اهمیت بازار عراق برای ایران با تحریم‌های آمریکا دوچندان شده است

شبکه آمریکایی فاکس نیوز طی گزارشی از حضور پررنگ ایران در نمایشگاه تجاری بغداد نوشت: تحریم های آمریکا علیه ایران اهمیت این نمایشگاه و بازار عراق را برای شرکت های ایرانی دوچندان کرده است .

تاجران ایرانی در نمایشگاه بین المللی بغداد حضور پررنگی داشتند. فرش های رنگارنگ ایرانی ناظران را تحت تاثیر قرار می دهد و غرفه های دیگر هم جدیدترین تولیدات ایران در ژنراتورهای برق و ابزار های صنعتی را به نمایش گذاشته اند .
نمایشگاه بین المللی سالانه بغداد برای شرکت‌های ایرانی رویدادی بزرگ است.صادرکنندگان فرش، مواد غذایی و تجهیزات سنگین، انتظار دارند فروش خوبی در اقتصاد وابسته به واردات عراق داشته باشند .
ولی نمایشگاه امسال اهمیت بیشتری دارد. ایران به تازگی تحت تحریم های جدید و یکجانبه آمریکا قرار گرفته است و انتظار دارد همسایه‌اش خواهان صادرات محصولات کشاورزی، کارخانه ای و انرژی آن باشد .
ایرج مسجدی سفیر ایران قول داد تجارت روبه رشد ایران با عراق ادامه یابد. او گفت که تحریم ها بر روابط بین دو کشور تأثیری ندارد.
دونالد ترامپ در ماه مه آمریکا را از معاهده برجام بیرون کشید. این معاهده بین ایران و قدرت های جهان بسته شده بود. ناظران سازمان ملل می گویند ایران همچنان متعهد به این قرارداد است. طی این معاهده ایران توافق کرده غنی سازی اورانیوم را محدود کند و در عوض تحریم‌های بین‌المللی برداشته شوند .
از آن زمان، ترامپ «سخت ترین تحریم ها» را بر ایران اعمال کرده است که طی آن صادرات نفت ایران ضربه خورد و ریال بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داد هرچند اقتصاد های مهم دیگر مثل اروپا، روسیه و چین حاضر نشدند چنین اقداماتی علیه ایران انجام دهند و ایران هنوز می تواند با دنیای خارج معامله کند .
عراق دومین بازار بزرگ صادرات ایران است. از سال 2003 پس از اینکه حمله آمریکا باعث شد عراق درگیر جنگ داخلی شود، این کشور از مواد غذایی گرفته تا ماشین آلات، از برق گرفته تا گاز طبیعی، به ایران وابسته شد .
مسجدی تاکید کرد که تجارت بین ایران و عراق امسال به 8.5 میلیارد دلار می‌رسد و گفت که دورنمای ایران رسیدن به 22 میلیارد دلار تجارت سالانه است یعنی بیش از سه برابر هفت میلیارد دلار معامله ای که در سال 2017 داشتیم.
مسجدی گفت:« ما خود را به دلار گره نمی زنیم» .
بیش از 60 شرکت ایرانی در نمایشگاه بغداد حاضر هستند. این نمایشگاه تا 19 نوامبر برقرار است .
میرزاد، مدیرعامل یک شرکت ایرانی که ژنراتور و سایر تجهیزات الکترونیکی را می فروشد گفت هدفش معاملاتی با ارزش یک میلیون دلار است. او نگران محدودیت‌های جدید دلار نیست چون معامله ها را می توان با دینار انجام داد .
عراق به گاز طبیعی ایران برای تولید برق نیاز دارد. کاهش موقت برق در تابستان گذشته باعث ناآرامی در استان‌های جنوبی عراق شد. سفیر آمریکا در بغداد در پنج شنبه گذشته اعلام کرد یک معافیت 45 روزه به عراق برای ادامه خرید گاز و برق از ایران می دهد .