خونی مصنوعی با ویژگی های کامل خون انسان+فیلم

گروهی پزشکی، در روسیه موفق شد با ساخت خونی مصنوعی، معمایی را که از دهه پنجاه قرن گذشته، افکار اندیشمندان جهان را به خود مشغول کرده بود حل کنند، دانشمندان دهها سال است در پی ساختن خونی هستند که ویژگی های خون انسان را دارا باشد، در نتیجه کشف گروه پزشکی روسی امیدها را برای کمک به بیمارانی که نیاز به تعویض خون دارند زنده کرده است.
خون مصنوعی که گروه پزشکی روسی موفق به ساخت آن شده است کرونیدون نام دارد و از نظر خصوصیات با دیگر خون های مصنوعی که پیش از این ساخته شده اند متمایز است زیرا از مهم ترین ویژگی آن این است که با همه گروههای خونی سازگار است، چنانچه ناقل هیچ نوع از بیماریهایی که از طریق خون منتقل می شوند نیست. تعذیه بافت ها و سلول ها به اکسیژن و تحریک خون سازی در بدن در صورت کاهش حجم خون نیز از دیگر ویژگی های این خون مصنوعی به شمار می آید.

آنا گونشاروا، مدیر مرکز پژوهش های علمی شهرستان اوبنینسک روسیه (از توابع استان کالوگا، واقع در102 کیلومتری جنوب غرب مسکو)، می گوید: « ویژگی هایی که این خون داراست سبب شده است تا نگاه دادسرای نطامی کشور به این اختراع جلب شود در نتیجه در حال حاضر با مدیریت علوم، زیر نظر وزارت دفاع روسیه، همکاری می کنیم. داروهایی که در حال حاضر نظامیان ما از آنها استفاده می کنند ویژگی‌های متفاوتی دارند در نتیجه ما آماده ایم تا بر اساس خواسته ها، برخی از ویژگی های اختراع جدید را تغییر دهیم.»

بر اساس عادات و رسوم در روسیه هر اختراع جدیدی که در این کشور به ثبت برسد، در بخش های نظامی نیز به کار گرفته می شود در نتیجه خون مصنوعی جدیدی که این کشور ساخته است در زمینه پزشکی نظامی به کار گرفته خواهد شد.
سرهنگ سرگئی استاریکوف رئیس بخش پزشکی و علوم بیولوژیک وزارت دفاع روسیه می گوید:« از نظر علمی برای تهیه خون جایگزین، از هموگلوبین موجود در خون گوساله استفاده می شود زیرا گاوها حیوانات درشت اندامی هستند و سطح اکسیژن موجود در هموگلوبین خونشان به مراتب بالاتر از میزان اکسیژن موجود در خون انسانهاست، ویژگی دیگر این است که این خون با مواد خام ارزان قیمت درست شده است.»
با توجه به نیاز شدید به خون در عمل های جراحی، به ویژه نیازمندی شدید به این مایع در میادین جنگ، تولید خون جایگزین سالهاست که مورد اهتمام محققان است.

منبع : گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی روسیا الیوم

لینک مشاهده فیلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *