انواع کارت های گرافیکی

پردیس فناوری کیش-طرح مشاوره ،متخصصین صنعت ومدیریت-دپارتمان فناوری اطلاعات وارتباطات

(MDA  (MONOCOLOR DISPLAY ADAPTER:

كارت های گرافیکی MDA فقط دارای یک حالت عملیاتی هستند و آن هم حالت text با 80 ستون و 25 سطر می باشد، اين کارتها دارای گرافیکی محدود بودند بنابراین فقط قابلیت نگهداری اطلاعات یک صفحه را در خود داشتند.  

(CGA  (COLOR GRAPHIC ADAPTER :

این کارت قابلیت نمایش گرافیکی را نیز دارد با این کارت ها علاوه بر اینکه می توانستند از مانیتور استفاده نمایند کارت قابل نصب بر روی تلویزیون نیز می باشد .

HGC:

این کارت براساس پردازنده Motorola mc6485 ایجاد شد و با کارت گرافیکی MDA سازگاری کامل داشت و می توانست دو صفحه 340 *720 را در خود نگهداری نماید در کل این نوع از کارت گرافیکی محبوبیت زیادی ندارد چون وابسته به سخت افزار خاصی می باشد.

(EGA  ( ENHANCED GRAPHIC ADAPTER :

کارتهای گرافیکی EGA دارای مدهای مخصوص به خود می باشند. همچنین این کارتها با MDA و CGA سازگاری کامل دارند. کارت EGA اولین کارتی بود که هم دارای حالت رنگی و هم حالت تک رنگ بود در این نوع کارت گرافیکی تمام اطلاعات صفحه در RAM کارت گرافیکی ذخیره می شد و به علت اینکه سایز پیکسل ها در این کارت کوچک می باشد resolution تصویر بیشتر می باشد. حداکثرresolution  ي که این کارت می تواند ایجاد کند 350 *640 می باشد.

(VGA  (VIDEO GRAPHIC ADAPTER :

مزیت اصلی این کارت گرافیک نسبت بهEGA تکنولوژی بالاتر آن می باشد و بر خلاف کارت EGA این کارت به جای سیگنال های دیجیتال سیگنال های آنالوگ را به مانیتور ارسال می کند که این عمل اجازه می دهد تا مانیتور بتواند 26000 رنگ را تولید کند.

(SPGA  (SUPER VIDEO GRAPHIC ADAPTER :

این نوع کارت گرافیک می تواند 256 رنگ را در resolutionهای 200 *640 و350 *640 و 480 *640  تولید نماید، همچنین این کارت گرافیک قابلیت نمایش های 600 *800 و 768 * 1024 در صورتی که RAM گرافیکی به اندازه کافی وجود داشته باشد می تواند تولید کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *