بازیافت کاغذ های باطله

بازیافت کاغذهای باطله

پردیس فناوری کیش-طرح مشاورین متخصصین صنعت و مدیریت-گروه محیط زیست

بازیافت کاغذهای باطله

امروزه تولید روزافزون زباله از جمله کاغذ و مقوا و دفع غیراصولی آن بدون توجه به مقوله بازیافت علاوه‌بر هدر دادن سرمایه‌های ملی باعث از بین رفتن منابع طبیعی می‌شود.

بازیافت فرآیندی است که طی آن مواد با ارزش موجود در زباله جداسازی و جمع‌آوری شده و به شکل اولیه یا به عنوان مواد خام برای تولید محصولات جدید به کار گرفته می‌شود.

بازیافت راه حلی است که نسبت به دفن یا سوزاندن مواد زائد و حتی در مورد کاغذ از تبدیل آن به کمپوست هزینه کمتری را به شهرداری‌ها تحمیل می‌کند و صرفه‌جویی در انرژی و محیط زیست تمیزتر اساس آن را تشکیل می‌دهد.

با بازیافت هر تن کاغذ باطله از قطع ۱۷ اصله درخت جنگلی جلوگیری می‌شود.

کاغذ چیست ؟

کاغذ به ماده‌ای گفته می‌شود که از خمیر کتان، پنبه، کنف، چوب، ضایعات کشاورزی یا از فرآیند بازیافت کاغذ باطله ساخته شود.

الیافی که در ساخت کاغذ به‌ کار می‌رود معمولاً طبیعی و شامل سلولز است؛ و به دو روش شیمیایی و فیزیکی است. به این صورت که الیاف سلولوزی را در آب قرار می‌دهند تا رطوبت کافی جذب و حالت خمیری و نرم پیدا کند. سپس یر روی یک صفحه شبکه‌ای قرار می‌دهند تا خشک شود و حالت یک‌دست پیدا کنند. الیاف نیز با از دست دادن رطوبت خود به یکدیگر نزدیک می‌شوند و در نقاطی که روی یکدیگر قرار گرفته‌اند یک پیوند شیمیایی ایجاد می‌شود که این الیاف را به هم متصل می‌کند.

بازیافت کاغذ

تولید کاغذ از کاغذهای باطله، سود بسیاری به همراه دارد و قطعاً موجب اشتغال زایی می‌شود. بسیاری از شرکت ها وجود دارند که با دریافت پسماندهای خشک در درب منزل مشتریان، علاوه بر آسان تر کردن کار بازیافت کنندگان، به آنان هزینه نیز پرداخت می‌کنند.
از کاغذهای باطله می‌توان در تولید انواع فلوتینگ، کرافت و لاینر، خمیر کاغذ، تیشو، مقوای دوبلکس، مقوای صنعتی و… استفاده کرد.
کارخانه‌ها کاغذ باطله مورد نیاز خود را از تجار تهیه می‌کنند. معمولا، کارخانه‌های بازیافت بزرگ یک بنگاه جمع آوری کاغذ دارند که کارشان جمع آوری و تدارک مواد اولیه کارخانه است.این روش، سبب اطمینان خاطر مدیریت کارخانه می‌شود.
برای اینکه کاغذ باطله و مصرف شده از دست مصرف کننده بدست کارخانه برسد، مراحل ذیل باید طی شود:
۱) تماس خریدار با تولید کننده کاغذ باطله و هماهنگی با او

۲) جمع‌آوری کاغذهای باطله توسط تولید کننده کاغذ باطله
بسته به نوع کاغذ باطله روش جمع آوری آن به 3 دسته تقسیم میشود:
کاغذهای باطله صنعتی و تجاری ، کاغذهای باطله اداری ، کاغذهای باطله خانگی
۳) جمع‌آوری این کاغذها توسط خریدار
بنگاه‌های تجاری دو نوع مشتری دارند: آن‌هایی که از این شرکت‌ها خدمات دریافت می‌کنند (جمع آوری زباله‌ها و کاغذهای باطله) و کارخانه‌های بازیافت که خریدار کاغذ باطله هستند.
۴) جابجایی، دسته بندی و انتقال کاغذهای باطله به کارخانه توسط خریدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *