کلانتری: حمایت از ارتقای معیشت جوامع بومی در اولویت صنعت گردشگری قرار گیرد

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مصادیق گردشگری پایدار، اکوتوریسم یا طبیعت‌گردی است، گفت: اولویت نهادن حمایت از طبیعت بکر ایران و ارتقای معیشت جوامع بومی و محلی، منجر به رونق بیشتر صنعت گردشگری در کشور می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان‌ حفاظت محیط زیست، کیومرث کلانتری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت روز جهانی گردشگری در پیامی اعلام کرد که سازمان جهانی گردشگری عبارت “گردشگری و توسعه روستایی” را به عنوان شعار روز جهانی گردشگری سال 2020 برگزیده است.

در متن این پیام آمده است:

این شعار به خوبی نقش پررنگ گردشگری را در ایجاد انگیزه، شغل و ارتقاء معیشت جوامع روستایی  و به تبع آن توسعه روستاها  و تمرکززدایی از شهرها نمایان می‌کند.

گردشگری فرصتی طلایی برای جوامع محلی و روستایی محسوب شده تا با بخشیدن رنگ و بویی تازه به فرهنگ و آداب و سنن این جوامع  به حفظ و ترویج آن‌ها کمک  کرده، این جوامع را هر چه توانمندتر ساخته و سبب کاهش فقر و بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی جوامع محلی می‌شود.

گردشگری با ایجاد درآمد برای همه اقشار جامعه روستایی به ویژه زنان و جوانان نه تنها مانع مهاجرت از روستاها به شهرها می‌شود، بلکه گاهی به مهاجرت معکوس نیز ترغیب می‌‌کند. 

یکی از مهم‌ترین مصادیق گردشگری پایدار، اکوتوریسم یا طبیعت‌گردی است که با تمرکز بر قدر و منزلت سرمایه‌های طبیعی و تقویت و ترویج تعامل پایدار انسان با طبیعت، حفاظت هر چه بیشتر از منابع طبیعی و تنوع زیستی و بهره‌برداری پایدار از آن را به ارمغان می‌آورد.

بررسی جغرافیای طبیعی ایران و نیز امکان‌سنجی هرکدام از جاذبه‌های اکوتوریسمی قابل سرمایه‌گذاری در کشور، بیانگر آن است که طبیعت‌گردی در ایران یک منبع نهفته مهم اقتصادی کم‌نظیر و مستعد است.

تنها دو رشته‌کوه مرتفع و وسیع البرز و زاگرس، مجموعه‌ای از چشم‌اندازهای کوهستانی و جنگلی با شرایط اقلیمی معتدل و سرد حتی با یخچال‌های دائمی را ایجاد کرده‌اند. این تنوع جغرافیایی کم‌نظیر، زمینه را برای غنای قابل توجه تنوع زیستی و فرهنگی در کشور فراهم کرده است. 

وجود بزرگترین دریاچه جهان در شمال کشور، وجود بیش از 50 دریاچه و تالاب در داخل کشور، جنگل‌های انبوه شمال ایران  که آخرین بازمانده جنگل‌های هیرکانی در جهان هستند، بیابان‌های وسیع و کویرها بخشی از منابع ‌طبیعی بالقوه ایران را تشکیل می‌‌دهد. 

معیشت کوچ‌نشینی نیز از دیگر داشته‌های ارزشمند طبیعت‌گردی در ایران به شمار می‌‌رود. بدون تردید طبیعت‌گردی در ایران از مزیت نسبی افزون‌تری نسبت به دیگر شاخه‌های توریسم برخوردار است. در توسعه اکوتوریسم نقش دولت و سازمان‌های دولتی مرتبط به ‌عنوان یکی از عوامل مؤثر بسیار مهم و اساسی است.

در کشور ایران متولی کلان توسعه گردشگری و طبیعت‌گردی، وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی است در حالی که امور مربوط به تفرج در محیط‌های حساس طبیعی بر عهده سازمان‌ حفاظت ‌محیط‌زیست و سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور است.

توسعه و ترویج مطلوب طبیعت‌گردی بدون همکاری و تعامل این سازمان‌ها و به‌کارگیری پتانسیل‌های در اختیار آنها میسر نخواهد شد. 

خوشبختانه در سال‌های اخیر اقدامات بسیار خوبی از ایجاد تعامل بین سازمان‌های مؤثر در این امر صورت گرفته ‌است که تشکیل کمیته ‌ملی طبیعت‌گردی با عضویت سازمان‌ حفاظت محیط‌ زیست، سازمان میراث‌ فرهنگی و گردشگری و سازمان جنگل‌ها و مراتع و تصویب آیین‌نامه طبیعت‌گردی و تفاهم‌نامه‌های بین دستگاه‌های عضو و بررسی طرح‌های کلان طبیعت از آن جمله است.

متأسفانه با شیوع بیماری کرونا و گسترش جهانی این بیماری، محدودیت‌های ایجاد شده در سفرها به‌ویژه سفرهای بین‌المللی و کاهش چشمگیر گردشگران، صنعت گردشگری را به شدت با بحران مواجه کرده و بسیاری از مشاغل و شاغلین وابسته به این صنعت را در شرایط سخت قرار داده و به تبع آن معیشت افراد و جوامعی را که وابستگی مستقیم به گردشگری داشته‌اند با مخاطره روبرو کرده است که امیدواریم به لطف الهی هرچه زودتر این شرایط بهبود یابد.

ضمن عرض تبریک به مناسبت روز جهانی گردشگری امید است با اولویت نهادن حمایت از طبیعت بکر ایران و ارتقای معیشت جوامع بومی و محلی، این صنعت در کشور روز به روز از رونق بیشتری برخوردار شد.

1399/7/6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *