کسب و کارهای کوچک چین در برابر ویروس کرونا

به نقل از بلومبرگ، یکی از بزرگترین معامله کنندگان خودروی چین در حال ورشکستگی است. 100 شعبه این شرکت حدود یک ماه است به خاطر شیوع ویروس کرونا بسته شده و ذخایر مالی آن رو به اتمام است. بانک ها هم تمایلی به تمدید مهلت بازپرداخت میلیون ها یوان بدهی این شرکت ندارند.

مدیرعامل این شرکت می‌گوید:«  اگر نتوانیم بدهی‌های خود را پس بدهیم ، شرایطمان بسیار سخت می شود». این شرکت 10000 کارگر دارد و برند های متوسط تا بالا مثل BMW می فروشد.

مقامات چین سعی می کنند جلوی سرایت ویروس کرونا را که تا حالا بیش از 75 هزار نفر را مبتلا کرده بگیرند و در این بین بخش بزرگی از اقتصاد چین تعطیل شده است و میلیون ها شرکت در سراسر این کشور به سختی پا بر جا مانده اند.

یک نظر سنجی از شرکت های کوچک تا متوسط چینی نشان می‌دهد یک سوم آنها تنها برای هزینه های ثابت خود طی یک ماه آینده پول نقد دارند و یک سوم بعدی طی دو ماه آینده خالی می‌شوند.

بیشتر بخوانید

  • کرونا 185 میلیارد دلار به اقتصاد چین ضرر زد
  • فروش خودرو در چین از ترس کرونا 92 درصد کاهش یافت

در حالی که دولت چین نرخ بهره را پایین آورده، به بانک ها دستور داده وام بیشتری بدهند و شرایط فعالیت شرکت ها را تسهیل کرده است، بسیاری از کسب و کارهای خصوصی این کشور نمی‌توانند منابع مالی لازم برای پرداخت بدهی و حقوق کارمندانشان را به دست آورند. بدون حمایت مالی بیشتر یا رونق ناگهانی اقتصاد چین ،بسیاری از این شرکت ها بسته می شوند.

اقتصاددان ها عقیده دارند اگر چین نتواند این ویروس را در سه ماهه اول سال میلادی جاری مهار کند، بخش عظیمی از کسب و کارهای کوچک ورشکسته خواهند شد.

حمایت بانک های بزرگ چین در پاسخ به شیوع این ویروس تا‌حالا تدریجی بوده و صرف مبارزه مستقیم با ویروس شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *