12 هزار میلیارد تومان برای توسعه روستاها اختصاص یافت

 

به نقل از مرکز مشاوره صنعت ipcc رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با موافقت رهبر معظم انقلاب و تامین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی، 12 هزار میلیارد تومان برای اعطای تسهیلات ارزان قیمت به منظور گسترش فرصت های شغلی در روستاها اختصاص پیدا کرد.این تسهیلات با نرخ سود حدود پنج درصد در اختیار کسانی قرار می گیرد که می خواهند در مسیر اشتغالزایی روستاییان در بخش های صنعتی، تولیدی، کشاورزی و سایر فعالیت ها، سرمایه گذاری کنند.
وی با اشاره به این که مساله اصلی در روستاها تنها به فعالیت های زیرساختی مربوط نمی شود، بیان کرد: اگر وضع اقتصادی روستاها، سامان نیابد و چرخه کار و تولید در این مناطق به کار نیفتد، بازهم شاهد مهاجرت روستاییان به شهرها خواهیم بود.
وی ادامه داد: تسهیلات درنظر گرفته شده برای افزایش فرصت های شغلی در روستاها می تواند حجم اقتصاد روستاها را گسترش دهد و موجب پایداری جمعیت روستایی کشور شود.
لاریجانی گفت: متقاضیان دریافت این تسهیلات می توانند با راه اندازی کارگاه های تولیدی و ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در مناطق روستایی علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی در این مناطق، سرمایه گذاری مناسبی انجام دهند.
وی بیان کرد: سرمایه گذاران بسیاری وجود دارند که در محیط روستا رشد یافته اند و علاقه مند به فعالیت های اقتصادی در آن هستند؛ بنابراین مسئولان باید با تشویق این افراد و جذب سرمایه های آنان، زمینه پیشرفت روستاها را بیش از پیش فراهم کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که باید از بودجه اختصاص یافته به این طرح در کوتاه ترین زمان استفاده کرد، ادامه داد: اگر این طرح در سال جاری بتواند به موفقیت های پیش بینی شده دست یابد، می توان آن را در سال های آینده با قدرت بیشتری پیگیری کرد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: حضور مردم در مناطق روستایی به منظور تفریح خوب است اما باید کاری کرد که زمینه انجام فعالیت های اقتصادی در این مناطق فراهم شود.
وی افزود: در بسیاری از مناطق روستایی کشور همچون استان قم که با مشکل کم آبی مواجه است می توان با ایجاد گلخانه به صورت چهار فصل به فعالیت های کشاورزی پرداخت و این مساله نیز باید مورد توجه برنامه ریزان قرار گیرد.
وی با اشاره به این که رهبر معظم انقلاب روند طرح های انجام شده برای گسترش فعالیت های اقتصادی در روستاها را به طور مرتب پیگیری می کنند، ادامه داد: روستاها باید چرخه اقتصادی مطلوب داشته باشند وگرنه هرچقدر هم که طرح ایجاد زیرساخت های رفاهی همچون آب رسانی و گاز رسانی به مناطق روستایی دنبال شود، نتیجه مورد نظر را در پی نخواهد داشت.
لاریجانی گفت: این طرح باید با نظارت دستگاه های اجرایی به طور دقیق عملیاتی شود و اولویت دریافت تسهیلات با روستاییانی باشد که توانایی سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی را دارند.
وی افزود: مهاجرت روستاییان به شهرها در ایران از نرخ متوسط جهانی بیشتر است و اجرای طرح های اشتغالزایی در مناطق روستایی می تواند این اشکال را در سطح ملی برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *