شیرین سازی فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی آغاز شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، درحالی که روند تکمیل فازهای ٢٠ و ٢١ به مراحل پایان رسیده است، آخرین گام های توسعه این فازها با بهره برداری از سکوی فاز ٢٠ با ظرفیت برداشت یک میلیارد فوت مکعب گاز از میدان پارس جنوبی برداشته شد.

مجری طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی با اشاره به اینکه هم اکنون سکوی فاز ٢٠ با نیمی از ظرفیت خود (٥٠٠میلیون فوت مکعب معادل ١٤،٢میلیون متر مکعب) در مدار تولید قرار دارد گفت: با دریافت این میزان گاز در چرخه فراوری در ردیف ٣، حدود ١٠ میلیون متر مکعب گاز شیرین تولید می شود.

علیرضا عبادی ظرفیت برداشت گاز ترش غنی از بخش فراساحل فازهای ٢٠ و ٢١ را دو میلیارد فوت مکعب معادل ٥٦ میلیون متر مکعب در روز عنوان کرد و افزود: هم اکنون ١٥٠٠ میلیون فوت مکعب از این ظرفیت محقق شده و به بخش خشکی پارس جنوبی ارسال می شود.

وی مجموع گاز شیرین تولیدی پالایشگاه این فازها را ٢٣ میلیون متر مکعب در روز عنوان کرد و گفت: این میزان گاز تولیدی حاصل فراوری گاز ترش غنی دریافتی از سکوهای ٢٠ و ٢١ در ترین های اول و سوم این فازهاست.

به گفته عبادی درحال حاضر نیمی از تولیدات سکوی فاز٢١ معادل ١٤ میلیون متر مکعب در ردیف یکم شیرین سازی فازهای٢٠و٢١ فراوری و نیمی دیگر نیز به فازهای ١٥و١٦ پارس جنوبی ارسال می شود.

هم اکنون با توجه اینکه دو ردیف از چهار ردیف شیرین سازی فازهای ٢٠ و٢١ درحال بهره برداری است ، در هرکدام از این بخش ها ١٤ میلیون متر مکعب گاز ترش غنی فراوری می شود.

براساس این گزارش مطابق وعده وزیر نفت در راه اندازی ٦سکوی گازی در سال گذشته، سکوی ٢٠ به عنوان آخرین سکوی فازهای ٢٠و٢١ پارس جنوبی، روزهای پایانی سال ٩٥ به بهره برداری رسید. این سکو، اوایل اسفندماه با تلاش متخصصان ایرانی راه اندازی شده بود.

پیش از این و از آذرماه ۹۵ با راه اندازی سکوی فاز ۲۱، ارسال منابع گازی این سکو به بخش پالایشگاه طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ آغاز شده بود. در پالایشگاه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی، ٤ ردیف شیرین سازی، گاز ترش غنی از سکوهای حوزه فراساحلی این فازها را پالایش و از طریق واحد ارسال گاز به شبکه سراسری تزریق می کنند.

از آذرماه سال ٩٥، ردیف اول شیرین سازی فازهای ٢٠ و ٢١ در مدار بهره برداری قرار گرفت. ردیف سوم شیرین سازی نیز پایان اسفندماه سال ٩٥، همزمان با ورود گاز ترش سکوی فاز ٢٠ به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، ردیف های دوم و چهارم شیرین سازی نیز بزودی ، گاز ترش ارسالی از سکوهای ٢٠ و٢١ را دریافت و فراورش می کنند.

به گفته عبادی با تلاش تیم راه اندازی، ردیف دوم شیرین سازی پالایشگاه فازهای ٢٠و٢١ نیز تا ١٠ فروردین ماه راه اندازی می شود و بر اساس پیش بینی های انجام شده، ردیف چهارم شیرین سازی نیز تا پایان فروردین ماه به بهره برداری خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *