رشد 400 درصدی استناد به مقالات علوم پزشکی محققان ایرانی

 

به نقل از مرکز تخصصی مشاوره صنعت ipcc قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استنادات به مقالات علوم پزشکی محققان ایرانی در سال های 2017 و 2018 میلادی 400 درصد رشد داشته است.دکتر شاهین آخوندزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: بخش زیادی از این موفقیت به دلیل انجام مطالعات کوهورت ( آینده نگر) و اجرای برنامه ملی ثبت بیماری ها در کشور است.
وی یکی از کارهای مهم در حوزه پزشکی را ایجاد زیرساخت برای انجام مطالعات کوهورت و اجرای برنامه ملی ثبت بیماری ها اعلام کرد و گفت: این موضوعات سبب شده تا اطلاعات بزرگ ملی برای کشور تولید و استنادات مقالات محققان ایرانی افزایش پیدا کند.
آخوندزاده ادامه داد: نتایج مطالعات کوهورت و ثبت بیماری ها علاوه بر افزایش استنادات مقالات علمی، در سیاستگذاری موضوعاتی مانند کنترل و درمان بیماری ها و نیز پروتکل های درمانی می توانند نقش موثری داشته باشد.
وی به افتخارات دیگر در این زمینه اشاره کرد و گفت: در پنج سال گذشته حدود 8 هزار مقاله پزشکی وارد پروتکل ( گایدلاین ) درمانی دنیا شده که افتخار بزرگی برای کشور ما است.
آخوند زاده به اجرایی شدن برنامه ملی ثبت بیماری ها اشاره کرد و گفت: تاکنون در 30 بیماری مهم که بیشترین بار مالی را به خود اختصاص داده اند، ثبت اطلاعات به صورت خوب در حال انجام است.
وی ادامه داد: سرطان، بیماری های قلبی – عروقی، ام اس، نارسایی کلیوی و پیوند کبد از جمله بیماری هایی مهم هستند که ثبت اطلاعات بیماران در آنها در کشور در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.