انواع نرم افزار حسابداری

انواع نرم افزار حسابداری 

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه مدیریت مالی:

نرم افزارحسابداری معمولا بر حسب اندازه فعالیت و نیاز و توان مالی شرکت ها انتخاب ،خریداری و نصب و راه اندازی می شوند.

در حال حاضر در سیستم حسابداری شرکتها و موسسات به منظور پردازش ،ثبت و نگهداری رویدادهای مالی که بر حسب خصوصیات صنعت متنوع و متعدد هستنداز یک سو واز سوی دیگرتهیه گزارش های مالی و متعاقبا دسترسی به اطلاعات سودمند در زمانی کوتاه نیازمند ابزارهایی هستیم.

این ابزارها بر حسب نیاز شرکتها و موسسات به مروز زمان تولید و توسعه یافته و چنانچه ایرادهایی در زمان استفاده داشته اند بر طرف گردیده و تکامل یافته اند، هم اکنون یکی از ابزارهایی که برای ثبت و نگهداری و تهیه گزارش های مالی مورد استفاده قرار می گیرد ،نرم افزارهای حسابداری هستند.

برآن شدیم که یک بررسی اجمالی از نرم افزارهای مورداستفاده در سیستم های اطلاعاتی حسابداری شرکتها داشته وفهرستی از آنها تهیه و در این مطلب به معرفی آنها بپردازیم .

ابتدا لازم است یک دسته بندی از شرکتها بر حسب اندازه فعالیت و توان مالی داشته باشیم.

در طبقه بندی شرکتها و موسسات ، آنها را به سه دسته از نظر اندازه فعالیت طبقه بندی می کنند .

۱.دسته اول کسب و کارهای بزرگ که دارای توان مالی زیاد و حجم کار خیلی زیاد هستند.

۲.دسته دوم کسب وکار های متوسط که دارای توان مالی و حجم کار متوسط اما رو به رشد هستند .

۳.دسته سوم کسب وکارهای کوچک که دارای توان مالی و حجم کار محدود هستند لیکن فراوانی آنها نسب به دسته اول و دوم بیشتر است.

 

در هر صورت چنانچه یک فارغ التحصیل حسابداری قصد دارد در حرفه حسابداری وارد شود باید حداقل شناختی از نرم افزارهای حسابداری مورد استفاده در شرکتها و موسسات داشته و دست کم مهارت کاربرد نرم افزارحسابداری و نرم افزار پرکاربرد و کلیدی Excel را داشته باشد.

اما لازم است تاکید کنیم مهارت کاربرد نرم افزار حسابداری برای اشتغال در حرفه حسابداری و حسابرسی کافی نیست، در کنار این مهارت باید مهارتهای اساسی حسابداری نیز دارا بود .

متاسفانه در سالهای اخیرفارغ التحصیلان حسابداری با تصور اینکه اگر مهارت استفاده از نرم افزارحسابداری را داشته باشند زمینه اشتغالشان فراهم می شود ، وقت و پول زیادی را در راه آموزش و یادگیری نرم افزار حسابداری صرف کرده اند که با کمال تاسف باید گفت وقت و پولشان را تلف کرده اند و توفیقی نصیب آنها نشده است.

 

به هر حال در زیر باتهیه فهرست نرم افزارهای پرکاربرد، اختصاصی ، تخصصی ، سازمانی مورد استفاده در شرکتها و موسسات و اصناف ( مشاغل)، اقدام به معرفی آنها کرده ایم .

لازم به ذکر است این نرم افزارها به صورت واحد ، تحت شبکه ، چند کاربره و یکپارچه که نمونه ای خیلی کوچک از بکارگیری روش ERP است ،در سیستم های اطلاعاتی بنگاه های اقتصادی ،وزارتخانه ها ،سازمانهای دولتی، نهادهای عمومی یا بطور کلی موسساتی که با حساب و کتاب و ورود و خروج منابع سرو کار دارندو نیازمند اطلاعات مالی هستند،کاربرد دارند.

 

خاطر نشان می سازد این نرم افزارها به تنهایی قادر به برآورده کردن نیازهای اطلاعاتی شرکتها و موسسات نیستند بلکه نقش اصلی بکارگیری آنها را عامل انسانی بعهده دارد، آنها ابزاری هستند در دستان انسانهای متخصص، با دانش و تجربه بعنوان حسابدار تا در جهت تولید اطلاعات ارزشمند مالی برای تصمیم گیری بکار گرفته شوند.

 

نرم افزارهای حسابداری عمومی و پرکاربرد

۱.نرم افزار حسابداری ( پر کاربرد ترین نرم افزار)

۲.نرم افزار حقوق ودستمزد

۳.نرم افزار انبار( مدیریت و کنترل موجودیهای جنسی)

۴.نرم افزار مدیریت فروش

۵.نرم افزارخزانه داری(مدیریت وجه نقدو اسنادبهادار ،دریافت وپرداخت)

۶.نرم افزاردارائیهای ثابت(اموال)

۷.نرم افزار بهای تمام شده( حسابداری صنعتی )

۸.نرم افزار خرید و تدارکات و قراردادها

نرم افزارهای نامبرده شده فوق غالیا در شرکتهای تولیدی ، بازرگانی و خدماتی و حتی پیمانکاری کاربرد دارند و آموزش و یادگیری بکارگیری ردیف ۱ برای ورود به بازارکار حسابداری لازم است ، اما کافی نیست!

 

نرم افزارهای اختصاصی مورد استفاده در شرکتها و موسسات

۹.نرم افزار سفارشات خارجی(اعتبارات اسنادی)

۱۰.نرم افزار پخش مویرگی

۱۱.نرم افزارحسابداری دولتی

۱۲.نرم افزار خدمات پس از فروش

۱۳.نرم افزار حسابرسی

۱۴.نرم افزار بودجه و اعتبارات

۱۵.نرم افزار مدیریت سهام

نرم افزارهای نامبرده شده ردیف ۹ تا ۱۰ نرم افزارهای مخصوص هستند که در عموم شرکتها کاربرد ندارند و کاربرد آنها بیشتر در شرکتها و موسساتی که نوع خاصی از امور حسابداری و حسابرسی را به اجرا می گذارند کاربرد دارد.

یادگیری کاربرد آنها نیازمند صرف وقت و دارا بودن دانش و تجربه و تخصص مربوط به کارگیری آنها ست.

 

نرم افزار سازمانی بیمه و مالیات (تکلیفی)

۱۶.نرم افزار بیمه تامین اجتماعی

۱۷.نرم افزار ارسال لیست مالیات حقوق کارکنان

۱۸.نرم افزارتحت وب اظهارنامه مالیات برارزش افزوده

۱۹.نرم افزار اظهارنامه عملکرد اشخاص حقوقی ( مالیات بردرآمد)

۲۰.نرم افزار اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی گروه اول ( مالیات بردرآمد)

۲۱.نرم افزار اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی گروه دوم ( مالیات بردرآمد)

۲۲.نرم افزار اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی گروه سوم ( مالیات بردرآمد)

۲۳.نرم افزار اظهارنامه درآمداملاک مخصوص اشخاص حقیقی

۲۴.نرم افزارگزارش فصلی خریدوفروش آنلاین و آفلاین( TTMS)

نرم افزارهای ردیف ۱۶ تا ۲۴ تولید شده بوسیله سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی است که برای اجرای تکالیف قانونی مربوطه کاربرد دارند.

افرادی که می خواهند این نرم افزارها را بکار بگیرند ضرورت دارد از دانش و مهارت در موضوع قانون تامین اجتماعی و قانون مالیاتها برخوردار باشند و این مهم فقط با آموزش مالیات و بیمه امکانپذیر است.

 

نرم افزارهای تخصصی شرکتها و موسسات

۲۵.نرم افزارحسابداری پیمانکاری وساختمان

۲۶.نرم افزارحسابداری لیزینگ

۲۷.نرم افزار سیستم بانکداری

۲۸.نرم افزارحسابداری صرافی

۲۹.نرم افزار حسابداری بیمارستانی و مراکز درمانی

۳۰.نرم افزارحسابداری صنف طلا فروشی

۳۱.نرم افزار حسابداری صنف رستوران

۳۲.نرم افزار حسابداری آژانس های هواپیمایی

۳۳.نرم افزار حسابداری اصناف ،مشاغل 

و سایر نرم افزارهای تخصصی که نامشان در فهرست فوق نیامده است. 

همانطور که از نام نرم افزارهای معرفی شده ردیف ۲۵ لغایت ۳۳ بر می آید نشان می دهد که این نرم افزارها برای صنایع ،شرکتها و اصناف خاصی طراحی و عرضه شده است ، البته با طراحی هایی که در این نوع نرم افزارها بعمل آمده تسهیل کننده جریان امور حسابداری درشرکتهایی که این نرم افزارها را بکار گرفته اند.

ولی لازم است یادآوری کرد حتی در این نوع صنایع و اصناف و مشاغل هم چنانچه طراحی کدینگ و سرفصل ها متناسب با گردش کارمخصوص این قبیل شرکتها صورت گیرد چه بسا نیازی به استفاده از نرم افزارهای تخصصی نباشد چنانکه شاهد هستیم بسیاری از این نوع شرکتها از همان نرم افزارهای عمومی و پر کاربرد استفاده می کنند. 

خیلی از شرکتها با برون سپاری خدمات حسابداری خود بدون استفاده از نرم افزارهای تخصصی امور حسابداری خود با صرفه جویی قابل توجه به انجام می رسانند. 

 

و در نهایت :

۳۴.نرم افزار فوق العاده کاربردی Excel

به قول یکی از دوستان حسابدار نرم افزار Excel جواهری است در اختیار حسابداران که بوسیله آن می توانند امور حسابداری از قبیل محاسبات حقوق و دستمزد، تهیه بهای تمام شده ، تهیه صورتهای مالی اساسی و… را انجام دهند ، علاوه بر این گزارش های حسابداری ، مدیریتی خیلی خوبی تهیه و ارایه کنند و بدینوسیله ابتدا در وقت خود صرفه جویی کنند و بعد شایستگی خود را نشان دهند.

ما به دوستان فارغ التحصیل فاقد سابقه شغلی پیشنهاد می کنیم نگران سابقه شغلی نباشید ،اگر شما با گذراندن دوره کارآموزی حسابداری و ارتقاء مهارت و تجربیات خود بویژه مهارت برجسته کاربرد Excel در حسابداری ، بتوانید در مصاحبه های شغلی اثبات کنید که دارای توانایی کاربرد  Excelدر امور حسابداری هستید،این مهارت یک مزیت قابل توجه و ممتاز محسوب و شانس اشتغال شما را بالا می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *