همکاری دانشگاه و صنعت نفت دیگر شعار نیست

به نقل از مرکز مشاوره صنعت ipcc ؛معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت با تاکید بر این‌که همکاری دانشگاه و صنعت نفت دیگر یک شعار نیست، گفت: با تفاهم‌نامه همکاری مدیریت موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت، می‌توان به بسیاری از همکاری‌ها رسمیت بخشید و چارچوبی را برای نیازهای دو طرف انتخاب کرد.

 به گزارش خبرنگار شانا، حبیب‌الله بیطرف، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت  در آیین امضای این تفاهم‌نامه، با بیان این‌که وزارت نفت به ظرفیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها و به‌ویژه دانشگاه تهران باور دارد و این باور را به شکلی عملی ثابت کرده است، گفت: همکاری دانشگاه‌ها در صنایع بالادستی و پایین‌دستی نفت از سال‌ها پیش آغاز شده است و ما در این همکاری به دنبال راهکارهای عملی و اجرایی برای منفعت چندجانبه هستیم.
وی با تاکید بر این‌که پیوند دانشگاه و صنعت نفت دیگر یک شعار نیست، افزود: همکاری ما از بحث پژوهش و انتقال فناوری فراتر رفته و ایجاد انستیتوها و مراکز تخصصی ازدیاد برداشت نمونه‌ای از تحقق اهداف است که می‌تواند سال‌ها به عنوان هسته اجرایی و عملی خدمات ارائه کند.
معاون وزیر نفت با تاکید بر این‌که این همکاری‌ها می‌تواند در حفظ میراث صنعتی هم وجود داشته باشد، گفت: باید بدون غرور دنبال استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها باشیم و به سمت تولید داخلی برویم؛ وزیر نفت در این مسیر پرچمدار است و با اقدام‌های خود ثابت کرده که چنین زمینه‌ای فراهم است.
بیطرف یادآور شد که با این تفاهم‌نامه می‌توان به بسیاری از همکاری‌ها رسمیت بخشید و چارچوبی را برای نیازها و همکاری‌های دوجانبه انتخاب کرد.
زمینه‌سازی برای احداث موزه علم
محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران هم در این آیین، ضمن تشکر از رویکرد وزارت نفت در همکاری‌های مشترک با دانشگاه‌ها گفت: در دورانی که آقایان بیطرف و زنگنه در وزارتخانه‌های نفت و نیرو مسئولیت داشتند بیشترین و بهترین تجربه‌های مشترک با دانشگاه رقم خورد و الگوهای جدیدی از توافق و همکاری شکل گرفت و امروز این روندهای همکاری به الگوهای همکاری فراگیر تبدیل شده است.
نیلی، تشکیل موسسه‌های نوع سوم در قالب مشارکت دانشگاه و صنعت و شکل‌گیری انستیتوها و مراکز تخصصی را یکی از اتفاق‌های خوب در نتیجه تعامل با صنعت نفت برشمرد و گفت: برخی از ساختمان‌ها و مجموعه‌ها توان تبدیل به موزه‌های نسل اول و برخی دیگر ظرفیت تبدیل به موزه‌های نسل سوم و چهارم را دارند و ما در حال زمینه‌سازی برای ایجاد یک موزه علم در شمال اتوبان همت با کمک یک خیّر هستیم.
وی افزود: بسیاری از این مجموعه‎های صنعتی در جریان تغییر کاربری می‌توانند افزون بر حضور بازدیدکننده، کارآفرینی، ایجاد خلاقیت و نوآوری، زنجیره‌ای از آموزش و پژوهش را هم پوشش دهند و به عبارتی تنها کاربری تاریخی ندارند، اما می‌توانند ماهیت موزه را حفظ کنند.
وی ابراز امیدواری کرد که با این تفاهم‌نامه اتفاق‌های بزرگی در همکاری‌های دانشگاه تهران و صنعت نفت رخ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *