تجهیزات نصب و راه اندازی فیبر نوری چیست؟

تجهیزات نصب و راه اندازی فیبر نوری چیست؟

پردیس فناوری کیش-طرح مشاوره متخصیص صنعت و مدیریت -گروه فناوری اطلاعات

مقدمه

در مقالات قبلی به شناخت  فیبر نوری و تجهیزات پسیو فیبر نوری پرداختیم در این مقاله به برسی ابزار های

مورد نیاز برای نصب و  راه اندازه فیبر نوری خواهیم پرداخت لطفا اگر تمایل به شناخت فیبر نوری و تجهیزات آن

داشتید دو مقاله قبل را  نیز مطالعه کنید.

چرا به این تجهیزات نیاز داریم؟

همانند کابل های مسی و آلونیومی برای بهره برداری از فیبر نوری نیز باید تجهیزات مشابه و خاصی استفاده نمود تا بتوان از فیبر نوری به عنوان یک ابزار برای انتقال دیتا بهره  برد.

برخلاف کابل های مسی نمی توان دو هسته  از  فیبر نوری را به سادگی به یکدیگر متصل کرد یا مثلا نمی توان دو تار فیبر را در هم تاباند و گره زد، برای اتصال این دو فیبر به یکدیگر یکسری پارامتر و معیار وجود دارد که باید به دقت اجرا شوند همچنین هر اشتباهی در اجرای این دستور العمل ها و استفاده غیر صحیح از این ابزار می تواند سبب توقف کل پروژه شود.

برخی از این ابزار مشابه کابل مسی هستند اما اکثر این ابزار  صرفا قابلیت استفاده روی فیبر را دارند.

تلاش میکنیم ابتدا ابزار مربوط به کابل و سپس ابزار مرتبط با اتصال کابل ها به یکدیگر و سپس ابزار تست را معرفی کنیم.

ابزار مرتبط با کابل شامل:

گِرد بُر:

این وسیبه برای برخی مدل از کابل هایی که در محوطه بیونی مورد استفاده قرار میگیرند شیلد یا محافظ زخیم دارند برای برداشتن شیلد مورد استفاده قرار می گیرد.

کابل بر

برای برش کابل های ضخیم باید از کابل بر استفاده نمود اگر لایه محافظ کابل نازک باشد می توان از  سیم چین یا دیگر موارد مثل کاتر نیز استفاده نمود.

 البته توصیه می شود به جهت حساس بودن فیبر نوری به میزان کافی و نه بیشتر برای برداشتن سطح کاور  یا قطع آن فشار وارد شود تا زخمی نشود  یا فیبر نشکند.

استریپر فیبر نوری

برای برداشتن ژاکت یا عایقی که دور تا دور فیبر نوری جهت محافظت از فیبر کشیده شده است باید از ابزاری استفاده شود که دقت بالایی داشته و باشد و هنگام برداشتن ژاکت فیبر نشکند یا زخمی نشود به این منظور از ابزاری موسوم به استیپر استفاده می کنیم که انواع مختلفی دارد در واقع استیپر هسته فیبر نوری را از کاور فیبر جدا می کند.

دونوع استریپر داریم:

نوع تمام اتوماتیک:در این نوع با گذاشتن فیبر داخل استیپر نیازی به فشار دست نیست و استریپر به شکل اتوماتیک هسته را از غلاف کاور جدا می کند

نوع غیر اتوماتیک:در این نوع با گذاشتن فیبر داخل استریپر باید فشار لازم به دستگاه به شکل فشار دست وارد شود تا هسته از کاور جدا شود.

دستمال بدون پرز و حاوی الکل

همانطور قبلا بیان کردیم یک لایه محافظ ژلاتینی برای محافظت از هسته در برابر گرد و غبار و همچنین مقاومت بیشتر در برابر ضربه دور فیبر کشیده شده است که برای از بین بردن این لایه از بیک دستمال مخصوص که پرز نداشته باشد استفاده که می تواند به شکل پیش فرض به روغن آغشته باشد یا به شکل درستی باید به الکل آغشته شود.

قیچی کولار

این قیچی برای موارد خاص و برای کابل هایی که دارای شیلد می باشند کولار مقاوم می باشند مورد استفاده می گیرند،کولار ماده ای بسیار محکم تر از فولاد می باشد و مقاومت بالایی در برابر ضربه و حرارت دارد و نمی توان با قیچی و کابل بر های عادی این لایه را برداشت.

ماژیک و الگوی استریپ

جهت علامت گذاری و برش دقیق و لختن کردن دقیق فیبر باید از الگوی دقیق تحت عنوان استریپ  استفاده کرد،تا فیبر را به شکل صاف و کامل جوش بخورد یا بتوان فیبر را دقیق و صاف در کانکتور قرار داد.

-اتصال در فیبر نوری به یکدیگر یا به کانکتور
کلیور Cleaver

همانطور که بیان شد برای انتقال اطلاعات در فیبر نوری به دلیل انتقال اطلاعات به شکل نوری باید مواردی را در نظر گرفت.

مشخصا هسته فیبر از جنس سیلیس می باشد که به شدت به شکست نور وانعکاس نور معروف است.

پس از برش هسته فیبر نوری هر چقدر هم دقت کنیم از محلی که فیبر برش داده شده است،فیبر دچار شکستگی ها نانو متری خواهد بود که همین برش ها با وجود ابعاد فوق العاده کوچک اما سبب پدیده شکست نور می شود لذا از کلیور پس از برش فیر نوری از نقطه قطع استفاده می کنیم تا سطحی که قرار است به یک فیبر دیگر یا یک کانکتور دیگر فیوژن شود یا در کانکتور متصل شود صاف برش داده شده و کمترین خطای شکست نور را در پایان داشته باشد.

کریمپ حرارتی heat shrink یا   Hot Crimp

همانند کابل های مسی ابزار تحت عنوان شیرینک داریم که در کابل های مسی از آن به شکل اختیاری استفاده می نمودیم اما در فیبر نوری پس از فیوژن باید بین نقطه جوش یک کریمپ حرارتی قرار داد که وظیفه آن محافظت نقطه جوش بین دو فیبر می باشد همچنین می تواند سبب افزایش مقاومت اتصال نیز شود.

کریمپ حرارتی در صورت مهارت کافی  قابلیت جمع شدن و چسبیدن به سطح کار به وسیله ابزار عادی همانند فندک را  دارد البته در اینجا برخلاف سیم های مسی،فیبر به حرارت بسیار حساس است پس بهتر است از ابزاری مثل سشوار صنعتی و ابزار شیرینگ موجود در برخی از دستگاه های فیوژن نمود تا این خطرات کاهش یابد.

فیوژن

پس از انجام مراحل بالا و  گذاشتن یک کریمپ حرارتی در انتهای یک از سیم ها آن ها را داخل دستگاهی موسوم به فیوژن قرار می دهیم.

این دستگاه وظیفه جوش بین دو فیبر یا پیکتل را برعهده دارد.

دستور العمل اجرای فیوژن
-درب دستگاه  فیوژن را باز کنید
-با استفاده از سلکتور  یا دکمه در نظر گرفته شده دو سر گیره را آزاد کنید
-دو سر فیبر یا یک سر پیکتل را روی دو سر گیره قرار دهید
-نوک دو سر فیبر بین  خط وسط در دستگاه و نقطه مشخص شده قرارا می دهیم
-با استفاده از دکمه های جو استیک به شکل دستی و اتوماتیک دو سر گیره را بالا و پایین می بریم و یا چپ
و راست البته این مورد بستگی به توانایی و قیمت دستگاه فیوژن دارد.
-اگر دستگاه فیوژن مانیتور داشته باشد می توان با استفاده از محور X,Y دو هسته را با یک دیگر تراز کرد و
کنترل بیشتری روی جوش مثلا کیفیت یا دقت آن داشت.
-اگر فیوژن قابلیت تشخیص اتوماتیک مسیر جوش را داشته باشد چناچه فیبر به خوبی تراز نشده باشد
دستگاه ارور می دهد و اجازه اجرای عملیات جوش را نمی دهد
-پس از تراز کردن هسته ها  با زدن دکمه OK یا START عملیات فیوژن شروع می شود.
-با پایان یافتن عملیات شیرینگ حرارتی را نیز نصب می کنیم
خب این مراحل اتصال و فیوژن دو فیبر به دیگر بود.
بسته به نوع دستگاهی که استفاده می کنید امکانات و آپشن دستگاه متفاوت می شود.
همچنین تعداد هسته های که می توان در یک لحظه فیوژن کرد بسته به نوع فیوژن متفاوت هست از فیوژن
تا 12 حتی بیشتر نیز می توان در بازار پیدا کرد.
تست فیبر نوری

بعد از انجام فیوژن بهتر است که قبل از اتصال کابل به تجهیزات ابتدا دستگاه را تست و سپس اقدام به نصب کنیم به طور عمده سه نوع دستگاه تست برای اندازه گیری قدرت سیگنال،افت سیگنال،خمش و… وجود دارد که برخی روش ها فقط یک یا دو مورد را پشتیبانی می کنند.

-روش تست فلوک

یکی ازتجهیزات تست و عیب یابی فیبر نوری، دستگاه فلوک می باشد. این وسیله شامل دو تکه است که هر کدام در یک سر فیبر نصب می شوند. سپس با ارسال پالس های نوری و دریافت در انتها اطلاعات را جمع آوری می کند.  تست فلوک با استفاده از روش های خاص تمامی پارامتر های مهم در ارتباط را مورد آزمایش قرار می دهد. در ذیل چند نمونه آورده شده است.

این دستگاه بسیار دقیق و گران قیمت بوده، و اطلاعات تهیه شده توسط آن با رسم نمودار های مختلف، به شکل فایل خارج می شود.

تست و گزارش قطع بودن کابل

آزمایش کیفیت کابل و تجهیزات به کار رفته

آزمایش کیفیت فیوژن های زده شده

گزارش خمش بیش از حد کابل

-استفاده از لیز برای تست و عیب یابی

این روش آسان ترین و ارزان ترین و همچنین ترین روش برای تایید صحت فیوژن می باشد البته این روش مکمل دو روش OTDR و  روش فلوک می باشد و به تنهایی معیار کافی برای سنجش دقت اتصال،افت سیگنال و… نیست البته باید توجه کرد که برد لیزر برای اندازه گیری باید متناسب با طول کابل باشد.

فیبر نوری در این روش به سر لیزر پیچ یا قفل می شود.

-تست OTDR

تست فیبر نوری OTDR بوسیله دستگاه تست OTDR که یک وسیله اپتو الکترونیک است برای آزمایش لینک فیبر نوری به کار می رود. این دستگاه یک سری از پالس های نوری را به داخل فیبر ارسال می کند و مورد آزمایش و بررسی قرار می دهد. این دستگاه امپدانس داخل کابل را اندازه گیری نماید، قدرت سیگنال برگشتی را اندازه گیری کرده و در نهایت یک نمودار ترسیمی را در اختیار ما قرار دهد.

بوسیله دستگاه OTDR طول فیبر، افت سیگنال و محل قطع فیبر را پیدا می کنیم.

برای آشنایی بیشتر با تجهیزات پسیو فیبر نوری روی این متن کلیک کنید

برای آشنایی بیشتر با فیبر نوری روی این متن کلیک کنید

مطالعه کامل در مورد OTDR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *