مدرن‌سازی بازار زعفران

پردیس فناوری کیش: معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ۸۸ درصد از زعفران جهان در ایران تولید می‌شود گفت: مدرن‌سازی بازار زعفران با کمک بورس کالا از طریق بازار فیزیکی، گواهی سپرده کالایی و … و نیز استانداردسازی این محصول، کمک شایانی به صادرات طلای سرخ کرده است.

حسین شیرزاد در سمپوزیوم “راهبرد مداخله گری هدفمند در بازار زعفران” گفت: ایران با تولید بیش از 88درصد زعفران دنیا مقام اول تولید زعفران جهان را در اختیار گرفت و همچنان سهم زعفران صادراتی ایران 96 درصد از بازارهای جهانی زعفران کل دنیا در سال گذشته بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: در سال 1396-1397 ایران با تولید بیش از 88 درصد زعفران دنیا مقام اول تولید زعفران جهان را در اختیار گرفت و همچنان سهم زعفران صادراتی ایران 96 درصد از بازارهای جهانی زعفران کل دنیا در سال گذشته بوده است.

قیمت گذاری زعفران

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور اضافه کرد: زعفران سوپر نگین ایرانی، که هیچ قسمت زرد یا سفید رنگ در آن وجود ندارد و فقط از کلاله تشکیل شده است، با میزان سافرانال زیر یک درصد، همچنان بهترین نوع زعفران صادراتی در جهان محسوب می‌شود.

به گفته وی، کشت زعفران ایران عمدتا در بهترین ارتفاعی که برای کشت زعفران مناسب است در حدود 1350 تا 2200 متر از سطح دریا صورت می‌گیرد. بنابراین قیمت‌گذاری این محصول راهبردی باید به‌گونه‌ای باشد که هم حفظ بازارهای خارجی را مد نظر داشته و هم درآمد اقتصادی کشاورزان و تولید کنندگان داخلی را تامین کند.

شیرزاد در ادامه تصریح کرد: زعفران ایرانی، کالایی صادرات‌محور است و نیاز به بازار مدرن و محصول استاندارد دارد، بنابراین اگر قیمت زعفران از حد متعارف و منصافه پایین‌تر باشد تولیدکنندگان داخل کشور دچار زیان شده و تولید این محصول را رها می‌کنند و اگر قیمت بالا باشد تجار و مصرف کنندگان خارجی به خرید زعفران از کشورهای دیگر روی می‌آورند و این امر باعث توسعه کشت این محصول در سایر کشورها می شود و در آینده کشورهایی مانند افغانستان و هند رقیب ایران در تولید زعفران خواهند شد.

وی افزود: بر این اساس قیمت‌گذاری زعفران فرآیندی بسیار حساس است که نیاز به تجربه و تدبیر و مشارکت همه حلقه‌های زنجیره تولید اعم از تولیدکنندگان، صنایع بسته‌بندی و صادرکنندگان را دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: سازمان مرکزی تعاون روستایی در سال زراعی 1396-1397 سعی کرده تا با مدرن کردن بازار زعفران(بازار فیزیکی، گواهی سپرده کالایی و بازار بورس آتی) و استاندارد سازی محصول کمک شایانی به صادرات طلای سرخ کند؛ به‌گونه‌ای که بر اساس گمانه‌زنی‌های دفتر بازرگانی سازمان تعاون، بیش از250 تن زعفران به ارزش تخمینی بیش از 352 میلیون دلار زعفران از کشور به بازارهای بین‌المللی با متوسط قیمت کیلویی حداقل 970 دلار و حداکثر 1300دلار صادر شده است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور اذعان داشت: در سال 96 قیمت زعفران به شدت کاهش یافت و به کمتر از کیلویی 3 میلیون تومان رسید تا جایی که سازمان مرکزی تعاون روستایی به نمایندگی از وزارت جهاد کشاورزی با هدف حمایت از تولیدکنندگان ناچار به خرید حمایتی زعفران شد و قریب به 67 تن زعفران درگریدهای نگین، شبه نگین، پوشال مرغوب و پوشال معمولی را خریداری کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: در این سال، رصد قیمت بازارهای جهانی و ارزش ذاتی محصول زعفران در مقایسه با سایر محصولات مبنای قیمت‌گذاری زعفران‌های خریداری شده گردیده و کل زعفران به‌صورت شفاف در تابلوی بورس کالا برای مصارف داخلی و صادرات عرضه شد و در مراحل پایانی عرضه زعفران، سطح قیمت به‌گونه‌ای تنظیم شد که مبنای درستی برای محصول جدید کشاورزان باشد.

به گزارش کالاخبر، وی افزود: به‌عبارت دیگر پایه‌گذاری صحیحی از قیمت کف انواع زعفران تولیدی در مناطق مختلف کشور برای سال پیش‌روی فراهم آید. همچنین رصد قیمت‌ها در بازار حکایت از آن دارد، قیمت این محصول به دلیل توان ذخیره‌سازی، آهنگ ملایم عرضه زعفران نو توسط کشاورزان و نیز استمرار عطش بازار، در ادامه قیمت‌های عرضه شده زعفران در سال قبل بوده است.