دستاورد ایران در برداشت از میدان‌های مشترک نفت و گاز خیره‌کننده است

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این‌که پیشرفت طرح‌های اقتصاد مقاومتی در حوزه وزارت نفت چشمگیر است، گفت: دستاورد کشور در موضوع برداشت نفت و گاز از میدان‌های مشترک قابل توجه است و باید در اجرای طرح‌های مرتبط با این صنعت، سریع و جدی‌تر بود.
به گزارش شانا، اسحاق جهانگیری،دوم بهمن‌ماه در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به موضوع نشست و میزان پیشرفت طرح‌های توسعه میدان‌های نفتی مشترک غرب کارون گفت: ما در مقدار برداشت از این میدان‌ها در مقطعی به دلایل مختلف از عراق عقب افتادیم که هم اکنون این عقب‌ماندگی جبران شده و طرح‌های خوبی برای توسعه در این منطقه در حال انجام است.
وی با تاکید بر این‌که باید از همه ظرفیت کشور،‌ به‌ویژه توان بخش خصوصی و نهادهای غیردولتی برای دستیابی به هدف برداشت نفت به میزان یک میلیون و ۲۲۰ هزار بشکه در روز استفاده شود،‌ افزود: همه دستگاه‌ها اعم از صندوق توسعه ملی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد، باید در کنار وزارت نفت کمک کنند تا این طرح که نماد واقعی اقتصاد مقاومتی است هرچه بهتر و سریع‌تر تحقق یابد.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به این‌که وزارت نفت باید همه توان خود را برای توسعه میدان‌های نفتی و افزایش میزان بازیافت از چاه‌ها نفتی منطقه به‌کار گیرد، تصریح کرد: افزایش یک درصدی میزان بازیافت از چاه‌های نفتی، درآمدی حدود ۳۳ میلیارد دلار برای کشور ایجاد می‌کند که نباید از این مسئله به سادگی گذشت.
جهانگیری از وزارت نفت خواست با توجه به  توان فنی و دانش بومی در کشور،‌ برای جلوگیری از هدر رفت گاز این میدان‌ها برنامه‌ریزی لازم را انجام دهد.
در این جلسه که وزیران نیرو، دفاع، پشتیبانی و نیروهای مسلح، اقتصاد و دارایی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و رئیس اتاق بازرگانی ایران حضور داشتند، مقرر شد به منظور جبران تاخیر پروژه احداث کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ و جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه، وزارت نفت قراردادهای سرمایه‌گذار موجود را بازنگری کند، به‌گونه‌ای که تا نیمه اول سال ۹۸ پروژه NGL۳۲۰۰ به بهره‌برداری برسد.
مقرر شد شرکت ملی نفت ایران به منظور استفاده حداکثری و بهینه از ظرفیت چاه‌های تولیدی میدان‌های مشترک غرب کارون، برای تهیه دستگاه‌های فرآورش نفت در میدان آزادگان جنوبی اقدام کند.
ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی وزارت نفت را مکلف کرد تمهیدات لازم  را در خصوص استفاده از ظرفیت و سازوکار قراردادهای جدید نفتی در توسعه فازهای بعدی میدان‌های مشترک غرب کارون به‌عمل آورد.
در این جلسه، نماینده وزارت نفت در گزارشی از توسعه میدان‌های مشترک نفتی غرب کارون همسو با اجرای بند ۱۴ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که بر افزایش ذخایر راهبردی نفت و گاز کشور به‌ویژه در میدان‌های مشترک تاکید دارد،‌ گفت: با برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌های توسعه‌ای، میزان برداشت ما از میدان‌های مشترک غرب کارون شامل میدان‌های یادآوران، آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، یاران جنوبی و یاران شمالی در منطقه مرزی با عراق امسال به ۳۲۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
وی با بیان این‌که میزان ذخایر نفت درجا در میدان‌های مشترک غرب کارون ۶۷ میلیارد بشکه است،‌ افزود: تولید از فاز یک توسعه میدان مشترک غرب کارون، ۵۳۵ هزار بشکه در روز برنامه‌ریزی شده است، همچنین ظرفیت نهایی (فاز ۲) تولید، یک میلیون و ۲۲۰ هزار بشکه در روز لحاظ شده است.
در این گزارش با اشاره به تاثیر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بر توسعه میدان‌های مشترک غرب کارون تصریح شد: از آثار پیشرفت این طرح‌ها، تجهیز منابع مالی کشور و حداکثرسازی استفاده از ظرفیت‌ها، توجه به استفاده از توان ساخت داخل، تاثیر مستقیم بر افزایش اشتغال و تاکید بر دانش بنیانی بوده است.
نورالدین شهنازی‌زاده، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت  و نماینده وزارت نفت با بیان این‌که در زمینه به‌کارگیری فناوری‌های روزآمد دنیا با هدف افزایش ضریب بازیافت از میدان‌های یادشده قراردادهایی با موسسه‌هایی معتبر داخلی و خارجی امضا شده است،‌ گفت: برای اجرای توسعه میدان‌های مشترک در غرب کارون، بالغ بر ۷۰ درصد از پروژه‌ها ازسوی پیمانکاران، مشاوران و سازندگان داخلی اجرا شده است.
وزارت نفت همسو با مسئولیت‌های اجتماعی منطقه در قالب طرح کمک در بخش‌های بیمارستان و درمانگاه، بهداشت، آب و فاضلاب، مدرسه‌سازی،‌ راه و شهرسازی، بیابان‌زدایی،‌ ورزش و جوانان و … اعتبارهایی بالغ بر ۴۹۰۰ میلیارد ریال لحاظ کرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *