پسماند صنعتی

پردیس فناوری کیش طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت گروه علوم ومهندسی محیط زیست
تعریف پسماند صنعتی

منابع زیادی برای آلودگی آب وجود دارد. بیشترین آلودگی فاضلاب شهری و پسماند صنعتی است که در رودخانه ها تخلیه می شوند.

پسماند صنعتی به پسماندی گفته می شود که تولید شده توسط فرایندهای صنعتی یا تولیدی تولید می شود.

انواع پسماند صنعتی

انواع پسماند صنعتی عبارتند از پسماند کافه تریا ها، خاک و شن، مصالح بنایی و بتن، فلزات قراضه، نخاله، روغن، حلال ها، مواد شیمیایی، علف های هرز و درختان، ضایعات چوب و پسماند های مشابه.

پسماند جامد صنعتی – که ممکن است جامد، مایع یا گاز باشد و در مکان های خاص نگه داری شود – به پسماندهای خطرناک و غیر خطرناک تقسیم می شوند.

پسماندخطرناک ممکن است از تولید یا سایر فرایندهای صنعتی حاصل شود. بعضی از محصولات تجاری مانند مایعات تمیزکننده، رنگ یا سموم دفع شده توسط شرکت های تجاری یا افراد نیز می توانند به عنوان پسماند خطرناک تعریف شوند.

پسماند صنعتی غیر خطرناک پسماندی است که تعریف EPA از مواد زائد خطرناک را شامل نمی شود – و پسماند شهری نیستند.

پس از انقلاب صنعتی، پسماند صنعتی به یک معضل تبدیل شده است. پسماند صنعتی ممکن است سمی، اشتعال زا، خورنده یا واکنش دار باشد.

پسماند صنعتی اگر بصورت صحیح مدیریت نشود، می تواند پیامدهای خطرناکی برای سلامت و محیط زیست ایجاد کند.

در ایالات متحده، میزان پسماند خطرناک تولید شده توسط صنایع تولیدی پس از جنگ جهانی از سالی حدود 4.5 میلیون تن تا 57 میلیون تن در سال 1975 افزایش یافته است.

تا سال 1990، این مجموع به حدود 265 میلیون تن رسید. این زباله در هر مرحله از فرآیند تولید، استفاده و دفع محصولات تولید شده تولید می شود.

بنابراین، معرفی بسیاری از محصولات جدید برای خانه و کامپیوتر های اداری، دارو، پارچه، رنگ و رنگ، پلاستیک – که همچنین به عنوان پسماند خطرناک معرفی می شوند، حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که به محیط زیست وارد می شوند.

اثرات بسیاری از این مواد شیمیایی بر سلامت انسان و محیط زیست تا حد زیادی ناشناخته است.

سطوح بالای آلاینده های سمی در حیوانات و انسان ها، به ویژه کسانی مانند کارگران مزرعه و کارگران نفت و گاز، که به طور مداوم در معرض چنین پسماندهایی قرار می گیرند، یافت شده است.

فاضلاب حاصل از فرآورده های تولیدی یا شیمیایی در صنایع به آلودگی آب کمک می کند. فاضلاب صنعتی معمولا شامل ترکیبات شیمیایی خاص و قابل شناسایی است.

آلودگی آب در چند زیر شاخه، عمدتا به شکل پسماندهای سمی و آلاینده های آلی متمرکز می شود.

اکثر صنایع بزرگ دارای امکانات تصفیه برای پساب های صنعتی هستند، اما این مورد در مورد صنایع کوچک که نمی توانند سرمایه گذاری های زیادی در تجهیزات کنترل آلودگی انجام دهند چرا که حاشیه سود آنها بسیار کم است صدق نمی کند.

اثرات آلودگی آب نه تنها برای انسان بلکه برای حیوانات، ماهی ها و پرندگان نیز ویرانگر است.

آب آلوده برای نوشیدن، تفریح، کشاورزی و صنعت مناسب نیست و زیبایی دریاچه ها و رودخانه ها را کاهش می دهد.

هیچ کس نمی تواند از اثرات آلودگی آب فرار کند. دو نوع پسماند صنعتی که نگرانی خاصی در مورد آن ها وجود دارد، مایعات تمیز و مایعات شستشو هستند. مایع خشکشویی منابع آب زیرزمینی را در تمامی مناطق ایالات متحده آلوده کرده است.

یکی از رایج ترین آلاینده ها PCE است به عنوان یک ماده مشکوک سرطان زا، باید تا سطح بسیار پایین برداشته شود.

حداکثر سطح آلاینده (MCL) آمریکا برای PCE در آب آشامیدنی  ppb 5 یا 5 قسمت در میلیارد یا 5 میلی گرم در لیتر است. ایالات متحده از جمله نیوجرسی MCL ها را به اندازه 1 ppb برای PCE در تامین آب عمومی تعیین کرده اند.

گورستان ها می توانند منبع آلودگی آب های زیرزمینی ناشی از تجزیه مواد آلی و مایعات مومیایی باشند.

اخبار و اطلاعات مربوط به پسماند صنعتی را در پردیس فناوری کیش دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *