شبکه LAN و PAN

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره متخصصین صنعت ومدیریت_دپارتمان فناوری اطلاعات وارتباطات

LAN چیست؟

شبکه محلی، شبکه رایانه‌ای است که کامپیوترها را در محدوده کوچکتر مانند مدارس‌، کالج‌ها یا دانشگاه‌ها متصل می‌کند. شبکه‌های محلی که به طور کلی LAN نامیده می‌شوند‌، شبکه‌های خصوصی هستند. آنها یک روش مفید برای به اشتراک گذاری اطلاعات بین کاربران نهایی ارائه می‌دهند. منابعی مانند چاپگر‌، سرور فایل‌، اسکنر و اینترنت به راحتی در بین سایر رایانه‌های متصل در یک شبکه قابل اشتراک گذاری و انتقال هستند.

شبکه محلی (LAN) مجموعه ای از دستگاه‌های متصل به هم در یک مکان فیزیکی مانند ساختمان‌، دفتر یا خانه است. یک شبکه محلی می‌تواند کوچک یا بزرگ باشد‌، از یک شبکه خانگی با یک کاربر گرفته تا یک شبکه سازمانی با هزاران کاربر و دستگاه در یک دفتر یا مدرسه.

کاربرد LAN

صرف نظر از اندازه‌، ویژگی مشخص کننده یک LAN این است که دستگاه‌هایی را که در یک منطقه واحد و محدود قرار دارند متصل می‌کند. در مقابل‌، یک شبکه وسیع (WAN) یا شبکه منطقه شهری (MAN) مناطق جغرافیایی بزرگتری را پوشش می‌دهد. برخی WAN‌ها و MAN‌ها بسیاری از LAN‌ها را به هم متصل می‌کنند.

مزایای شبکه LAN

اشتراک منابع: با استفاده از LAN می‌توان منابع رایانه ای مانند چاپگر‌، اسکنر‌، مودم‌، درایوهای DVD-ROM و دیسک‌های سخت را در دستگاههای متصل به اشتراک گذاشت. این امر باعث کاهش هزینه در خرید سخت افزار می‌شود.

ارتباط آسان و ارزان: داده‌ها و پیام‌ها به راحتی با دیگر رایانه متصل به شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود.

امنیت داده‌ها: از آنجا که داده‌ها در رایانه سرور ذخیره می‌شوند‌، مدیریت داده‌ها فقط در یک مکان آسان خواهد بود و داده‌ها نیز ایمن تر خواهند بود.

اشتراک اینترنت: شبکه محلی به شما امکان می دهد تا یک اتصال اینترنتی واحد را بین همه کاربران شبکه LAN به اشتراک بگذارید. در سایت های کامپیوتر مدارس و کافی نت ها ، از یک اتصال اینترنت واحد برای تامین اینترنت کلیه کامپیوترهای متصل به یک شبکه استفاده می شود.

اشتراک یک برنامه کاربردی یا نرم افزار بین چند کامپیوتر: در مواردی که قیمت نرم افزار ها بسیار بالاست،‌ سازمان‌ها می‌توانند با خرید فقط یک نسخه از آن نرم افزار،‌ آن را در همه کامپیوتر های خود به اشتراک بگذارند.

معایب شبکه LAN

هزینه نصب بالا: هزینه اولیه راه اندازی شبکه محلی زیاد است. زیرا نرم افزار خاصی برای ساخت سرور لازم است. همچنین دستگاه‌های ارتباطی مانند کابل اترنت‌، سوئیچ‌ها‌،‌ هاب‌ها‌، روترها‌ و کابل‌ها پر هزینه هستند.

نقض حریم خصوصی: سرپرست LAN می‌تواند فایل‌ها و داده‌های شخصی هر کاربر LAN را مشاهده و بررسی کند. علاوه بر این‌، وی می‌تواند تاریخچه رایانه و اینترنت کاربر LAN را مشاهده کند.

محدودیت در پوشش منطقه‌ای: شبکه‌های محلی در میزان محیطی که پوشش می‌دهند محدود هستند. غالبا می‌توانند یک دفتر،‌ یک ساختمان یا چند ساختمان مجاور را پوشش دهند.

شغل تعمیر و نگهداری شبکه محلی: شبکه محلی نیاز به یک مدیر شبکه دارد. زیرا در شبکه محلی مشکلاتی از قبیل نصب نرم افزار، خطای برنامه یا خرابی سخت افزاری یا اختلال در کابل وجود دارد. یک مدیر شبکه LAN برای مدیریت و تعمیر این موارد لازم است.

PAN چیست؟

شبکه PAN شبکه ای شخصی است که در اطراف یک فرد ایجاد می‌شود. برای مثال زمانی که شما تلفن همراه خود را به لپتاپ یا تلویزیون خود متصل می‌کنید، یک شبکه محیط شخصی یا PAN ایجاد می‌کنید. تفاوت اصلی این شبکه با دیگر شبکه‌ها در این است که در شبکه PAN بر خلاف دیگر شبکه‌ها که غالبا در آن‌ها اطلاعات به یک سرور منتقل می‌شد در اینجا اطلاعات مابین دستگاه‌های نزدیک به هم تبادل می‌شود. شما می‌توانید از این شبکه برای انتقال فایل، تصویر، موسیقی و غیره استفاده کنید. اگر شما اتصال را بدون استفاده از سیم و با بلوتوث یا وای فای برقرار کردید، یک شبکه محیط شخصی بی سیم ایجاد کرده‌اید که از لحاظ فنی آن را WPAN می‌‌نامند.

چند نمونه از شبکه محیط شخصی یا همان Private Area Network

  • کیبورد بی‌سیم
  • موس بی‌سیم
  • تلفن همراه هوشمند
  • کنترل تلویزیون
  • پرینتر بی‌سیم

مزایای شبکه PAN  

 فضای اضافی نیاز ندارد: شبکه منطقه شخصی به سیم یا فضای اضافی احتیاج ندارد. برای اتصال دو دستگاه فقط لازم است بلوتوث را در هر دو دستگاه فعال کنید تا داده‌ها را بین آنها به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال‌، اتصال صفحه کلید و ماوس بی‌سیم با لپتاپ از طریق بلوتوث.

مقرون به صرفه: در این نوع شبکه نیازی به سیم اضافی نیست. همچنین‌، هیچ گونه هزینه اضافی برای قطعه یا تخصص خاصی وجود ندارد. بنابراین PAN روشی ارزان برای برقراری ارتباط است.

قابل حمل: فرد می‌تواند دستگاه‌ها را به عنوان یک شبکه بی‌سیم جابجا کند و تبادل داده‌ها تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد. این یعنی PAN قابل حمل نیز هست.

همگام سازی داده‌ها بین دستگاه‌های مختلف: یک نفر می‌تواند چندین دستگاه را با هم سینک کند‌، یعنی بارگیری‌، آپلود و تبادل داده‌ها در بین دستگاه‌ها.

معایب PAN

عدم امکان استفاده در فواصل بلند: از آنجایی که دامنه سیگنال حداکثر 10 متر است، باعث می‌شود که این شبکه برای انتقال اطلاعات در فواصل دورتر کارایی نداشته باشد.

انتقال داده آهسته:بلوتوث و مادون قرمز در مقایسه با انواع دیگری از شبکه‌ها مانند LAN (شبکه محلی) دارای سرعت انتقال داده آهسته هستند.

مشکل سلامتی: PAN در بعضی از دستگاه‌های دیجیتال از سیگنال‌های مایکروویو استفاده می‌کند که تاثیر بدی بر روی بدن انسان دارد و می‌تواند سبب بروز مشکلات مغزی و قلبی شود.

سیگنال‌های مادون قرمز در یک خط مستقیم حرکت می‌کنند: این ایراد به خوبی در کنترل‌های تلویزیون قابل مشاهده است. تا زمانی که شما کنترل تلویزیون را مستقیما به سمت سنسور نشانه نگیرید، کنترل عمل نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *