزه ای محافظت می کنند و از ربات ها برای تمیز کردن سد شیشه ای و پنل های خورشیدی استفاده می شود.

ربات ها همچنین بر ساختار پل نظارت دارند و داده های جمع آوری شده به داده های سیستم پیچیده ای از حسگرها که شامل شتاب سنج ، سرعت سنج ، شیب سنج و ردیاب برای گسترش مفصل و سایر موارد بالقوه است ، اضافه می شود. همه چیز از ضخامت رنگ گرفته تا استحکام جوش هایی که در آن عرشه در کنار هم قرار گرفته اند ، از نزدیک مورد بررسی قرار می گیرند ، و اطمینان حاصل می کنند که این پل برای سال های متمادی با خیال راحت به کار خود ادامه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *