قدردانی آقای صفایی مهر از حامیان و همراهان جشنواره تئاتر ثمر

 

هنر، این ابداعِ بدیع از اولین دستاوردهای بشری است؛ انسان نخستین، همگام با نیازهای حیاتی و ضروری‌اش در کهن‌ترین اعصار حیاتش، هنر را بنیان نهاد و با زبان هنر، احساس و عواطفش را بازتاب داد. رایحه‌ی روح‌افزا و جان‌بخش هنر، چون نسیم بهاری، بر هر فرهنگ و تمدنی وزیده، جانی دوباره و طراوتی دوچندان به آن بخشیده است. هنر از عشق بر می‌آید و تئاتر سرآمد هنرهاست چرا که جلوه‌ای از هم‌نفسیِ هنرمند و مخاطب است.
در شمار اقسام هنر، سینما در عصر جدید در کرسی هنر هفتم تکیه زد و دیدگان و زمان و زمانه را پر کرد. دیری نپایید که آوای هیاهویش با شتابی فزاینده، به سرعت نور سراسر آفاق را فرا گرفت و چشم‌ها و دیده‌ها را مسخ و مسحور کرد.
در ایران نیز سینما با فاصله‌ای نسبت کم از تولدش، ظهور یافت و اقبال اجتماعی روز افزونی پیدا کرد و با فراز و فرودهای فراوان، راه پر چالشی را تا امروز پیموده است. به‌رغم جایگاه هنری، اقبال عمومی و دستاوردهای اقتصادی سینما در ایران، همگان تئاتر را نه فقط مظهر، بلکه زاینده سینما بر می‌شمارند و از این روست که سینما ثمر تئاتر است. شوربختانه در ایرانِ امروز، جدایی و فراقی بین جامعه هنری سینما و شیفتگان تئاتر به چشم می‌خورد و هرروز این فاصله بیش از پیش حس می‌شود.
ثمر که در پنج دوره پیشین خود استعداد هایی را به تئاتر و سینما معرفی کرده امسال شکوهمندتر از گذشته توفیق یافت تا دست در دست یاوران صمیمیِ هنر تئاتر، در ششمین جشنواره تئاتر مردمی ت دانشجویی بسیار درخشان‌تر و پر رنگ‌تر جلوه کند.
ثمر و همه رویدادهای هنری نظیر آن، پل وصلی هستند بر فصل و جدایی “تئاتر از سینما”.
همچنین این جشنواره و تلاش‌هایی نظیر آن، تلنگری است تا ما را هوشیارتر، بیناتر و دغدغه‌مند‌تر سازند و زبان و روایت هنر را به دردها، رنج‌ها و شادی‌های مردم نزدیک‌تر سازد و هنرمندان جوان را مردمی بار آورد.
ثمر از آمال و آرزوها و اسطوره ها و قهرمانان و زخم های مردم سخن روایت کرد، که همواره سرآمدان ادب و فرهنگ و تاریخ محسوب می‌شوند و خواهند شد.
ثمر، در هر دوره از برگزاری، نوگلان جوان را در بستری خلاق و به دور از روابط پیچیده به صحنه تئاتر می‌آورد. تا ثمره‌ی مرارت‌ها و تلاش‌های خود را از سر عشق و ذوق و هوش و استعداد روی صحنه ببرند.
ثمری‌های هنرمند پس از تلاش بی‌وقفه با کمترین حمایت و کمترین توجه شایستگی‌های خود را در جشنواره ثمر با عزت نفس برای تماشاگران عزتمند روی صحنه می‌آورند و با نقش خود به صحنه نمایش روشنی می‌بخشند.
ثمر، در ششمین جشنواره خود مفتخر بود تا میزبان چهره‌های برجسته و معتبر تئاتر کشور باشد، تا ضمن بهرمندی از تجربیات، تخصص و مهارت این بزرگواران، کرسی قضاوت را به استقلال کامل و خیالی آسوده به ایشان بسپارد. بدین ترتیب آثار برگزیده‌ی این دوره از جشنواره توسط این عزیزان داوری و انتخاب شد.
پنج چهره دوست داشتنی و پر از مهر و محبت گام به ششمین جشنواره ثمر نهادند و بادقتی وافی تمامی نمایش هارا با ریزبینی و موشکافی استادانه بررسی کردند.
که جادارد از سرکار خانم رخام، و جناب آقایان خسرو احمدی، اردلان شجاع کاوه، ایوب آقاخانی و خیام وقار کاشانی صمیمانه قدردانی و تشکر کرد که متواضعانه ثمر سال ها تلاش و عمر حرفه ای خود را در ایام جشنواره با ثمری‌ها به اشتراک گذاشتند.
ثمر جشنواره ای است که چشم به دست هیچ نهادی ندوخته و برحسب سفارش شکل نگرفته بلکه مولود یک دغدغه است؛ از سوی کسانیکه دل در گروی این سرزمین دارند و عشق به پابرجایی صحنه هنر.
از این روست که اجراها از دل مردم و برای مردم روی صحنه می روند تا فرزندان هنرمند این ملت نجیب زایشی مردمی داشته باشند و از ثمر تا ابد گوهر معرفت مردمی بودن کسب کنند
هرچند که هنر از هر حیث وضعیت خوبی ندارد اما امید در دل هنرمندان روشن است به همین سبب، بلندهمتانی از مال و آبروی خود برای هنر سرزمین خود خرج می‌کنند.
در این جشنواره نیز، بلند همتانی بودند که بدون هیچ چشم داشتی بار دغدغه اقتصادی را از دوش برگزارکنندگان کاستند و در این نیت شریف نمی‌توان صدر و ذیلی قائل بود.
بسیار سپاس از این بزرگواران داشته و داریم
از جناب آقای دکتر بردیا حسینی مرد مدیرعامل شرکت تولیدی لوازم آرایشی بهداشتی درمانی ناندل که بخش اعظم حمایت از ششمین جریان هنری ثمر را به دوش داشتند و بالبخند و مهربانی از سر ایران‌مداری و مهرورزی پذیرای ما بودند.
از برادر عزیز جناب محمد علی اخوان مدیر محترم تولید پوشاک برای هنرمندان بانوی ایرانی به جهت حمایت ارزنده‌اش. از جناب آقای دکتر صادق حیدری‌نیا مدیرعامل محترم موسسه فرهنگی هنری و انتشاراتی نگارستان اندیشه بخاطر پیشتیبانی‌های فرهنگی‌اش.

از جناب مهندس داود رمضانی مدیرعامل پردیس فناوری کیش و خیلی ویژه از مرد خوشنام و بزرگوار سینمای ایران جناب آقای قاسم جعفری و همکارانشان که بسیار با محبت مارا پذیرا بودند و از سازمان جهاد دانشگاهی تهران، مدیریت تالار ناصر خسرو و مجله مردم‌نامه و گرافیک دیزاین و تیاتر باران و همه عزیزانی که حمایت ویژه داشتند صمیمانه سپاس گزارم.
جشنواره ثمر هفت روز را سپری کرد جمعیت کثیر و مثال زدنی‌ای از علاقمندان به تئاتر و نمایش حضور به هم رساندند که حضور این مخاطبان عاشق بسیار دل های روبه سردی از تمامی موانع و سنخگلاخ های مسیر صعب را گرمی‌بخش و امید آفرین بود.
از تمامی هنردوستان و مخاطبان و شرکت کنندگان و مهمانان با تمام وجود تشکر میکنم چراکه وجود نمایش و هنر تئاتر به وجود این بزرگواران پیوند خورده است. ثمر امسال آنقدر عطر رفاقت پر رنگی داشت که طعم رقابت را کسی حس نکرد.
از اصحاب رسانه تمامی خبرگزاری ها تمامی اصحاب جراید و گزارشگران صدا و سیما و از روزنامه اعتماد و اطلاعات و ابتکار و تمامی سایت ها که به دلیل تنوع نمی توان نام یکایک آنها را عنوان کرد سپاسگزارم. در این میان پایگاه تیوال در تمامی مسیر بی وقفه همگام و همسوی ما بود که باید از او تقدیری ویژه کرد.
از تمامی عوامل مظلوم و مهربان و عزیز اجرایی که با دقت و درایت وصف ناپذیر منظم و آراسته هر روز جشنواره را مدیریت کردند صمیمانه کمال قدر دانی را دارم

این بود لم یشکر المخلوق و این نیز لم یشکر الخالق
خدایا تورا سپاس که توفیق خدمت و نوکری به هنرمندان فردای ایران را به من ارزانی داشتی سپاس توراکه روزها یاری ام کردی که یادت مرا آرامش جان بود و هست. بار الها! همیشه نسبت به این نعمت هوشیار نگاهم دار.
ای ایزد نیک اندیشان و ای پروردگار نیک گویان و ای آفریدگار نیک کرداران به هنر سرزمین مردمان نجیب ایران زمین راستی و درستی و پارسایی و خلق و خوی نیک اعطا کن و لحظه ای مارا از عشق و هنر و پارسایی دور مران خداوندگار مهربان به هنر ما توان ظلم ستیزی مبارزه با بی اخلاقی مرهمت فرما
خدایا به هنرمندان سرزمین ما جلال و اقتدار صلاحیت و عزت بیش از پیش ببخش و مرا بهتر از آنی بدار که دیگران می پندارند و آن چراکه نمی دادند را بیامرز آمین یا الهی العاصین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *