هوش مصنوعی دربورس

پردیس فناوری کیش _طرح مشاوره متخصصین صنعت ومدیریت _دپارتمان فناوری اطلاعات وارتباطات

اگر بخواهیم کاربرد استفاده از هوش مصنوعی در بازار بورس را بیان نماییم، می توانیم آن را در موارد زیر خلاصه کنیم.

 • آموزش هوش مصنوعی برای نظارت بر بازار و تجزیه و تحلیل سریع
 • بدست آوردن استراتژی های معاملاتی از طریق معاملات الگوریتم
 • برخورداری از تغییرات زمان واقعی خرید و فروش سهام
 • پیش بینی و کمک به تجزیه و تحلیل داده در گذشته و آینده پیش رو
 • دقت بیشتر در معاملات و کمک به داشتن فرایندی اتوماتیک
 • و …

چگونه هوش مصنوعی بورس را پیش‌بینی می‌کند؟

به چندین روش هوش مصنوعی به پیش‌بینی بازارهای مالی کمک می‌کند که در ادامه با چند تا از آن‌ها آشنا می‌شویم.

۱)کشف الگوها

رایانه‌های بسیار قدرتمند می‌توانند داده‌های بی‌شماری را در چند دقیقه تحلیل کنند؛ بنابراین می‌توانند الگوهای تاریخی و تکرارپذیر را شناسایی کنند. شناسایی این الگوها به معامله‌گری هوشمند منجر می‌شود، الگوهایی که اغلب از نگاه افراد سرمایه گذار مخفی می‌مانند.

انسان‌ها نمی‌توانند همه‌ی این داده‌ها را تحلیل کنند و با همان سرعت همه‌ی این الگوها را شناسایی کنند. تصور کنید هوش مصنوعی می‌تواند هزاران شرکت را در چند لحظه بررسی کند.

خبرگزاری CNN می‌گوید: وقتی صحبت از معامله گری با داده‌‌های انبوه می‌شود، بعضی از صندوق‌های تامین سرمایه‌ی مالی از هوش مصنوعی برای رمزگشایی ۳۰۰ میلیون داده‌ی قیمتی در بورس نیویورک در ساعات ابتدائی روز استفاده می‌کنند.

هم‌چنین تشخیص روند بازار و بهبود تجربه‌ی کاربری برای معامله گران از دیگر خدمات هوش مصنوعی در بازارهای بورس است.

۲)معامله بر اساس اخبار اقتصادی

با تحلیل عنوان اخبار، نظرات شبکه‌های اجتماعی و بلاگ‌ها و … هوش مصنوعی می‌تواند مسیر حرکتی سهام را پیش‌بینی کند. این پیش‌بینی با استفاده از تحلیل متن و الگوریتم‌های پردازش زبان طبیعی صورت می‌پذیرد.

این الگوریتم‌ها با تعلیم دادن هزاران داده‌ی متنی به دنبال موارد مشابه و منظم می‌گردد که بیش‌ترین صحت را دارند.

۳)سرعت بخشیدن به معامله گری

با اینکه این یک ویژگی انقلابی نیست اما سرعت معامله گری را افزایش می‌دهد زیرا امروزه هر میلی ثانیه ارزش دارد. هوش مصنوعی یعنی خودکارسازی معاملات، بدون این‌که حتی بخواهید برای دریافت نرم‌افزار با کارگزاری خود تماس بگیرید.

شرکت‌هایی که با هوش مصنوعی بورس را تحلیل می‌کنند

در ادامه برخی از مهم‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه‌ی هوش مصنوعی و بازارهای مالی را بررسی می‌کنیم و می‌بینیم که چگونه از هوش مصنوعی برای سود‌آوری خود و مشتریانشان بهره می‌برند.

 • شرکت TRADING TECHNOLOGIES در شیکاگو

Trading Technologies صاحب یک پلتفرم هوش مصنوعی است که الگوهای معاملاتی پیچیده را در مقیاس عظیمی از بازارهای چندگانه‌ی مالی و بی‌درنگ (real-time) شناسایی می‌کند.

با ترکیب فناوری یادگیری ماشین و قدرت پردازشی سریع داده‌های بزرگ (big data)، این شرکت به مشتریان خود ارزیابی مداومی از ریسک همکاری با ‌‌آن‌ها را ارائه می‌دهد.

 • شرکت GREENKEY TECHNOLOGIES در شیکاگو

این شرکت با استفاده از فناوری‌های تشخیص صدا (speech recognition) و پردازش زبان طبیعی (NLP) به کمک معامله‌گران می‌آید. این فناوری‌ها زمان زیادی برای معامله‌گران ذخیره می‌کنند و به جای آن‌ها در مکالمات، داده‌ها و صورت‌های مالی شرکت‌ها کاوش می‌کنند.

با پلتفرم شرکت GreenKey Technologies، متخصصان مالی به کمک هوش مصنوعی می‌توانند بی‌درنگ (real-time) صورت‌های مالی شرکت‌ها را تحلیل کنند و شرکت‌های رو‌به‌رشد را شناسایی کنند.

 • شرکت KAVOUT در سیاتل واشنگتن

این شرکت محصولی به نام «K Score» دارد که خود زیرمجموعه‌ی پلتفرم هوش مصنوعی کای (kai) از همین شرکت است. K Score با پردازش مجموعه‌های عظیم و متنوع داده و اجرای مدل‌های پیش‌بینی کننده‌ی مختلف می‌تواند سهام شرکت‌ها را امتیازدهی کند. با استفاده از هوش مصنوعی ،فناوری تشخیص الگو و موتور پیش‌بینی قیمت، Kavout هر روز بهترین شرکت‌های پیشنهادی را مشخص می‌کند.

 • شرکت AITRADING در لندن انگلستان

این استارت‌آپ با ترکیب هوش مصنوعی و جامعه‌ی معامله‌گری کمک می‌کند سود بیشتری کسب شود. AITrading بازارهای مالی را رصد می‌کند تا بتواند فرصت‌های بهینه‌ی معامله‌گری را شکار کند. این معاملات با استفاده از قراردهای هوشمند مبتنی بر بلاک‌چین انجام می‌شوند. همه‌ی معاملات وارد بلاک‌چین شده و غیر قابل تغییر و دست‌کاری هستند.

 • شرکت SENTIENT INVESTMENT MANAGEMENT در سان‌فرانسیسکو کالیفرنیا

شرکت Sentient با استفاده از هوش مصنوعی هم در معامله‌گری و هم در سرمایه گذاری به طراحی استراتژی کمک می‌کند. با ترکیب فناوری‌های انقلابی و الگوریتم‌های یادگیری عمیق، این سیستم هوش مصنوعی به صورت مداوم پردازش می‌کند و استراتژی‌های جدیدی را توسعه می‌دهد.

 • شرکت INFINITE ALPHA در لندن انگلستان

Infinite Alpha از هوش مصنوعی برای تسهیل معاملات دارایی‌های رمزنگاری شده (crypto-asset trading) استفاده می‌کند. هم‌چنین این شرکت با ارائه‌ی خدماتی مانند احراز هویت پیشرفته، رمزنگاری، ایمن‌سازی واحدهای سخت‌افزاری و …  به متخصصان معامله‌گری خدمات امنیتی ارائه می‌کند. با استفاده از رابط کاربری داشبورد این پلتفرم، کاربران می‌توانند به راحتی به جزئیات حساب، موجودی و تاریخ تراکنش‌هایشان دسترسی داشته باشند.

 • شرکت TECHTRADER در سان‌فرانسیسکو کالیفرنیا

Techtrader یک سیستم معاملاتی سهام کاملا خودمختار است و به هیچ مداخله‌ای از طرف انسان‌ها نیاز ندارد؛ در ضمن این سیستم هفت سال است که فعالیت می‌کند. بدون نیاز به تنظیم و به‌روزرسانی، این سیستم تفکرات انسانی حاکم بر بازار را با نظم و گستره‌ی نفوذ ماشین‌ها ادغام می‌کند. طبق ادعای این شرکت، کار آن‌ها معادل گماشتن هزاران معامله‌گر و تمرکز هر یک از آن معامله‌گران فقط روی یک سهام است.

 • شرکت TRADE IDEAS در سان‌دیگو کالیفرنیا

Trade Ideas صاحب یک پلتفرم ربات معامله‌گر به نام «Holly» است که از هوش مصنوعی بهره می‌برد. این پلتفرم چندین الگوریتم سرمایه‌گذاری و بیش از یک میلیون استراتژی مختلف معاملاتی را بررسی می‌کند تا در مراحل آینده‌ی شرکت احتمال سودآوری را افزایش دهد. فقط استراتژی‌هایی که درصد موفقیت ۶۰ به بالا و نسبت سود به ریسک ۲ به بالا داشته باشند به مشتریان پیشنهاد می‌شوند.

بعضی نا‌کارامدی‌های هوش مصنوعی بورس را ریسک‌پذیر می‌کند

مسئولیت اشتباهات احتمالی هوش مصنوعی را چه کسی بر عهده می‌گیرد؟

سیستم‌های هوش مصنوعی نیز مانند انسان‌ها در شروع کار مبتدی هستند و با گذر زمان تعلیم‌ می‌بینند،‌ سعی‌و‌خطا می‌کنند و پیشرفت می‌کنند. اما اگر در این فرایند نتیجه‌ی نهایی با ضرر همراه باشد چه کسی جواب‌گو است؟

با همه‌ی پیشرفت‌های شکل گرفته و خدمات هوش مصنوعی به بازارهای مالی، باید قبول کنیم هنوز تا حذف کامل نقش‌ انسان‌ها و واگذاری آن به هوش مصنوعی فاصله داریم. یک مثلث طلایی در معامله ‌گری وجود دارد که شامل استراتژی، مدیریت سرمایه و روانشناسی بازار است.

هوش مصنوعی در دو ضلع اول شیوع پیدا کرده اما ضلع روان‌شناسی بازار حداقل تا آینده‌ی نزدیک فقط توسط انسان‌ها قابل درک است. 

بحران‌هایی در دنیا شکل می‌گیرند و این بحران‌ها مانند کرونا و جنگ و تصمیمات سیاست‌مداران روی بازار تاثیر می‌گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *