هوشمندانه نوبت بانکی بگیر

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره تخصصی صنعت_گروه فناوری:

 

جذابیت برخی از استارت آپ ها به ایده ای برمی گردد که آن را به مرحله اجرا در آورده اند؛ ایده ای که روی سبک زندگی افراد تاثیر بگذارد و هدررفت زمان کمتری داشته باشد. تیم طراحی و اجرای «فیش های هوشمند بانکی» از همین دست کسب و کارهای نوپاست.

احسان مرادی برنامه نویس سیستم هوشمند فیش های بانکی است. او و چند نفر از دوستانش مدتی قبل تصمیم گرفتند ایده ای را اجرایی کنند که باعث سهولت کار مراجعان به بانک می شود. 
مرادی روز سه شنبه درباره سیستم هوشمند فیش های بانکی به خبرنگار علمی ایرنا گفت: بانک ها چند سالی است که با ارائه فیش نوبت به مراجعان، به کارهای خود نظم و سرعت داده اند. مشتریان پس از دریافت فیش و اعلام نوبت آنها به متصدی باجه اعلام شده مراجعه می کنند. اما در صورتی که شماره ای اعلام شود و مشتری به هر دلیل از بانک خارج شده باشد، دقایقی از وقت مجموعه و سایر مراجعان گرفته می شود تا شماره بعدی اعلام شود. 
«اما سیستمی که من طراحی کردم به این صورت کار می کند که فرد با مراجعه به بانک، از طریق اپلیکیشن روی گوشی همراهش نوبت می گیرد. صرفه جویی در وقت، انجام خدمات بانکی با سرعت و کیفیت بهتر و صرفه جویی در مصرف کاغذ از مزایای این نرم افزار است.»
این سیستم مجهز به تایپ دستی و همچنین سیستم صوتی است. می توانید با گفتن نام و نام خانوادگی به اپلیکیشن و این که قصد انجام چه عملیاتی را دارید، نوبت بانکی بگیرید: «وارد کردن مشخصات هویتی باعث می شود، تا زمانی که نوبت تان برسد یک گام رو به جلو برداشته و مشخصات خود را در سیستم بانک به ثبت رسانده باشید. جالب است بدانید برای این کار بدون این که نیاز داشته باشید چیزی را تایپ کنید، با چند فرمان صوتی، فیش به اسم شما صادر می شود. این اپلیکیشن علاوه بر سیستم صوتی، مجهز به قلم هوشمند است و در صورت نیاز می توانید از آن استفاده کنید.»

**سرعت 70 درصدی
اپلیکیشن فیش هوشمند بانکی 70درصد کار مراجع کننده به بانک را تسریع می کند. مرادی توضیح می دهد: «ایده ای که ما بر اساس آن این اپلیکیشن را نوشته ایم، خیلی تازه است و مدت زیادی از آن نمی گذرد. خوشبختانه چند بانک نیز برای همکاری با ما پیشنهاد داده اند و قرار است با آن ها جلسه بگذاریم و درباره اپلیکیشنی که ساخته ایم صحبت کنیم و کارایی آن را توضیح دهیم.»
او در خصوص این که چطور از این طریق کسب درآمد می کند، این طور گفت: «ما این امکان را به شکل رایگان به بانک ها و مشترکین ارائه می دهیم و بانک در مقابل متعهد می شود در ازای هر فیشی که از طریق اپلیکیشن صادر می شود، نیمی از مبلغی را که قبلا برای فیش کاغذی هزینه می شد، به ما پرداخت کند. مثلا اگر صدور هر فیش کاغذی برای بانک 100تومان هزینه داشته باشد، آن ها نصف این مبلغ را به ما بدهند. کسب درآمد ما از این طریق است.»
تیم سه نفره امید دارند بتوانند ایده خود را برای فعالان عرصه فن آوری اطلاعات و صنایع مالی و همین طور مردم عادی که در آینده مشترک این سیستم خواهند شد تشریح کنند و بتوانند برای ادامه فعالیت شان به شکل حرفه ای تر سرمایه گذار پیدا کنند : «در نظر داریم در آینده این اپلیکیشن را کامل تر کنیم تا مشترک ما بتواند با نشان دادن کارت ملی به دوربین تلفن همراهش، تمام مشخصات خودش را به صورت هوشمند در سیستم بانک به ثبت برساند.»