فروشگاه اینترنتی

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره متخصصین صنعت ومدیریت_دپارتمان فناوری اطلاعات وارتباطات

در این نوع کسب و کارکه بعد از به وجود آمدن اینترنت پا به عرصه وجود گذاشت، فروشنده لیست و مشخصات کالاهای خود را در سایت قرار می‌دهد و خریدار پس از مراجعه به آن وب سایت و مطالعه ی مشخصات و ویژگی‌های کالا، نسبت به ثبت سفارش و خرید از فروشگاه اقدام می‌کند.

این سفارش‌ها پس از بررسی و تائید نهایی توسط مسئولان سایت با توجه به نوع کالا، حجم و وزن آن توسط پیک موتوری، پست و یا باربری به آدرس سفارش‌دهنده ارسال می‌شود که وجه کالا نیز به روش‌های مختلف قابل پرداخت خواهد بود.

هزینه

معمولاً پرداخت هزینه در این فروشگاه‌ها به وسیله ابزارهای پرداخت الکترونیک صورت می گیرد. که کارت‌های پرداخت الکترونیک (عابر بانک) نقش به سزایی در ایفای این نقش دارند البته فروشگاه‌های اینترنتی محلی معمولاً قابلیت تحویل وجه در هنگام دریافت کالا را نیز دارند ولی در خریدهای اینترنتی جهانی معمولاً چنین امکانی فراهم نیست.

یک موضوع مهم: اعتماد مشتریان

یک فروشگاه‌های اینترنتی اگر بخواهد موفق باشد ابتدا باید اعتماد مشتریان را جلب نماید زیرا مشتریان در فضای مجازی به راحتی هر فروشگاهی را با دیگر فروشگاه ها مقایسه می‌کنند و تا به آن اطمینان نکنند دست به خرید نمی‌زنند.

فروشگاه اینترنتی و آینده ی آن در دنیا

خرید اینترنتی در جهان روزبه‌روز به صرفه تر و مناسب تر از گذشته شده و اجازه مقایسه قیمت/کیفیت و خدمات کالا را به مصرف کنندگان می‌دهد.

بدین ترتیب رضایت مشتریان بیش از پیش شده و اغلب ترجیح می‌دهند خرید خود را از اینترنت انجام دهند. در خیلی از موارد حتی خریداران کالای خود را در فروشگاهها انتخاب و سپس آن را از اینترنت خریداری می‌کنند چون به صرفه تر خواهد بود.

در برخی از نقاط جهان فروشهای اینترنتی از فروشهای حضوری پیشی گرفته است و این امر عرضه کنندگان را بر آن داشته است که علاوه بر عرضه فیزیکی کالا و خدمات خود، عرضه اینترنتی را هم یکی از ملزومات خود بدانند.

عجیب نیست اگر بگوییم در آینده مردم تمام خرید های خود را با اینترنت انجام خواهند داد.

فروشگاه‌های موفق اینترنتی جهان

یکی از فروشگاههای معروف خرید و فروش اینترنتی در جهان سایت ebay هست. این فروشگاه اینترنتی با نوآوری های جالب در ارائه خدمات و همچنین گستردگی مناطق تحت پوشش توانسته است یکی از وب سایتهای موفق در این زمینه باشد.

تقریباً کمتر کالایی را می‌توان یافت که در این سایت به فروش نرسد. خرید اینترنتی در این سایت برای اکثر کشورها به راحتی امکان پذیر است.

 این سایت قابلیت عرضه کالا حتی به صورت دست دوم را نیز به کاربران خود می‌دهد و البته جالب است بدانید با ثبت کلیه جزئیات خرید و فروش، به خریداران و فروشندگان رتبه ای را اعطا می کند که به کمک آن جلوی سوءاستفاده‌ی کاربران خاطی را می گیرد.

یکی دیگر از فروشگاههای موفق اینترنتی در جهان سایت آمازون است. این سایت در ابتدا کارش را با فروش کتاب شروع کرد (در یک اتاق کوچک) ولی اکنون به بزرگ‌ترین وب سایت فروشگاه اینترنتی دنیا تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *