پل لالی خوزستان، بزرگ ترین پل کابلی کشور

شوشتر با مساحتی  بالغ بر دو هزار کیلومتر مربع، یکی از شهرهای پرجمعیت در شمال استان خوزستان محسوب می‌شود. شوشتر به دلیل هم‌جواری با دامنه‌های زاگرس موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای در استان خوزستان دارد و دو رودخانه کارون و دز از آن گذر می‌کند. رود کارون از پرآب‌ترین رودخانه‌هایایران است که در گذر از شمال شوشتر به دوشاخه جدا می‌شود و در جنوب شهر دوباره به یکدیگر می‌پیوندد و یک شاخه می‌شود. همین امر سبب شده است تا این رود شهر شوشتر را به سه منطقه بافت قدیم، بلِیتی و مناطق جدید شمال غربی تقسیم کند. کارون از طولانی‌ترین رودهای ایران است که بخشی از آن به دلیل عمق زیاد قابلیت کشتیرانی دارد.پل معلق لالی شوشتر

شهرستان لالی در شمال شرقی استان خوزستان قراردارد این شهر در شهرستان لالی قرار گرفته مردم لالی از شاخهٔ هفت‌لنگ قوم بختیاری هستند. بخش لالی از ديرباز زيستگاه بشر بوده و در سده های اخير، به عنوان منطقه گرمسيری و قشلاقی بختياری های كوچ رو، بويژه شاخه های ۷ لنگ بختياری، اعتبار و ارزش بيشتر يافته است.

اين كه لالی بخشی از اولين حوزه شناخته شده نفت در ايران به شمار می‌آيد و از اين رو، در دهه ۳۰ يكی از حوزه های فعال استخراج نفت بوده است.

 

پل لالی

 

هنگامی كه در اطراف منطقه مستعد «لالی» حوزه های نفتی كشف شد، صنعتی شدن، شكوه و رونق آن را فزونی بخشيد و لالی به اوج بالندگی رسيد و نام و آوازه‌اش جهانگير شد.

 

پل معلق لالی

 

رود کارون از لحاظ تامین آب آشامیدنی، کشاورزی، تولید برق و تفریحات آبی اهمیت بسیاری داردهای گوناگونی نیز بر روی این رود ساخته شده است. پل کابلی و معلق شهدای لالی از جمله‌ جاذبه‌های گردشگری در کنار این رودخانه است. از نمادهای توسعه و آبادانی در دولت نهم و دهم می‌توان به احداث پل معلق لالی اشاره کرد که امروزه یکی از زیباترین و جذاب‌ترین مناطق تفریحی و دیدنی شهرستان لالی خوزستان محسوب می‌شود. این پل بزرگ‌ترین پل معلق کشور است. این پل از جمله پروژه‌های جانبی طرح سد و نيروگاه گتوند عليا بوده است.

 

پل معلق لالی شوشتر

 

طول  ۴۶۰ متر، ارتفاع پایه‌ها ۷۵ متر و پهنای ماشین‌رو حدودا ۵ متر و عرض آن برای عبور لوله‌های نفت و گاز ۲ متر است. احداث این پل مسیر جایگزینی  از مسجدسلیمان به سمت لالی در ۱۵ كيلومتری بالادست محور سد گتوند عليا است چراکه در مراحل تکمیل ساخت این سد حدود ۲۰ کیلومتر از این مسیر به زیر آب می‌رود. این پل کابلی دارای عرشه فلزی با پايه‌ها و پايلون‌های بتنی و كابل‌های تركه‌ای است كه با روش نصب تلفيق كشتیرانی در ارتفاع ۱۵۵ متری كف , ساخته شده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *