کاوشگر فضایی

کاوشگر فضایی

پردیس فناوری کیش-طرح مشاوره ی متخصصین صنعت و مدیریت-گروه صنعت

کاوشگر فضایی به یک مأموریت فضایی گفته می‌شود که طی آن یک فضاپیمای رباتیک به منظور اکتشاف علمی فضا، از چاه گرانشی زمین گریخته و به فضای نزدیک ماه یا فضاهای میان‌سیاره‌ای و میان‌ستاره‌ای وارد شود.

هدف از ساخت کاوشگرها حمل دوربینهای تلویزیونی و ابزارهای لازم برای جمع آوری اطلاعات به فضا است. این ابزارها اطلاعات جمع آوری شده به زمین را مخابره می‌کنند. موشک پرتاب ، تنها سرعت اولیه لازم را به کاوشگرهای فضایی می‌دهد و این موتورهای خود کاوشگر هستند که به آنها اجازه تغییر جهت می‌دهند.

انرژی کاوشگرهایی که به اکتشاف بین سیاره‌ای مشغولند، بوسیله سلولهای خورشیدی تأمین می‌شود، ولی انرژی کاوشگرهایی که در قسمتهای دورتر منظومه شمسی در حال اکتشاف هستند، بوسیله مواد رادیو اکتیو تأمین می‌شود. معمولا جهت آنتنهای رادیویی بطرف زمین است، تا از یک سو تصاویر و اطلاعات را به زمین بفرستد و از سوی دیگر دستورات لازم را از مرکز هدایت زمینی دریافت کنند.

کاوشگری که در مدار یک سیاره قرار می‌گیرد، می‌تواند آن را از نزدیک مشاهده کند و تصاویری از آن رانیز به زمین بفرستد. این تصاویر سطح کامل سیاره مذکور را با جزئیات به تصویر می‌کشند. کاوشگرهایی که در مدار سیاره زهره می‌چرخیدند برای نفوذ در لایه ابرهای ضخیم و نقشه برداری سطح زیر آنها از رادار استفاده می‌کردند. کاوشگرها بدلیل سالها ماندن در مدار یک سیاره ، می‌توانند تغییرات سطح سیاره مذکور را ضبط کنند.

هم‌اکنون بیش از ۲۰ کاوشگر فضایی در اطراف سیاره‌ها و ماه‌های منظومهٔ خورشیدی و همچنین شماری از سیارک‌ها و دنباله‌دارها در حال گردش و بررسی در حوزهٔ مأموریت فضایی خود هستند.

کاوشگر فضایی جویس JUICE اختصار Jupiter Icy Moons Explorer به وسیله آژانس فضایی اروپا، ESA در آخرین مراحل ساخت قرار دارد و مقرر است در سال ۲۰۲۲ برای کشف اسرار سیاره مشتری به فضا پرتاب شود.

سیستم ناوبری کاوشگر جویس به گونه‌ای طراحی شده است تا محیط تابشی شدید دراطراف سیاره مشتری را گرفته و تصاویری منحصربه فرد از آن و قمر‌های اطرافش به زمین ارسال کند؛‌ ازجمله قابلیت‌های این کاوشگر به نسبت کاوشگر جونو که اکنون به ماموریت بررسی مشتری می‌پردازد، پایداری درمسیرحرکتی برای به دست آوردن تصاویر دقیق از مشتری است تا حداقل سوخت را مصرف کند.

کاوشگر جویس قرار است در فاصله بسیار نزدیک از سیاره مشتری و قمر‌های آن قرار بگیرد به گونه‌ای که از برخی قمر‌های آن در زمان تصویربرداری تنها ۲۰۰ الی ۴۰۰ کیلومتر فاصله خواهد داشت.

ماموریت JUICE گردش منظم به دور سیاره مشتری و برفراز قمر‌های این سیاره، کالستو، گانیمد و اروپا خواهد بود؛ یکی از اصلی‌ترین هدف‌های پرتاب این کاوشگر، بررسی قمر یخ زده اروپاست که به گفته کارشناسان امکان یافت حیات در آن وجود دارد.

ماموریت کاوشگر فضایی JUICE حدود هفت سال خواهد بود تا زمانی که درمدار بزرگ‌ترین قمر سیاره مشتری، گانیمد مستقر شود.

قمر گانیمد بزرگ‌ترین قمر سیاره‌ای درمنظومه شمسی است و کاوشگر JUICE تا سال ۲۰۳۴ در مدار آن باقی خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *