آسیب های حرفه وکالت

آسیب های حرفه وکالت از زبان وکلا:

پردیس فناوری کیش _طرح مشاوره تخصصی صنعت و مدریت _گروه خدمات عمومی:

      وقتی شروع به مطالعه درباره آسیبهای خدمات حقوقی و وکالت کردم به مطالب جالبی برخوردم که همه از نگاه و زاویه دید خود حقوقدانها و وکلا بود! من قصد داشتم برای تکمیل اطلاعاتم پیرامون موضوعی که برای عمیق شدن انتخاب کرده ام مطلب بنویسم ولی صلاح دیدم از زبان و قلم خود این صنف فعلا مطالبی گزینش و منتشر کنم.

     طبیعتا هر نهاد خدمت دهنده به جامعه (فارغ از نوع و جنس خدمت) دچار ضعفها و آسیبهایی هست که ریشه ای بودن نیازها و مشکلات حقوقی مردم ما باعث شده مشکلات و مسائل این حوزه بسیار پراهمیت باشد و صریحا در وضعیت جامعه به چشم بیاید.

     نهاد وکالت یکی از قدیمی ترین نهاد های مدنی ایران است که متأسفانه باوجود قدمت یکصد ساله خود نتوانسته آنچنان که شایسته است جایگاه واقعی خود را در جامعه بیابد. این را شاید بتوان نتیجه عملکرد مدیریت کانون وکلا در دو دهه گذشته دانست که با عدم درک صحیح از واقعیت های جامعه به دور خود پیله ای تنیده تا آنجاکه «وکلای جوان» نیز خود را نسبت به این نهاد بیگانه می بینند. یکی از راه های شناساندن نهاد وکالت به جامعه وایجاد ارتباط بین وکلا ومردم «تبلیغات» است

     تبلیغات می تواند هم معرف کلیت نهاد وکالت وترویج فرهنگ وکالت در جامعه باشد وهم می تواند موجب معرفی «توانایی های وکلای جوان وشایسته» در امر وکالت ومؤسسات حقوقی به نیازمندان به این خدمات باشد که خود نیز مروج فرهنگ وکالت در سطح جامعه است.در معرفی کلیت نهاد وکالت که متولی آن کانون وکلای دادگستری است عملاً قدم مثبتی را تاکنون از سوی کانون شاهد نبودیم و در خصوص «معرفی وکلای شایسته به جامعه» نیز متأسفانه کانون وکلا با تفاسیر انتزاعی خود مانع تبلیغات وگسترش فرهنگ وکالت در لایه های مختلف جامعه می شوند.

 همچنین این نگارنده که نامی هم از او برده نشده چنین ادامه می دهد (منبع):

      لذا وکلای جوان معتقدند که وکلای قدیمی وبا سابقه که ارکان کانون را سالیان متمادی در اختیار خود گرفته اند با تفاسیر غیر حقوقی مانع رشد وکلای جوان می شوند.گذشته از چنین استنباطی در عمل نیز عملکرد کانون وکلا موجب شد تا اداره ثبت شرکت ها بدون اخذ پروانه وکالت به هرمراجعه کننده مجوز ثبت مؤسسه حقوقی داده ومؤسسات مذکور در حیاط خلوت ایجاد شده از سوی کانون وکلا اقدام به تبلیغات گسترده و بی ضابطه در جراید ورسانه ها كرده ونقش واسطه ودلال را در جذب موکل ایفاء کنند وبا مبالغ بسیار پایین وکلای دادگستری را به استخدام خود در می آورند که جایگاه وکالت را تنزل داده است .

     النهایه به نظر می رسد با توجه به عدم تصریح قانون در منع تبلیغ در امر وکالت واز طرفی محجور ماندن نهاد وکالت تبلیغ قانونمند وکلا نه تنها منافی شأن وکالت نبوده بلکه موجب ارتقای شأن وجایگاه وکیل ونهادینه شدن وکالت در جامعه خواهد شد.

شخص دیگری، مشکلات وکالت و نهاد مرتبط را اینگونه بیان می کند (منبع):

یکی دیگر از راهکارهای رفع آسیب های وکالت تعیین حداقل و حد اکثر سن لازم برای ورود به حرفه وکالت و تعیین سن مناسب بازنشستگی با ساختار رفاه و تامین اجتماعی شایسته برای شاغلین وکالت به نحوی که با خیال راحت به دوران بازنشستگی وارد شوند. … درحالی که در کشور چند صد دانشکده حقوق با هزاران تحصیل کرده جوان بیکار حقوق وجود دارند، افرادی که ۳۰ سال خدمت کرده اند وبه مشاغل دیگری مشغول بوده اند بدون آزمون وارد حرفه وکالت می شوندو عرصه را بر وکلا جوان که هیچ منبع درآمدقبلی ندارند تنگ می کنند.

      این امر نیز یکی از آسیب های جدی حرفه وکالت می باشد که بازنشستگان دستگاههای قضایی،اداری و لشگری به حرفه وکالت ورود پیدا می کنند. حتی قضات اخراجی نیزبا وجود رد تقاضا از جانب کانونهای وکلا به حکم دادگاه عالی انتظامی قضات موفق به اخذ پروانه وکالت می شوند. واین تناقضی آشکار است که شخصی به علت تخلف شایسته قضاوت نباشد ولی بتواند وکالت نماید، یعنی اهمیت و حساسیت حقوق مردم در دست چنین وکلایی فاقد ارزش است؟اگر این فرد صلاحیت قضاوت نداشته قطعا صلاحیت وکالت هم ندارد. وکالت وقضاوت دوروی یک سکه هستند، و ورود چنین افرادی به حرفه وکالت ناشی از تناقض در بحث نظارت از جانب دستگاه قضایی می باشد.

شما که در حوزه وکالت فعالیت می نمایید می توانید در طرح ملی مشاوره تخصصی صنعت و مدیریت عضو شوید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *