فصل جدیدی درهمکاری وزارت ارشاد و شهرداری گشوده می شود

به نقل از مرکز تخصصی مشاوره صنعت ipccوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تعاملات میان این وزارتخانه و شهرداری تهران،گفت: فصل جدیدی در تعاملات فرهنگی و هنری فی مابین نسبت به گذشته ایجاد می شود و مبنای کار نیز براساس تفاهم نامه همکاری های مشترک خواهد بود.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی روز چهارشنبه در دیدار شهردار تهران و هیات همراه با وی، به تفاهم نامه های موجود میان این وزارتخانه و شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: درتفاهم نامه های موجود به موارد همکاری های مشترک فرهنگی وهنری میان دونهاد اشاره شده که اگرنیاز به اصلاحیه دارد می توان با اصلاح آن همکاری های مشترک را به مرحله اجرا گذاشت.
وی در این دیدار که عصر امروز – چهارشنبه – در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد، اضافه کرد: ایجاد کمیته مشترک برای همکاری ها در تفاهم نام ها مورد تاکید قرار گرفته که براساس آن درحال حاضراقدامات مشترک دربازه زمانی کم با یکدیگر درزمینه فرهنگی و هنری قابل اجرا است.

** راه اندازی خیابان فرهنگ در تهران
رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور در ادامه سخنان خود به موضوع ایجاد و راه اندازی خیابان فرهنگ و هنر درتهران به مانند برخی شهرهای کشوراشاره و بر ضرورت و عملیاتی کردن ایجاد این خیابان در تهران تاکید کرد.
صالحی در ادامه اینگونه اقدامات را در راستا و ادامه کارهای در دست اقدام درکوتاه مدت دانست و بر ایجاد مرکز فرهنگی در کنار تئاترشهر به عنوان دیگر اقدامات تاکید کرد.
وی ادامه داد: با توجه به جایگاه شهرداری تهران در حوزه فرهنگ مکتوب، مشارکت در این حوزه در کتابخانه ها یکی دیگر از اقدامات مشترک است که از اهمیت زیادی برخوردار است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جایگاه شهرداری تهران و نقش آن در تمام کشور افزود: این نهاد با توجه به جایگاه مرکزیت خود به عنوان پایتخت کشورنقش بسزا و موثری در بخش های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی و… در تمام کشور ایفا می کند.
وی گفت: ارتباط و تعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران در حوزه های مختلف ازاهمیت زیادی برخوردار است و تهران به عنوان کلان شهر و به اعتبار پایتخت بودنش، مرکز تصمیم سازی در کشوراست که می تواند تمامی اقداماتش بر کل کشور اثرگذار باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد: تفاهم نامه های قبلی به همراه تصمیمات اتخاذ شده جدید هرچه سریعتر در ریل اجرایی و عملیاتی شدن قرار گیرد.

** شهردار تهران: به فرهنگ اعتقاد راسخ دارم
شهردار تهران نیز دراین دیدار، فرهنگ را به عنوان زیربنای توسعه کشور مورد تاکید قرار داد وگفت: راه انداری خانه اقوام در تهران یکی از موارد ضروری است چرا که تهران محلی است که از همه شهرها و اقوام مختلف کشور در آن در رفت و آمد هستند و با وجود چنین خانه ای تمامی اقوام می توانند به اجرا و معرفی برنامه ها و اقدامات فرهنگی و هنری خود بپردازند.
سیدمحمدعلی افشانی افزود: تهران به عنوان پایتخت کشور بر تمامی فعالیت های فرهنگی، اجتماعی، عمرانی، شهرسازی و … سراسر کشور تاثیرگذار است و اگر تصمیمات و اقدامات آن به درستی انجام شود در کل کشور نیز به درستی انجام می شود.
وی با اشاره به تفاهم نامه همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران، اظهار داشت: این تفاهم نامه به همگرایی عمومی کمک می کند و اجرای آن منجر به کاهش بخشی از هزینه های موازی و غیر ضرور می شود.
افشانی درادامه، ٤٨ درصد درآمد کشور همراه با ٢٥ درصد اقتصاد کشوررا متعلق به تهران دانست و اظهار داشت: با این حجم از درآمد و درجه اقتصادی باید در حوزه فرهنگی و هنری اقدامات مناسبی در پایتخت انجام شود.
وی با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگ و هنر باید اقداماتی صورت گیرد تا منجر به نشاط اجتماعی شود، اظهار داشت: شادی و نشاط بخشی از کارکردهای ما به شمار می رود که دراین بخش حوزه کتاب وکتابخوانی می تواند از اولویت ها قرار گیرد.
افشانی تاکید کرد: با ایجاد کتابخانه های عمومی در بافت های فرسوده و فقیرنشین تهران می توان به ارتقای این حوزه کمک کرد که در همین خصوص شهرداری تهران، ساخت این کتابخانه ها حتی به متراژ کوچک ولی مجهز به امکانات مدرن را به عهده می گیرد.
وی در ادامه دومین قدم را برای همکار ی با حوزه فرهنگ و هنر، ساخت خیابان فرهنگ و هنر عنوان کرد و افزود: باید با توجه به گذشته و سابقه آن خیابان فوق نام گذاری شود لذا مطابقت این نام با سابقه خیابان مد نظر، ضروری است.
افشانی راه اندازی خانه اقوام را سومین قدم در این حوزه برشمرد و گفت: راه انداری این خانه منجر به همگرایی ملی می شود.

**وزارت ارشاد نماد حوزه فرهنگ در کشور است
درادامه این دیدار رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیزبا بیان اینکه شهرداری تهران دارای ظرفیت های بالای فرهنگی و هنری است، ازآمادگی خود برای انجام هرگونه فعالیت فرهنگی وهنری درتهران را با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نماد حوزه فرهنگ در کشور خبر داد.

** بودجه حوزه فرهنگ شهرداری سیر صعودی می گیرد
محمدجواد حق شناس به موضوع بدهی های موجود هم اشاره کرد و گفت: شورای شهر و شهرداری تهران تصمیم برکاهش بودجه گرفته و متاسفانه بیشترین سهم کاهش در حوزه فرهنگ بود که درحال جبران آن هستیم.
حق شناس ادامه داد: شورای شهر تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی زمینه های همکاری متنوعی با یکدیگر دارند که از آن جمله می توان به همکاری های مشترک در زمینه سینما، تئاتر، کتاب و … اشاره کرد.
وی افزود: شهرداری تهران در حوزه سینما دارای پردیس های بسیاری است، در حوزه کتابخانه ها نیز حدود ٤٠٠ کتابخانه در تهران دارد که از این تعداد حدود ٣٠٠ باب از آن در اختیار محلات است.
حق شناس در عین حال افزود: ١٠٨ کتابخانه با استانداردهای کتابخانه ای داریم که بخشی از آن ها در فرهنگسراها مستقر هستند و بخش دیگری از آن به صورت مستقل هستند.
وی همچنین گفت: شهرداری تهران در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان بزرگترین رخداد فرهنگی کشور نیز همکاری های زیادی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد، در حوزه تبلیغات شهری و هنری نیز همکاری های زیادی با یکدیگر داریم.

** راه اندازی چهارراسته کتاب، سینماو تئاتر، موسیقی و صنایع دستی
حق شناس با اشاره به پهنه فرهنگی تهران ادامه داد: چهارراه ولیعصر، چهارراه کالج، خیابان حافظ و نوفل وشاتو به عنوان پهنه فرهنگی شهر تهران هستند که قرار است به عنوان مرکز فرهنگی و هنری شهر تهران راه انداری شود.
وی همچنین با اشاره به اینکه چهارراسته کتاب، سینما و تئاتر، موسیقی و صنایع دستی نیزدرنظر است که راه اندازی شود، از میدان انقلاب، چهارراه ولیعصر و میدان هفتم تیرتا میدان ولیعصربه عنوان راسته کتاب مدنظر نام برد.
به گفته وی لاله زار رانیز به عنوان راسته سینما و نمایش در نظر گرفته وآمادگی حمایت از راه اندازی کاخ جشنواره فیلم را نیز داریم.
حق شناس گفت: خیابان استاد نجات الهی از کلیسا تا انقلاب نیز در اختیار آثار صنایع دستی و خیابان لارستان نیز درحوزه موسیقی است.
در این دیدار شماری از معاونان و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیزحضور داشتند که درباره مسائل و موضوعات مبتلا به میان این وزارتخانه و شهرداری تهران سخن گفتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *