کیفیت و مطابقت با استانداردها، ۲ الزام اساسی در ساخت تجهیزات نفتی

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری، بر ضرورت توجه سازندگان داخلی به ۲ اصل کیفیت و مطابقت با استانداردها در ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت تاکید کرد.
به گزارش شانا، حبیب‎اله بیطرف دیروز (یکشنبه، ۲۳ مهرماه) در آیین گشایش دوازدهمین نمایشگاه بین‎المللی و تخصصی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی شیراز گفت: تجهیزات صنعت نفت را نمی‎توان دست کم گرفت؛ زیرا کوچکترین خللی در یک تجهیز می‎تواند خسارت‌های جبران‎ناپذیری به همراه داشته باشد و منجر به اتلاف وقت و هزینه شود.
وی با اشاره به این‎که وزارت نفت در طرح بومی سازی ۱۰ گروه خانواده کالاهای پرمصرف صنعت نفت، ارزیابی فناورانه ساخت محصولات را با همکاری دانشگاه صنعتی شریف در دستور کار دارد، ادامه داد: افزون بر این‌که باید از کیفیت در ساخت تجهیزات مطمئن شویم، سازندگان داخلی طرف قرارداد باید برنامه انتقال فناوری را نیز ارائه دهند.
معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری از برگزاری مناقصات هفت گروه کالایی و امضای بالغ بر ۵۰ قرارداد در مسیر تحقق اهداف این طرح خبر داد و گفت: در این میان، برخی شرکت‎های طرف قرارداد، در حال تامین منابع اولیه و ایجاد خط تولید هستند و برخی دیگر هم در حال تولید کالای مدنظر هستند و به‌زودی آن را ارائه خواهند داد.
بیطرف گفت: افزون بر طرح بومی‎سازی ۱۰ گروه خانواده کالاهای پرمصرف صنعت نفت، پروژه توانمندسازی و ظرفیت‎سازی داخلی در قراردادهای جدید نفتی شامل زمینه‎سازی انتقال فناوری از طریق شرکت‎های اکتشاف و تولید با مشارکت شرکت‌های معتبر بین‎المللی هم در مسیر توانمندسازی شرکت‎های ایرانی در دستور کار وزارت نفت قرار دارد.
وی با اشاره به همکاری‎های گسترده وزارت نفت با دانشگاه‎ها و مراکز تحقیقاتی کشور، از پروژه‎های انتقال و توسعه فناوری بخش بالادست و پایین دست که با امضای ۹ قرارداد توسعه فناورانه میدان‌های نفتی در بخش بالادست و امضای ۱۲ قرارداد تولید محصولات فناورانه در بخش پایین دست صنعت نفت همراه بوده است، به عنوان مصادیق این همکاری نام برد.
معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری که در آیین گشایش نمایشگاه بین‎المللی و تخصصی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی شیراز سخن می‏‌گفت، به دانشگاه شیراز هم اشاره کرد و افزود: این دانشگاه هم در قراردادهای فناورانه بالادست و هم در قراردادهای فناورانه پایین دست با شرکت‎های اصلی وزارت نفت همکاری می‎کند.
بیطرف با اشاره به ظرفیت‌‎های بسیار صنعت نفت و گاز ایران و برنامه‎های اساسی وزارت نفت برای بهره‎برداری بهینه از این ظرفیت‌ها، اظهار امیدواری کرد با توسعه میدان‌ها در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی، اجرای بسته پنج میلیارد دلاری قراردادهای نگهداشت و افزایش تولید و بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی، گام‎های موثری در این مسیر برداشته شود.
دوازدهمین نمایشگاه بین‎المللی و تخصصی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی شیراز، از عصر یکشنبه (۲۳ مهرماه) در محل دائمی نمایشگاه‎های بین‎المللی استان فارس در شیراز آغاز به‌کار کرده است و ۲۶ مهرماه به کار خود پایان می‎دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *